Dokument & lagar (63 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2010/11:676 av Persson, Peter (S)

den 7 september Fråga 2010/11:676 Personal- eller närvaroliggare av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Jag hade den 23 mars 2011 en interpellationsdebatt med statsrådet angående personal- eller närvaroliggare. Bakgrunden var att regeringens utredare Lars Korsell i Närvaroliggare och kontrollbesök

Inlämnad: 2011-09-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2010/11:675 av Persson, Peter (S)

den 7 september Fråga 2010/11:675 Månadsvis kontrolluppgifter av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Vid en interpellationsdebatt den 23 mars 2011 uppgav statsrådet att en särskild utredare tillsatts för att utreda frågan om månadsvisa kontrolluppgifter. Denne skulle redovisa sina förslag den 21 april

Inlämnad: 2011-09-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2010/11:438 av Persson, Peter (S)

den 4 augusti Interpellation 2010/11:438 Kommunanställdas löner och inkomstökningar av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Jag försöker bringa reda i statsrådets och Moderaternas förhållningssätt till de offentliganställdas, och då i synnerhet de kommunalt anställdas, löner. Å ena sidan har statsministern

Inlämnad: 2011-08-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunanställdas löner och inkomstökningar

Skriftlig fråga 2010/11:623 av Karlsson, Anders (S)

den 23 juni Fråga 2010/11:623 Tullverkets framtid av Anders Karlsson S till statsrådet Stefan Attefall KD Tullverket har en viktig skyddande uppgift för Sverige. Det är Tullverket som bevakar våra gränser och förhindrar införsel av olagliga produkter. Tullverket tar också in tullar, mervärdesskatt och andra avgifter

Inlämnad: 2011-06-23 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2010/11:592 av Eneroth, Tomas (S)

den 17 juni Fråga 2010/11:592 Omfattningen av bidragsbrott av Tomas Eneroth S till statsrådet Ulf Kristersson M Riksrevisionen har nyligen överlämnat sin granskning av regeringens och myndigheternas arbete med den så kallade bidragsbrottslagen. Där konstateras att regeringens styrning baseras på en föreställning

Inlämnad: 2011-06-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2010/11:569 av Karlsson, Anders (S)

den 1 juni Fråga 2010/11:569 Skatteregler, jobben och den nya sjöfarten av Anders Karlsson S till finansminister Anders Borg M Traditionellt har sjöfart och arbete inom sjöfart handlat om gods- och passagerartransporter. Under det senaste årtiondet har det dock uppstått ett nytt och växande marknadssegment inom

Inlämnad: 2011-06-01 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2010/11:545 av Nilsson, Jennie (S)

den 24 maj Fråga 2010/11:545 Åtgärder mot skatteundandragande av Jennie Nilsson S till finansminister Anders Borg M Sverige har år 2006 sagt upp dubbelbeskattningsavtalet med Peru mot bakgrund av att peruanska bolag använts för att undgå beskattning av vinstmedel i svenska fåmansföretag. Transaktionskedjan har

Inlämnad: 2011-05-24 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2010/11:537 av Karlsson, Anders (S)

den 19 maj Fråga 2010/11:537 Folkbokföringen av Anders Karlsson S till statsrådet Stefan Attefall KD Folkbokföringsutredningen lade i september 2009 fram sitt slutbetänkande, Folkbokföringen SOU 2009:75Ett av de mer genomgripande förslagen är att folkbokföringen ska bryta det historiska sambandet med Svenska kyrkans

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Anders Borg (M)

Paginering