Dokument & lagar (10 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2016/17:756 Bosättningar och Jerusalem av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israeliska bosättningar avser samhällen och jordbruksenheter på mark som är ockuperad av staten Israel och befolkad av judar. De strider mot fjärde Genèvekonventionen, som förbjuder en ockupationsmakt att förflytta det

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2003/04:864 av Ekholm, Berndt (s)

den 5 mars Fråga 2003/04:864 av Berndt Ekholm s till statsrådet Carin Jämtin om bistånd till militära insatser Kommittén för utvecklingsstöd, DAC, inom industriländernas gemensamma organisation, OECD, fastställer regelverket för vad som får inräknas i offentligt utvecklingsstöd, ODA. Påtryckningar finns från parter

Inlämnad: 2004-03-05 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2001/02:1151 av Ekholm, Berndt (s)

den 8 maj Fråga 2001/02:1151 av Berndt Ekholm s till försvarsminister Björn von Sydow om import och export av krigsmateriel Sverige har stränga regler för vapenexport. Nya uppgörelser om export får inte slutas med länder som befinner sig i krig eller som riskerar att hamna i krig, inte heller med länder där grova och

Inlämnad: 2002-05-08 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1997/98:619 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1997/98:619 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om konkurrensutredning av utkastet till MAI-avtalet I förra veckans interpellationsdebatt om det multinationella investeringsavtalet, MAI, framkom att avtalet inte blir färdigt för ett undertecknande i april utan långt senare. Därutöver var det tydligt,

Inlämnad: 1998-04-01 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)