Dokument & lagar (8 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:967 Kränkningar av mänskliga rättigheter i Etiopien av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S De flesta förstår att en övergång från diktatur mot demokrati ofta är en svår process. Demokrati kan inte komma från en dag till en annan. Det är något som måste växa fram. Den transformering som pågår

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:747 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:747 Övertygelse- och religionsfrihet kopplat till regeringens demokratisatsning av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Mer än tre fjärdedelar av världens befolkning lever i länder där religions- och övertygelsefriheten kraftigt begränsas av staten eller av grupper i samhället, enligt den

Inlämnad: 2020-01-14 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:747 av Anders Österberg (S) (pdf, 112 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:313 Fackliga rättigheter och Sveriges demokratioffensiv av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt världsfacket ITUC:s årliga rapport Global Rights Index som släpptes den 19 juni i år, dödades 53 fackligt aktiva i tio länder under 2018, och i 54 länder är demokratin och yttrandefriheten

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:106 Engångsartiklar av plast inom försvaret av Lars Mejern Larsson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S De senaste åren har larmrapporterna om riskerna med mikroplaster i haven duggat tätt. Tillståndet för världens hav och sjöar är alarmerande. Om drygt 30 år kan det finnas mer plast än fisk i haven

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:79 Övergrepp i Bangladesh av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Sedan några år tillbaka ökar kränkningarna av mänskliga rättigheter i Bangladesh, och det demokratiska utrymmet minskar. Hot och våld mot oppositionella och människorättsförsvarare har ökat. Situationen för kvinnor och barn

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)