Dokument & lagar (26 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:480 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:480 Penningtvätt av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Uppdrag Granskning har i olika program skildrat de svenska storbankernas Swedbank, Nordea, och SHB penningtvätt som i hög utsträckning skett i filialer i Baltikum, där dessa banker också har en dominerande verksamhet. Finansinspektionen har

Inlämnad: 2019-11-22 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:480 av Peter Persson (S) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:174 Finansiell infrastruktur i hela landet av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under 2000-talet har finansmarknaden i Sverige ändrat karaktär i flera avseenden. Bland annat har de stora affärsbankerna koncentrerat sin verksamhet till regionala kontor samtidigt som de lagt ned kontor i

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:1854 Ekonomistyrning inom sfi av Monica Haider S till Statsrådet Anna Ekström S Under sommaren har en ny auktorisationsmodell för vuxenutbildning och sfi trätt i kraft i Växjö kommun. Denna modell är resultatbaserad, där utbildningssamordnaren får full betalning först då en elev har erhållit betyget godkänd.

Inlämnad: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:878 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:878 Tjänstepension vid gränspendling av Lars Mejern Larsson S till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Nyligen besökte jag Grensetjänsten vid den svensk-norska gränsen. Grensetjänsten arbetar med att hjälpa privatpersoner och företag som har någon form av gränsöverskridande sysselsättning. De har

Inlämnad: 2017-02-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:878 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:737 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:737 Inväxling av mynt och sedlar av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Senast den sista juni nästa år ska de gamla en-två- och femkronorna vara utbytta i samband med det stora sedel- och myntutbyte som pågår. Branschorganisationen Svensk Handel som gått ut med en rekommendation om att affärerna

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:737 av Peter Persson (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S)

Fråga 2016/17:538 Naturbruksprogrammet av Caroline Helmersson Olsson S till Statsrådet Anna Ekström S Skolverket har lämnat förslag till regeringen om att inte införa nya inriktningar inom naturbruksprogrammet i gymnasieskolan. Detta har gjorts i två steg. Dels i april detta år, då Skolverket bland annat föreslår att

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:405 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:405 Skriftliga avtal vid telefonförsäljning av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Julfilmsserien Fröken Frimans krig handlar om hur kvinnor tog strid mot dåliga varor och skumma krediter för sin tids fattiga. Dagens konsumentrörelse tar strid mot de företag inom telemarketingbranschen som kränger

Inlämnad: 2016-11-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:405 av Peter Persson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:847 av Silfverstrand, Bengt (s)

Fråga 1998/99:847 av Bengt Silfverstrand s till utrikesministern om återuppbyggnad av Serbien den 11 augusti NATO:s massiva bombningar av Jugoslavien under 79 dagar har, vilket medlarna Carl Bildt och Martti Ahtisarri konstaterat, i huvudsak drabbat civilbefolkningen. Attackerna har åstadkommit en så omfattande materiell

Inlämnad: 1999-08-11 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 1998/99:818 av Wegestål, Karin (s)

Fråga 1998/99:818 av Karin Wegestål s till utrikesministern om jugoslaviska Röda korset den 29 juli UNHCR varnade den 20 juli 1999 för en kritisk flyktingsituation i flera serbiska städer, som fått ta emot en våg av flyende serber och zigenare från Kosovo. De flesta nyanlända flyktingar har tagit sin tillflykt till

Inlämnad: 1999-07-29 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 1998/99:788 av Wegestål, Karin (s)

Fråga 1998/99:788 av Karin Wegestål s till försvarsministern om humanitära insatser i Jugoslavien den 2 juli Förbundsrepubliken Jugoslavien, en suverän stat, har i strid med internationell rätt utsatts för 80 dygn av terrorbombningar. Nu stundar en lång och mödosam återuppbyggnad av en nation i ruiner. Statens Räddningsverk

Inlämnad: 1999-07-02 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 1998/99:537 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:537 av Carina Hägg s till statsministern om Natos firande den 16 april Nato skall om några dagar fira sitt länge planerade 50-årsjubileum. Fyrverkerierna har ställts in och galamiddagarna förväntas få en mer dämpad framtoning. Planeringen rullar vidare och inbjudna planerar för resan till USA. Aldrig

Inlämnad: 1999-04-16 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 1998/99:486 av Johansson, Eva (s)

Fråga 1998/99:486 av Eva Johansson s till utrikesministern om Eritrea den 23 mars Båda de stridande parterna i konflikten mellan Etiopien och Eritrea förefaller nu ha slutit upp bakom de fredssträvanden som OAU gör. Det innebär möjligheter till vapenvila och förhandlingar, vilket ger utrymme för ett aktivt stöd från

Inlämnad: 1999-03-23 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:457 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:457 av Carina Hägg s till utrikesministern om minkonferens den 17 mars Vid utrikesutskottets resa i Moçambique under förra mandatperioden hade jag möjlighet att på plats studera minproblematiken. Omfattningen av och svårigheterna att finna samt röja trampminor blev mer påtaglig för mig efter den resan.

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 1998/99:420 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:420 av Berndt Ekholm s till utrikesministern om inbördeskriget i Kongo-Brazzaville den 3 mars Kongo-Brazzaville är ett land som successivt föröds av en maktstrid mellan politiska ledare. Tusentals kongoleser har massakrerats och hundratusentals har flytt till skogarna från städer och byar. Tre olika milisstyrkor

Inlämnad: 1999-03-03 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 1998/99:243 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:243 av Carina Hägg s till utrikesministern om ekonomiska intressen och demokratisk utveckling i Afrika den 14 januari Vi vet att det både kan vara lönsamt att mörda och låta mörda för pengar. Våldet har blivit en affärsidé av stora mått. Därför var det glädjande när FN 1989 antog en konvention mot rekrytering,

Inlämnad: 1999-01-14 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Paginering