Dokument & lagar (174 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1638 Systematiska attacker mot hazarer i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Afghanistan har djupa och långa relationer med varandra. Sverige är ett mycket uppskattat land i Afghanistan, något som Sverige ska vara stolt över. Vårt bistånd och våra biståndsorganisationer

Inlämnad: 2018-09-03 Svarsdatum: 2018-09-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1624 Den aktuella situationen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 29 juli 2018 påbörjades fredliga protester för trafiksäkerhet för skolelever i Dhaka, Bangladesh. Det var ett svar på att två elever nyligen hade blivit överkörda. Transportsystemet i Bangladesh har

Inlämnad: 2018-08-20 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1301 Utvecklingen i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Afghanistan är Sveriges största biståndsland. Men utöver biståndet så har Sverige och Afghanistan långa relationer till varandra. Svenska Afghanistankommittén är en av de få biståndsorganisationer som funnits i

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1173 Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 12 maj är det 20 år sedan gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea bröt ut. Konflikten, som krävde mer än 100 000 liv, är fortfarande olöst och påverkar regional utveckling och stabilitet

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1114 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1114 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I Bangladesh arresteras medlemmar i oppositionspartiet BNP och andra politiska aktivister godtyckligt. Human Right Watch har i ett flertal uttalanden uppmärksammat situationen. Hundratals arresteringar har skett

Inlämnad: 2018-03-28 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1114 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1067 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1067 Situationen i Etiopien av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Etiopien är ett land med snabbt växande ekonomi, och Afrikas näst folkrikaste. Sverige och Etiopien har många historiska anknytningar till varandra, och sedan 1930-talet har Sverige investerat inom såväl den privata som

Inlämnad: 2018-03-21 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1067 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:171 Terrordådet i Somalia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen skedde ett fruktansvärt terrordåd i Mogadishu i området Wadajir. Det är ett känt affärsområde med många restauranger, hotell, vårdkliniker och gatuhandel. Det är ett mycket populärt område även bland internationella

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:170 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen träffade jag företrädare för oppositionen i Bangladesh. De uttryckte oro över utvecklingen i landet. Sveriges Radio har också flera förtjänstfulla reportage om den politiska kontext som Bangladesh befinner

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:123 av Hägg, Carina (S)

den 18 november Fråga 2013/14:123 Gästarbetare i Saudiarabien av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Utländska gästarbetare utgör över hälften av arbetsstyrkan i Saudiarabien. Det finns vittnesmål om beslagtagna pass, begränsningar i rätten till organisering, orimliga arbetsförhållanden och berättelser

Inlämnad: 2013-11-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:92 av Hägg, Carina (S)

den 4 november Fråga 2013/14:92 Vapentransporter av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Samtidigt som regeringens relationer till denna sfär är goda förekommer en svensk imam i diskussion relaterad till Syrien. Forum för dialog med trossamfund finns etablerade. Mot bakgrund av det som kommit till allmän

Inlämnad: 2013-11-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:70 av Hägg, Carina (S)

den 22 oktober Fråga 2013/14:70 al-Shabab av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Sedan länge är al-Shabab verksamt i Sverige genom insamling av ekonomiska medel samt rekrytering. Vi kan inte utesluta att kritiker även i vårt land har anledning att känna obehag inför organisationen. al-Shababs politiska

Inlämnad: 2013-10-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:69 av Hägg, Carina (S)

den 22 oktober Fråga 2013/14:69 FN:s resolution 2122 av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Jag välkomnar att FN:s säkerhetsråd antagit resolution 2122 för att bredda och stärka kvinnors deltagande i alla konfliktförebyggande faser. Kvinnor bör spela en mer framträdande roll för att förebygga och lösa

Inlämnad: 2013-10-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:56 av Hägg, Carina (S)

den 17 oktober Fråga 2013/14:56 Kemiska vapen av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Nobels fredspris 2013 går till OPCW organisationen för förbud mot kemiska vapenett internationellt organ för efterlevnad av FN:s kemvapenkonvention med 189 medlemsländer. Somalia har nyligen anslutit sig. Angola, Egypten,

Inlämnad: 2013-10-17 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:27 av Hägg, Carina (S)

den 27 september Fråga 2013/14:27 FN:s säkerhetsråd av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Jag har tagit del av en skrivelse daterad 12 juli 2013 enligt resolutionerna 751 1992 och 1907 2009 om Somalia och Eritrea till ordföranden för FN:s säkerhetsråd. Rapporten har rubriker att beakta, som al-Shabaabs

Inlämnad: 2013-09-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2012/13:769 av Hägg, Carina (S)

den 17 september Fråga 2012/13:769 Studieförbund av Carina Hägg S till statsrådet Maria Arnholm FP I dag får ett 150-tal folkhögskolor och elva studieförbund del av statsbidrag, och Folkbildningsrådet FBR har ansvaret för fördelning av desamma. Uppgifter finns om att personer som spridit antisemitiska yttranden

Inlämnad: 2013-09-17 Besvarare: Maria Arnholm (FP)