Dokument & lagar (18 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:651 av Papadopoulos, Nikos (s)

Fråga 1998/99:651 av Nikos Papadopoulos s till utbildningsministern om kiropraktor- och naprapatutbildning den 25 maj Naprapater och kiropraktorer har under senare år blivit alltmer efterfrågade, inte minst inom idrottsvärlden. I dag finns det studenter som studerar dessa ämnen i Sverige. Själv har jag vid ett flertal

Inlämnad: 1999-05-25 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Skriftlig fråga 1998/99:627 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:627 av Sonja Fransson s till utbildningsministern om forskningsanslag den 17 maj Samtliga tre högskolor i Västra Götalands län Borås, Skövde, Trollhättan/Uddevalla låg, tillsammans med Högskolan i Kristianstad lägst i landet vad gäller forskningsanslag 1996. När forskningsanslagen räknades upp relativt

Inlämnad: 1999-05-17 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Skriftlig fråga 1998/99:613 av Gustavsson, Åke (s)

Fråga 1998/99:613 av Åke Gustavsson s till utbildningsministern om arkitektutbildningen den 7 maj Riksdagen antog förra året för första gången ett handlingsprogram för arkitektur, formgivning och design. I programmet slås fast att kvalitet och skönhetsaspekter inte skall underställas kortsiktiga ekonomiska överväganden.

Inlämnad: 1999-05-07 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Skriftlig fråga 1998/99:540 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:540 av Sonja Fransson s till utbildningsministern om biobanker den 19 april Gentekniken utvecklas i en rasande fart. I dag kan man genom ett litet vävnadsprov utläsa inte bara de sjukdomar vi har utan också de som vi riskerar att få, våra föräldrars arvsanlag, våra ofödda barns eventuella sjukdomar m.m.

Inlämnad: 1999-04-19 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:342 av Johansson, Morgan (s)

Fråga 1998/99:342 av Morgan Johansson s till utbildningsministern om dyslexi den 10 februari Dyslektiker har sedan länge möjlighet att göra högskoleprovet muntligt något som för många människor med dyslexi är nödvändigt för att man över huvud taget skall ha en chans att komma in på högskolan. Dessvärre anordnas tillfällen

Inlämnad: 1999-02-10 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Skriftlig fråga 1998/99:334 av Arvidsson, Eva (s)

Fråga 1998/99:334 av Eva Arvidsson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om emotionell intelligens den 5 februari Det kommer hela tiden nya rapporter från skolan och den senaste rapporten handlar om att barns IQ ökar medan deras EQ minskar. Amerikanska forskningsrapporter och svenska studier visar på samma tendens.

Inlämnad: 1999-02-05 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:150 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:150 av Lena Sandlin s till socialministern om barnomsorg på kvällar och helger den 4 december Ett växande problem för barnfamiljer som arbetar inom serviceyrken är att öppettiderna tenderar att bli allt längre inom dessa branscher. Det gäller framför allt detaljhandeln, vården och hotell och restaurangbranschen.

Inlämnad: 1998-12-04 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:132 av Svensson, Per-Olof (s)

Fråga 1998/99:132 av Per-Olof Svensson s till utbildningsministern om kunskapslyftet den 2 december Kunskapslyftet har verkligen varit ett lyft för många människor. I min hemkommun Ljusdal har man lyckats på ett utmärkt sätt att stärka enskilda personer genom att ge dem en ny utbildning och höja deras kompetens, vilket

Inlämnad: 1998-12-02 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:120 av Adolfsson, Carina (s)

Fråga 1998/99:120 av Carina Adolfsson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om föräldrainflytande den 27 november Med anledning av en proposition, 1995/96:157, beslutade riksdagen att införa försöksverksamhet med lokala styrelser med föräldramajoritet, inom skolan och särskolan. Syftet är att öka föräldrainflytandet.

Inlämnad: 1998-11-27 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:56 av Fransson, Sonja (s)

Fråga 1998/99:56 av Sonja Fransson s till utbildningsministern om KK-stiftelsen den 10 november Vid Kyotokonferensen ålades EU-länderna att till år 2010 gemensamt minska sina utsläpp av växthusgaser med 8 jämfört med 1990 års utsläppsnivå. I den interna fördelning EU-länderna sedan beslutade om blev resultatet för

Inlämnad: 1998-11-10 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Skriftlig fråga 1998/99:53 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:53 av Carina Hägg s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om dyslektiker den 10 november För partnerskap och borgerliga vigslar krävs en särskilt förordnad person. Ett förordnande som i dag utfärdas av länsstyrelsen. Under en övergångsperiod efter den nya partnerskapslagens tillkomst 1994 var det praktiskt

Inlämnad: 1998-11-10 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)