Dokument & lagar (33 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2016/17:756 Bosättningar och Jerusalem av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israeliska bosättningar avser samhällen och jordbruksenheter på mark som är ockuperad av staten Israel och befolkad av judar. De strider mot fjärde Genèvekonventionen, som förbjuder en ockupationsmakt att förflytta det

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 82 kB)

Interpellation 2007/08:460 av Astudillo, Luciano (s)

den 5 mars Interpellation 2007/08:460 Forskning i högskolorna av Luciano Astudillo s till statsrådet Lars Leijonborg fp I utredningen Resurser för kvalitet SOU 2007:81, kan man läsa att lärosätena än tydligare ska delas in i de två kategorierna universitet och högskolor. Med argumentet att stärka forskningen

Inlämnad: 2008-03-05 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Forskning i högskolorna

Skriftlig fråga 2007/08:855 av Astudillo, Luciano (s)

den 26 februari Fråga 2007/08:855 Färre arbetslivsforskare efter ALI-nedläggning av Luciano Astudillo s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Den borgerliga regeringen har lagt ned Arbetslivsinstitutet som har bedrivit värdefull forskning inom många arbetsrelaterade områden. ALI har haft en central roll

Inlämnad: 2008-02-26 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Skriftlig fråga 2007/08:64 av Astudillo, Luciano (s)

den 10 oktober Fråga 2007/08:64 Initiativ för ökad dialog av Luciano Astudillo s till statsrådet Lars Leijonborg fp En svensk konstnär, Lars Vilks, har avbildat islams främsta symbol i form av ett djur. Nu förväntas alla ställa upp till försvar för konstnärens rätt att uttrycka sin åsikt. Lars Vilks har gjort detta

Inlämnad: 2007-10-10 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Skriftlig fråga 2006/07:1462 av Astudillo, Luciano (s)

den 4 juli Fråga 2006/07:1462 Lågt svenskt deltagande i studentutbyte av Luciano Astudillo s till utbildningsminister Lars Leijonborg fp Enligt nyligen presenterad EU-statistik ligger Sverige i botten när det gäller studentutbytet via Erasmusprogrammet. Av de 15 EU-länder som varit med en längre tid är det bara

Inlämnad: 2007-07-04 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Interpellation 2006/07:375 av Astudillo, Luciano (s)

den 2 mars Interpellation 2006/07:375 Svensk imamutbildning av Luciano Astudillo s till utbildningsminister Lars Leijonborg fp Imam Abd al Haqq Kielan underströk i Expressen den 27 februari behovet av en svensk imamutbildning. Det är en angelägen fråga som jag länge drivit. Först när den muslimska religionstillhörigheten

Inlämnad: 2007-03-02 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk imamutbildning

Skriftlig fråga 2006/07:761 av Astudillo, Luciano (s)

den 1 mars Fråga 2006/07:761 Utvärdering av svensk arbetsmiljöforskning av Luciano Astudillo s till utbildningsminister Lars Leijonborg fp Forskningsrådet för arbetsliv och socialvetenskap har haft uppdraget att analysera svensk forskning inom området arbetsmiljö, främst forskning om kemiska, fysikaliska och biologiska

Inlämnad: 2007-03-01 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Skriftlig fråga 2005/06:1537 av Astudillo, Luciano (s)

den 5 maj Fråga 2005/06:1537 av Luciano Astudillo s till statsrådet Jens Orback s Lågt skadestånd vid diskriminering på krogen Återigen utdöms ett lägre skadestånd för krogdiskriminering än vad Diskrimineringsombudsmannen begärt. Nu på onsdagen kom en dom i Malmö tingsrätt där fyra män sammanlagt får 60 000 kr

Inlämnad: 2006-05-05 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1382 av Astudillo, Luciano (s)

den 6 april Fråga 2005/06:1382 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Carin Jämtin s Jaime Enrique Gómez bortförande På morgonen den 21 mars fördes Jaime Enrique Gómez bort när han var ute och joggade nära nationalparken i Bogotá i Colombia. Jaime Enrique Gómez är en respekterad social och politisk ledare,

Inlämnad: 2006-04-07 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1228 av Astudillo, Luciano (s)

den 17 mars Fråga 2005/06:1228 av Luciano Astudillo s till finansminister Pär Nuder s Skatteregler vid arbete i Danmark De som är folkbokförda i Sverige och har ett arbete på mer än 50 i Danmark kan inte ha extrajobb i Sverige. Den svensk-danska överenskommelsen säger att om man arbetar mer än 50 i ett land ska

Inlämnad: 2006-03-17 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1090 av Astudillo, Luciano (s)

den 23 februari Fråga 2005/06:1090 av Luciano Astudillo s till statsrådet Jens Orback s Diskriminering inom svenska myndigheter Lagen om åtgärder mot diskriminering på grund av etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning som infördes 1999 ställer nya krav på arbetsgivarna. Det räcker inte längre med

Inlämnad: 2006-02-23 Besvarare: Jens Orback (S)

Skriftlig fråga 2005/06:418 av Astudillo, Luciano (s)

den 21 november Fråga 2005/06:418 av Luciano Astudillo s till finansminister Pär Nuder s Oredovisade inkomster Skatteverket har kartlagt de dolda arbetsinkomsterna genom att göra ca 20 000 skatterevisioner mellan åren 1995 och 2003. Resultatet av denna granskning är att småföretagen verkar stå för en stor del av

Inlämnad: 2005-11-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:398 av Astudillo, Luciano (s)

den 18 november Fråga 2005/06:398 av Luciano Astudillo s till statsrådet Sven-Erik Österberg s Betalning med kort I spåren av de många värdetransportrånen har det blossat upp en debatt om våld, arbetsmiljö, pengahantering och betalmedel. Regeringen, polisen, bevakningsföretagen, facket och många fler försöker finna

Inlämnad: 2005-11-18 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Skriftlig fråga 2005/06:187 av Astudillo, Luciano (s)

den 20 oktober Fråga 2005/06:187 av Luciano Astudillo s till statsrådet Carin Jämtin s Hjälp till Pakistans befolkning Jordbävningskatastrofen i Pakistan innebär en större utmaning än vid tsunamin. Det säger FN-samordnaren Andrew Mcleod. Antalet döda, som väntas stiga kraftigt, är uppe i över 50 000. Fortfarande

Inlämnad: 2005-10-20 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Paginering