Dokument & lagar (16 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1042 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:1042 Epatraktorer och A-traktorer av Laila Naraghi S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Epatraktorer och A-traktorer har stor betydelse för många unga runt om i Sverige. Fordonen ger frihet och ökad självständighet för ungdomar som ofta bor på platser dit sista bussen om det ens finns någon går redan

Inlämnad: 2020-03-03 Svarsdatum: 2020-03-11 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1042 av Laila Naraghi (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:586 av Linus Sköld (S)

Fråga 2019/20:586 Trafiksäkerhet och taxichaufförers villkor av Linus Sköld S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Taxibranschen i stora delar av landet är helt beroende av uppdrag för det offentliga. Upphandlade skolskjutsar, färdtjänst och sjukresor är kärnan i många taxibolags verksamhet, åtminstone på mindre

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:586 av Linus Sköld (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:509 av Jörgen Hellman (S)

Fråga 2019/20:509 De nya slussarna i Göta älv av Jörgen Hellman S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sjöfarten är ett miljövänligt sätt att transportera varor och därför viktig att utveckla för att minska utsläppen från vägtrafiken. Sjöfarten är också samhällsekonomiskt lönsam, då den minskar slitaget på vägar

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:509 av Jörgen Hellman (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:367 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2019/20:367 Hastighetsbegränsningen på riksväg 34/23 av Nermina Mizimovic S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Nyligen sänktes hastigheten på riksväg 34/23 från 90 till 80 kilometer i timmen. Riksväg 34/23 passerar genom både Hultsfred och Vimmerby kommun. Båda kommunerna är beroende av att ha tillgång till

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:367 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:113 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2019/20:113 Neddragningar på järnvägsunderhållet av Roza Güclü Hedin S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen har fattat beslut om en nationell infrastrukturplan på 700 miljarder kronor fram till år 2029, vilket är 100 miljarder mer än föregående plan. Det är bra för Sverige och det är bra för mitt

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:113 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:106 Engångsartiklar av plast inom försvaret av Lars Mejern Larsson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S De senaste åren har larmrapporterna om riskerna med mikroplaster i haven duggat tätt. Tillståndet för världens hav och sjöar är alarmerande. Om drygt 30 år kan det finnas mer plast än fisk i haven

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:737 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2014/15:737 Exportlicenser av Krister Örnfjäder S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I Sverige så har vi företag som exporterar ammunition för jakt- och sportskytte. Enligt uppgift så får de inte exportlicens för att exportera sina varor till Serbien. Enligt samma källa så är det tydligen så

Inlämnad: 2015-07-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:737 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:660 av Hans Hoff (S)

Fråga 2014/15:660 FN-personal som utnyttjar barn av Hans Hoff S till Utrikesminister Margot Wallström S Återkommande under flera års tid har det avslöjats att FN-personal utnyttjar barn och kvinnor. Barn, i vissa fall så unga som åtta år, måste ställa upp på sex för att få mat, medicin, vatten och kläder. Det rapporteras

Inlämnad: 2015-06-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:660 av Hans Hoff (S) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:425 av Susanne Eberstein (S)

Fråga 2014/15:425 Kontroll av försändelser till intagna i rättspsykiatrisk tvångsvård av Susanne Eberstein S till Statsrådet Gabriel Wikström S Personer som intagits för rättspsykiatrisk vård kan i dag få inskränkningar i sin kommunikation med omvärlden. Detta gäller bland annat utgående försändelser med post. Inkommande

Inlämnad: 2015-04-15 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:425 av Susanne Eberstein (S) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:349 av Veronica Palm (S)

Fråga 2014/15:349 Legitimation för kuratorer i sjukvården av Veronica Palm S till Statsrådet Gabriel Wikström S Vikten av att socionomer i sjukvården är legitimerade har de senaste åren framhållits av fackförbundet SSR och flera andra aktörer. Socialstyrelsen har också tittat på frågan. Deras sammanfattande bedömning

Inlämnad: 2015-03-25 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:349 av Veronica Palm (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:224 av Yasmine Larsson (S)

Fråga 2014/15:224 Familjeklassning av narkotika av Yasmine Larsson S till Statsrådet Gabriel Wikström S Den nya narkotikalagstiftningen från 2011, med bland annat snabbare klassning samt möjlighet för polis och tull att omhänderta och förstöra ännu icke klassade droger, var ett steg i en effektivare kamp mot narkotikan.

Inlämnad: 2015-02-13 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:224 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:107 av Phia Andersson (S)

Fråga 2014/15:107 Hjärtstartare på allmän plats av Phia Andersson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S Riksdagen fattade under våren 2013 beslut om att regeringen bör se över möjligheten att lagstifta om att det ska finnas hjärtstartare i miljöer där många människor vistas. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande om

Inlämnad: 2014-11-26 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:107 av Phia Andersson (S) (pdf, 66 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:106 av Phia Andersson (S)

Fråga 2014/15:106 Nordiskt samarbete i kampen mot alkoholsmuggling av Phia Andersson S till Statsrådet Kristina Persson S Samhällsproblematiken med så kallad oregistrerad alkoholhandel och alkoholkonsumtion är utmärkande och gemensam för de flesta nordiska länderna, även om den varierar i styrka. Enligt WHO:s rapport

Inlämnad: 2014-11-25 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:106 av Phia Andersson (S) (pdf, 89 kB)