Dokument & lagar (11 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2016/17:756 Bosättningar och Jerusalem av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israeliska bosättningar avser samhällen och jordbruksenheter på mark som är ockuperad av staten Israel och befolkad av judar. De strider mot fjärde Genèvekonventionen, som förbjuder en ockupationsmakt att förflytta det

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2004/05:1418 av Johansson, Lars (s)

den 14 april Fråga 2004/05:1418 av Lars Johansson s till statsrådet Lena Hallengren om validering i relation till utbildning av obehöriga lärare I vårpropositionen föreslås en särskild satsning av vidareutbildning av obehöriga yrkeslärare. Den ska genomföras i samarbete med kommunsektorn och planeras att starta redan

Inlämnad: 2005-04-14 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2004/05:524 av Johansson, Lars (s)

den 6 december Fråga 2004/05:524 av Lars Johansson s till statsrådet Carin Jämtin om nytt institut för utvärdering av bistånd Ett institut för analys och utvärdering av det internationella utvecklingssamarbetet ska inrättas. En utredning har lagt fram ett underlag för vad det ska lokaliseras. Utredningens slutsats

Inlämnad: 2004-12-06 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1567 av Johansson, Lars (s)

den 26 augusti Fråga 2003/04:1567 av Lars Johansson s till statsrådet Pär Nuder om ändrad valkretsindelning Regeringen har nyligen lämnat direktiv till en kommitté med uppgift att göra en samlad översyn av regeringsformen. Bland annat framgår att kommittén ska se över valkretsindelningen för riksdagsval. Regionstyrelsen

Inlämnad: 2004-08-26 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2003/04:1212 av Johansson, Lars (s)

den 14 maj Fråga 2003/04:1212 av Lars Johansson s till statsrådet Barbro Holmberg om tillfälligt uppehållstillstånd för irakier Enligt uppgift från Migrationsverket var det under månadsskiftet april/maj i år 6 650 irakier inskrivna som asylsökande. Av dessa är 4 982 så kallade öppna ärenden, det vill säga inget beslut

Inlämnad: 2004-05-14 Besvarare: Barbro Holmberg (S)