Dokument & lagar (40 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2016/17:756 Bosättningar och Jerusalem av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israeliska bosättningar avser samhällen och jordbruksenheter på mark som är ockuperad av staten Israel och befolkad av judar. De strider mot fjärde Genèvekonventionen, som förbjuder en ockupationsmakt att förflytta det

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2012/13:769 av Hägg, Carina (S)

den 17 september Fråga 2012/13:769 Studieförbund av Carina Hägg S till statsrådet Maria Arnholm FP I dag får ett 150-tal folkhögskolor och elva studieförbund del av statsbidrag, och Folkbildningsrådet FBR har ansvaret för fördelning av desamma. Uppgifter finns om att personer som spridit antisemitiska yttranden

Inlämnad: 2013-09-17 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Skriftlig fråga 2005/06:1734 av Hägg, Carina (s)

den 1 juni Fråga 2005/06:1734 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin s SRHR-policy Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter har ingen åldersgräns och berör alla, men är trots sin angelägenhet ett politiskt område som alltför ofta fått stå tillbaka. Under senare år har ett politiskt motstånd internationellt

Inlämnad: 2006-06-01 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1660 av Hägg, Carina (s)

den 19 maj Fråga 2005/06:1660 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin s Könsstympning FN har tagit ställning mot könsstympning av flickor och kvinnor. Könsstympning innebär en hälsorisk i samband med övergreppet och vid förlossning. Könsstympning begränsar kvinnors sexuella rättigheter. Många länder har tagit

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1361 av Hägg, Carina (s)

den 4 april Fråga 2005/06:1361 av Carina Hägg s till utrikesminister Carin Jämtin s Stöd till Global Safe Abortion Fund Den transnationella organisationen IPPF International Planned Parenthood Federation som arbetar för sexuell och reproduktiv hälsa har tagit initiativ till Global Safe Abortion Fund. Denna fond

Inlämnad: 2006-04-04 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:646 av Hägg, Carina (s)

den 15 december Fråga 2005/06:646 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin s Budgetstöd till samarbetsländer Finansiellt bidrag till ett lands budget får inte sudda ut de ställningstaganden som riksdagen slagit fast. Det förs fram oro för att sektorsprogramstöd och budgetstöd försvårar prioriteringar som kan

Inlämnad: 2005-12-15 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:564 av Hägg, Carina (s)

den 7 december Fråga 2005/06:564 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin s Reproduktiv hälsa och millenniemålen Det är angeläget att regeringen fortsätter verka för att säkerställa ett mål om reproduktiv hälsa inom de av FN åtta uppsatta millenniemålen. Det är även av värde att regeringen informerar riksdagens

Inlämnad: 2005-12-07 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:1246 av Hägg, Carina (s)

den 16 mars Fråga 2004/05:1246 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin om fistula Fistula kan uppstå efter en bristning av slemhinnor i ändtarmen och slidan i samband med en förlossning om läkningen inte sker på ett tillfredsställande sätt. Fistula orsakas av fattigdom, låg ålder, brist på sjukvård, genom traditioner

Inlämnad: 2005-03-16 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:768 av Hägg, Carina (s)

den 21 januari Fråga 2004/05:768 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin om ny Unicefchef Unicef beskriver sig med all rätt som världens största barnrättsorganisation. Sedan 1946 har organisationen kämpat för barns rätt till överlevnad, trygghet, utveckling och inflytande. För Sverige är Unicef en viktig organisation

Inlämnad: 2005-01-21 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:200 av Hägg, Carina (s)

den 22 oktober Fråga 2004/05:200 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin om SRHR-materiel i biståndspolitiken Tyvärr har det samlade biståndet till materiel som används i arbetet för sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter SRHR sjunkit dramatiskt de senaste tio åren. Resultatet är att många länder som är

Inlämnad: 2004-10-22 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:97 av Hägg, Carina (s)

den 12 oktober Fråga 2004/05:97 av Carina Hägg s till utrikesminister Laila Freivalds om FN:s omorganisering av samordningsansvar UNDP har omorganiserat sig i en process som varat under flera år. Man har bland annat decentraliserat personal från huvudkontoret till olika landkontor vilket förstärkt landkontorens inflytande

Inlämnad: 2004-10-12 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:10 av Hägg, Carina (s)

den 16 september Fråga 2004/05:10 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin om enskilda organisationers roll i arbetet mot hiv/aids Hiv/aids är förutom de mänskliga tragedier det för med sig också ett av de största hindren mot utveckling. Siffror från Världshälsoorganisationen visar att tre miljoner människor dog

Inlämnad: 2004-09-16 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:9 av Hägg, Carina (s)

den 16 september Fråga 2004/05:9 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin om enskilda organisationers roll i Sveriges nya politik för global utveckling I december 2003 fattade riksdagen beslut om Sveriges nya politik för global utveckling. Det är en unik politik där det för första gången uttryckligen slås fast

Inlämnad: 2004-09-16 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1098 av Hägg, Carina (s)

den 21 april Fråga 2003/04:1098 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin om mikrobicider Insatser som förebyggande arbete, tillgång till bromsmediciner och ett vaccin behövs i kampen mot hiv/aids. Både män och kvinnor behöver tillgång till skyddsmedel som de själva har kontroll över. För män finns kondom och i

Inlämnad: 2004-04-21 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2003/04:720 av Hägg, Carina (s)

den 9 februari Fråga 2003/04:720 av Carina Hägg s till statsrådet Pär Nuder om åtgärder mot sekter Statsrådet Pär Nuder har i Riksdagen gjort utfästelser om att utredningen I god tro ska leda till åtgärder från regeringens sida. Utredningens uppdrag var att granska sekter och sektliknande organisationer. Det är nödvändigt

Inlämnad: 2004-02-09 Besvarare: Pär Nuder (S)

Paginering