Dokument & lagar (20 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:967 Kränkningar av mänskliga rättigheter i Etiopien av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S De flesta förstår att en övergång från diktatur mot demokrati ofta är en svår process. Demokrati kan inte komma från en dag till en annan. Det är något som måste växa fram. Den transformering som pågår

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:747 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:747 Övertygelse- och religionsfrihet kopplat till regeringens demokratisatsning av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Mer än tre fjärdedelar av världens befolkning lever i länder där religions- och övertygelsefriheten kraftigt begränsas av staten eller av grupper i samhället, enligt den

Inlämnad: 2020-01-14 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:747 av Anders Österberg (S) (pdf, 112 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:313 Fackliga rättigheter och Sveriges demokratioffensiv av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt världsfacket ITUC:s årliga rapport Global Rights Index som släpptes den 19 juni i år, dödades 53 fackligt aktiva i tio länder under 2018, och i 54 länder är demokratin och yttrandefriheten

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:79 Övergrepp i Bangladesh av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Sedan några år tillbaka ökar kränkningarna av mänskliga rättigheter i Bangladesh, och det demokratiska utrymmet minskar. Hot och våld mot oppositionella och människorättsförsvarare har ökat. Situationen för kvinnor och barn

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1562 av Niklas Karlsson (S)

Fråga 2015/16:1562 Social housing i Sverige av Niklas Karlsson S till Statsrådet Peter Eriksson MP Det finns olika modeller för välfärdsstaten. I Sverige och Norden har vi valt en generell och skattefinansierad välfärdsmodell. Andra välfärdsstatsmodeller bygger helt på försäkringslösningar eller direkta avgifter. I dessa

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1562 av Niklas Karlsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2015/16:1380 Bostäder för nyanlända av Lars Eriksson S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Bostadsbristen i Sverige är i dag akut. Utmaningen ökar genom det stora antal flyktingar som flytt till Sverige och behöver en bostad för att kunna etablera sig. Då krävs en mängd olika förslag och

Inlämnad: 2016-06-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 1999/2000:1374 av Hägg, Carina (s)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1374 av Carina Hägg s till justitieminister Laila Freivalds om jaktsabotage Djurfarmare och deras familjer lever under stark press, mjölkbilar och arbetsfordon vid vägbyggen har förstörts och veterinärer samt forskare hotats. Omfattningen av dessa budskap, brott i form av hot, våld och

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:1373 av Norlander, Göran (s)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1373 av Göran Norlander s till justitieminister Laila Freivalds om Rättshjälpsmyndigheten i Sundsvall Domstolsverket kommer inom kort att lämna förslag rörande Rätthjälpsmyndighetens framtida organisation. I den rapport som är under utarbetande är huvudförslaget att myndigheten ska flytta

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:1271 av Hägg, Carina (s)

den 2 augusti Fråga 1999/2000:1271 av Carina Hägg s till justitieminister Laila Freivalds om partnerskapsförrättning Stockholm Pride sätter nu de homosexuellas rättigheter på dagordningen, både de framsteg vi kan glädjas åt och de frågor som ännu inte fått sin lösning. Som motionär och frågeställare välkomnar jag förslaget

Inlämnad: 2000-08-02 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:1268 av Hägg, Carina (s)

den 2 augusti Fråga 1999/2000:1268 av Carina Hägg s till kulturminister Marita Ulvskog om hyra av videofilmer I sommar har regnet lockat till såväl boklån som till hyra av videofilmer. Vid boklån på bibliotek får man klara svar på hur låntagarnas integritet bevaras. I en videobutik måste man uppge sitt personnummer

Inlämnad: 2000-08-02 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:829 av Olander, Ronny (s)

den 13 april Fråga 1999/2000:829 av Ronny Olander s till justitieminister Laila Freivalds om bodysearch Sedan ett år tillbaka använder tullpersonalen på den amerikanska flygplatsen JFK i New York en teknik för kroppsvisitation som innebär en virtuell avklädning, s.k. bodysearch Passagerarna bestrålas med en svag

Inlämnad: 2000-04-13 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:790 av Lundberg, Inger (s)

den 5 april Fråga 1999/2000:790 av Inger Lundberg s till justitieminister Laila Freivalds om våldtäktsbrott Åklagaren i det riksbekanta s.k. Rissnefallet har ansett sig nödsakad att begränsa brottsrubriceringen mot de åtalade pojkarna till grovt sexuellt utnyttjandeBakgrunden sägs vara att flickan inte var i stånd

Inlämnad: 2000-04-06 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:688 av Fransson, Sonja (s)

den 13 mars Fråga 1999/2000:688 av Sonja Fransson s till justitieminister Laila Freivalds om porr på fängelserna I den pågående debatten om hårdporr i kabel-TV-kanalerna har det framkommit att interner på fängelser sitter och ser på dessa filmer under nätterna. I vissa fall står man själv för anslutningen, i andra

Inlämnad: 2000-03-13 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:461 av Svensson, Per-Olof (s)

den 21 januari Fråga 1999/2000:461 av Per-Olof Svensson s till justitieminister Laila Freivalds om polisresurser i gles- och landsbygden Allt oftare kan man läsa och höra om att den grövre brottsligheten, framför allt i form av bank- och butiksrån, ökar i gles- och landsbygden. Man kan dra den slutsatsen att det blivit

Inlämnad: 2000-01-21 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:382 av Norlander, Göran (s)

den 14 december Fråga 1999/2000:382 av Göran Norlander s till justitieminister Laila Freivalds om sjöfyllerilagen Den av riksdagen beslutade sjöfyllerilagen började gälla den 1 juli. Enligt uppgift har den haft positiv effekt. Ett problem är dock att kustbevakningen ej har rätt att utföra utandningsprov. Är ministern beredd att ge kustbevakningen rätt att utföra utandningsprov

Inlämnad: 1999-12-15 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:352 av Karlsson, Hans (s)

den 7 december Fråga 1999/2000:352 av Hans Karlsson s till justitieminister Laila Freivalds om verksamheten vid de mindre tingsrätterna Riksdagen har den 7 december beslutat om anslagen till bl.a. domstolsväsendet. Beslutet innebär en ramökning, men ändå upplever personalen vid de mindre tingsrätterna att medelstilldelningen

Inlämnad: 1999-12-09 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:218 av Eneroth, Tomas (s)

den 16 november Fråga 1999/2000:218 av Tomas Eneroth s till justitieminister Laila Freivalds om sexköp Företrädare för polisen i Stockholm har i medierna framfört allvarlig kritik mot åklagarväsendet när det gäller tillämpningen av den s.k. sexköpslagen. Kraftig försening av handläggningstiden och oklar tillämpning

Inlämnad: 1999-11-16 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:177 av Härstedt, Kent (s)

den 9 november Fråga 1999/2000:177 av Kent Härstedt s till justitieminister Laila Freivalds om kriminalvårdens omorganisation Den 1 januari 1998 genomförde kriminalvården en omorganisation där man slog samman frivården, anstalterna och häktena till kriminalvårdsmyndigheter. Syftet med denna omorganisation var att öka

Inlämnad: 1999-11-09 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)