Dokument & lagar (126 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2012/13:738 av Oskarsson, Christina (S)

den 3 september Fråga 2012/13:738 Mäklarbranschen och förtryckta uppgifter mot skattefusk av Christina Oskarsson S till finansminister Anders Borg M Skatteverket har lagt fram ett förslag om att förenkla deklarationerna vid bostadsförsäljningar. Förslaget innehöll bland annat att deklaranterna skulle få förtryckta

Inlämnad: 2013-09-03 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2012/13:504 av Green, Monica (S)

den 15 augusti Interpellation 2012/13:504 Kostnader för massarbetslösheten av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Sverige lider av massarbetslöshet. 428 000 personer är arbetslösa, vilket motsvarar en arbetslöshet på 8,4 procent. Det är högre än i EU-länder som Sverige brukar jämföra sig med trots att

Inlämnad: 2013-08-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2012/13:502 av Persson, Peter (S)

den 13 augusti Interpellation 2012/13:502 Skattemedel till riskkapitalbolag av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Hösten 2000 startades det första John Bauer-gymnasiet i Jönköping. På tre år växte koncernen med 1 000 procent. I mitten på 2000-talet var John Bauer-gymnasierna, som samlades under Ultra

Inlämnad: 2013-08-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skattemedel till riskkapitalbolag

Skriftlig fråga 2012/13:682 av Oskarsson, Christina (S)

den 2 augusti Fråga 2012/13:682 Kronofogdestatistik av Christina Oskarsson S till finansminister Anders Borg M Kronofogdemyndighetens statistik är en värdefull mätare på det ekonomiska läget i landet. Höga och/eller ökande siffror över skuldsatta, skulder och betalningsförelägganden visar på problem. Kronofogdens

Inlämnad: 2013-08-02 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2012/13:678 av Bergstedt, Hannah (S)

den 30 juli Fråga 2012/13:678 Beskattning av barnpension av Hannah Bergstedt S till finansminister Anders Borg M Riksdagens skrivelse den 15 mars 2006 med bifall till motion 2005/06:Sk216 M avsåg ett tillkännagivande om att regeringen borde se över reglerna för beskattning av barnpension i kombination med ytterligare

Inlämnad: 2013-07-30 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2012/13:643 av Hellman, Jörgen (S)

den 4 juli Fråga 2012/13:643 Den svenska arbetsmarknadssituationen av Jörgen Hellman S till finansminister Anders Borg M Den svenska arbetslösheten ligger på över 8 procent och är högre än i jämförbara länder. Riksbankens bedömning är att nivån för den långsiktigt hållbara arbetslösheten jämviktsarbetslösheten i

Inlämnad: 2013-07-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2012/13:633 av Gille, Agneta (S)

den 1 juli Fråga 2012/13:633 Företags tricksande med ROT-avdraget av Agneta Gille S till finansminister Anders Borg M I Expressen den 28 juni 2013 beskrivs hur företag tricksar med ROT-avdraget ökar arbetskostnaden och sänker materialkostnaden vilket gör att skattebetalarna via Skatteverket pumpar in miljonbelopp.

Inlämnad: 2013-07-01 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2012/13:618 av Jakobsson, Leif (S)

den 24 juni Fråga 2012/13:618 3:12-reglerna av Leif Jakobsson S till finansminister Anders Borg M Det är mycket positivt att finansministern med stöd av näringsministern, trots tidigare utsagor om det motsatta, nu valt att genomföra nödvändiga förändringar i de så kallade 3:12-reglerna. Vi har alla kunnat se hur

Inlämnad: 2013-06-24 Besvarare: Anders Borg (M)