Dokument & lagar (34 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:480 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:480 Penningtvätt av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Uppdrag Granskning har i olika program skildrat de svenska storbankernas Swedbank, Nordea, och SHB penningtvätt som i hög utsträckning skett i filialer i Baltikum, där dessa banker också har en dominerande verksamhet. Finansinspektionen har

Inlämnad: 2019-11-22 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:480 av Peter Persson (S) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:174 Finansiell infrastruktur i hela landet av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under 2000-talet har finansmarknaden i Sverige ändrat karaktär i flera avseenden. Bland annat har de stora affärsbankerna koncentrerat sin verksamhet till regionala kontor samtidigt som de lagt ned kontor i

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:1854 Ekonomistyrning inom sfi av Monica Haider S till Statsrådet Anna Ekström S Under sommaren har en ny auktorisationsmodell för vuxenutbildning och sfi trätt i kraft i Växjö kommun. Denna modell är resultatbaserad, där utbildningssamordnaren får full betalning först då en elev har erhållit betyget godkänd.

Inlämnad: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:878 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:878 Tjänstepension vid gränspendling av Lars Mejern Larsson S till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Nyligen besökte jag Grensetjänsten vid den svensk-norska gränsen. Grensetjänsten arbetar med att hjälpa privatpersoner och företag som har någon form av gränsöverskridande sysselsättning. De har

Inlämnad: 2017-02-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:878 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:737 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:737 Inväxling av mynt och sedlar av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Senast den sista juni nästa år ska de gamla en-två- och femkronorna vara utbytta i samband med det stora sedel- och myntutbyte som pågår. Branschorganisationen Svensk Handel som gått ut med en rekommendation om att affärerna

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:737 av Peter Persson (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S)

Fråga 2016/17:538 Naturbruksprogrammet av Caroline Helmersson Olsson S till Statsrådet Anna Ekström S Skolverket har lämnat förslag till regeringen om att inte införa nya inriktningar inom naturbruksprogrammet i gymnasieskolan. Detta har gjorts i två steg. Dels i april detta år, då Skolverket bland annat föreslår att

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:405 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:405 Skriftliga avtal vid telefonförsäljning av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Julfilmsserien Fröken Frimans krig handlar om hur kvinnor tog strid mot dåliga varor och skumma krediter för sin tids fattiga. Dagens konsumentrörelse tar strid mot de företag inom telemarketingbranschen som kränger

Inlämnad: 2016-11-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:405 av Peter Persson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:911 av Härstedt, Kent (s)

Fråga 1998/99:911 av Kent Härstedt s till socialministern om ett nytt riksförbund för spelberoende den 13 september I Folkhälsoinstitutets projekt Spelandets risker anges att insatser om att förbättra kunskaperna om spelandets risker hos allmänhet, spelberoende och deras anhöriga, spelaktörer, myndigheter, skolor,

Inlämnad: 1999-09-13 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:910 av Härstedt, Kent (s)

Fråga 1998/99:910 av Kent Härstedt s till socialministern om självhjälpsgrupper för spelberoende och deras anhöriga den 13 september Riksdagen beslutade i december 1998 på förslag av regeringen att avsätta 2 mkr för att utveckla former för förebyggande arbete i syfte att hindra att människor fastnar i spelberoende.

Inlämnad: 1999-09-13 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:885 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:885 av Sonja Fransson s till socialministern om rättssäkerheten för de mest utsatta grupperna i samhället den 6 september Rättssociologiska avdelningen vid Lunds universitet har för Socialstyrelsen gjort en undersökning av vilka konsekvenserna den nya socialtjänstlagen medfört. De kan konstatera att rättsskyddet

Inlämnad: 1999-09-06 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:863 av Härstedt, Kent (s)

Fråga 1998/99:863 av Kent Härstedt s till socialministern om akutplatser inom ungdomsvården den 18 augusti I Helsingborgs stad har man alltsedan sommaren 1998 noterat ökade svårigheter att få tillgång till akutplatser inom ungdomsvården 12-hemFlera gånger har Helsingborgs stad mötts av beskedet att inte någon plats

Inlämnad: 1999-08-18 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:746 av Waidelich, Tommy (s)

Fråga 1998/99:746 av Tommy Waidelich s till socialministern om rättigheter enligt LSS den 16 juni Genom kontakter med NHR:s lokalavdelning Neurologiskt Handikappades Riksförbund i Solna-Sundbyberg har jag förstått att regeringens ensamutredning och Kommunförbundet arbetar med ett diskussionsunderlag om att slå samman

Inlämnad: 1999-06-16 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:645 av Olander, Ronny (s)

Fråga 1998/99:645 av Ronny Olander s till socialministern om Kastprojektet i Göteborg den 20 maj Den 1 januari 1999 kriminaliserades könsköparna i Sverige. Jag var en av dem som röstade för lagen i riksdagen. Lagen har varit framgångsrik och syftet att i första hand stoppa nya unga kvinnor från att prostituera sig

Inlämnad: 1999-05-20 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:635 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:635 av Carina Hägg s till socialministern om jämställdhet i privat vård den 19 maj Socialminister Lars Engqvist har aviserat en mer öppen attityd till att låta en större del av hälso- och sjukvården bedrivas av privata vårdgivare. I Kvinnomaktutredningen finns beskrivet att det är dåligt ställt med jämställdheten

Inlämnad: 1999-05-19 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:590 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:590 av Sonja Fransson s till socialministern om kroniskt sjukas och funktionshindrades situation den 29 april Att leva med en kronisk sjukdom eller ett funktionshinder är förutom alla praktiska problem också mycket dyrt. Den statliga utredningen, Avgifter inom handikappområdet visade att kronisk sjukdom

Inlämnad: 1999-04-29 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Paginering