Dokument & lagar (15 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:468 Lokala bankkontor av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Regeringen har börjat byta riktning när det gäller landsbygdspolitiken. Genom att decentralisera statliga myndigheter och verk och upprätta servicekontor har fler fått en mer nära kontakt med viktiga myndigheter. Något som är viktigt

Inlämnad: 2017-12-12 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:800 av Härstedt, Kent (s)

Fråga 1998/99:800 av Kent Härstedt s till miljöministern om tillstånd för planerade vindkraftverk den 9 juli I utredningen Rätt plats för vindkraften föreslås att Energimyndigheten får i uppdrag att redovisa vilka områden som har särskilt goda förutsättningar för vindkraftverk. Utredningen föreslår också en utbyggnad

Inlämnad: 1999-07-09 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:769 av Adolfsson, Carina (s)

Fråga 1998/99:769 av Carina Adolfsson s till miljöministern om bilskrotningspremien den 24 juni I Sverige i dag finns det 3,6 miljoner bilar, av dem är 1,8 miljoner äldre än tio år och saknar avgasrening. Sverige är bland de länder som har den äldsta bilparken i Europa, detta borde med styrmedel åtgärdas. I våra grannländer

Inlämnad: 1999-06-24 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:739 av Stenberg, Hans (s)

Fråga 1998/99:739 av Hans Stenberg s till miljöministern om Åstöns naturområde den 14 juni Försvarsmakten har beslutat att avveckla det övningsområde man under mycket lång tid haft på Åstön i Timrå kommun. Eftersom övningsområdet i mycket stor utsträckning använts som rekreationsområde uppstår oro när Försvarsmakten

Inlämnad: 1999-06-14 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:468 av Kristiansson, Kerstin (s)

Fråga 1998/99:468 av Kerstin Kristiansson s till miljöministern om instituten åborätt och landgille den 18 mars Regeringen har i proposition 1998/99:38 Staten och trossamfunden föreslagit att instituten åborätt och landgillen skall avskaffas då de inte längre har någon funktion. Med anledning av att dessa institut

Inlämnad: 1999-03-18 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:438 av Rask, Ola (s)

Fråga 1998/99:438 av Ola Rask s till miljöministern om koloniträdgårdsrörelsen den 11 mars Koloniträdgårdar är i många städer ett inslag i stadsbilden som värdesätts av både kolonisterna själva och allmänheten. Bland dem som har glädje av sin kolonilott finns alla slags människor, inte bara de som är unga, friska och

Inlämnad: 1999-03-11 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:329 av Moberg, Carina (s)

Fråga 1998/99:329 av Carina Moberg s till miljöministern om finansiering av projekt rörande byggd miljö och stadsplanering den 5 februari EU:s femte ramprogram som startade vid årsskiftet 1998/99 för forskning och utveckling har som mål att förbättra Europas industriella konkurrenskraft, exploatera den inre marknadens

Inlämnad: 1999-02-05 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:251 av Arvidsson, Eva (s)

Fråga 1998/99:251 av Eva Arvidsson s till miljöministern om elöverkänslighet och mobiltelefonsändare den 15 januari Många människor är i dag elöverkänsliga och antalet tycks öka. Samtidigt sätts ett stort antal mobiltelefonsändare med tillhörande antenner upp i Sverige som en följd av att antalet ägare av mobiltelefoner

Inlämnad: 1999-01-15 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)