Dokument & lagar (24 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:504 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:504 av Carina Hägg s till justitieministern om offentlighetsprincipen den 26 mars Enligt utredningen Ds 1997:7 Några frågor om förhållandet mellan upphovsrätten och offentlighetsprincipen skall rätten att ta del av offentliga handlingar begränsas. Utredningen hänvisar till den kritik som framförts

Inlämnad: 1999-03-26 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:501 av Olsson, Karin (s)

Fråga 1998/99:501 av Karin Olsson s till justitieministern om elektronisk övervakning med fotboja den 26 mars I medier i dag finns skakande berättelser om hur kvinnor misshandlats av sina makar och om den rättslöshet som många av kvinnorna upplever. Det är svårt att dagligen leva i ångest för att den som misshandlar

Inlämnad: 1999-03-26 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:484 av Staaf-Igelström, Lisbeth (s)

Fråga 1998/99:484 av Lisbeth Staaf-Igelström s till justitieministern om Brottsförebyggande Centrum i Värmland den 23 mars Brottsförebyggande Centrum i Värmland BFC bildades 1995 och är en ideell förening där myndigheter, kommuner, företag och organisationer kan bli medlemmar. I dag är 15 av 16 kommuner medlemmar liksom

Inlämnad: 1999-03-23 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:483 av Staaf-Igelström, Lisbeth (s)

Fråga 1998/99:483 av Lisbeth Staaf-Igelström s till justitieministern om rättshjälpen den 23 mars Socialbidragstagare hamnar i dag i kläm när de vill hävda sin rätt i vårdnadstvister. Förändringarna i socialtjänst- och rättshjälpslagarna gör att människor fråntas möjligheten att ta till vara sina intressen och resultatet

Inlämnad: 1999-03-23 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:334 av Arvidsson, Eva (s)

Fråga 1998/99:334 av Eva Arvidsson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om emotionell intelligens den 5 februari Det kommer hela tiden nya rapporter från skolan och den senaste rapporten handlar om att barns IQ ökar medan deras EQ minskar. Amerikanska forskningsrapporter och svenska studier visar på samma tendens.

Inlämnad: 1999-02-05 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:207 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:207 av Lena Sandlin s till socialministern om diskriminering av funktionshindrade i näringsverksamhet den 18 december Personer med funktionshinder diskrimineras ofta i svensk näringsverksamhet. Funktionshindrade nekas tillträde till restauranger, flyg och andra nyttigheter som upplevs som självklara för

Inlämnad: 1998-12-18 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:150 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:150 av Lena Sandlin s till socialministern om barnomsorg på kvällar och helger den 4 december Ett växande problem för barnfamiljer som arbetar inom serviceyrken är att öppettiderna tenderar att bli allt längre inom dessa branscher. Det gäller framför allt detaljhandeln, vården och hotell och restaurangbranschen.

Inlämnad: 1998-12-04 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:132 av Svensson, Per-Olof (s)

Fråga 1998/99:132 av Per-Olof Svensson s till utbildningsministern om kunskapslyftet den 2 december Kunskapslyftet har verkligen varit ett lyft för många människor. I min hemkommun Ljusdal har man lyckats på ett utmärkt sätt att stärka enskilda personer genom att ge dem en ny utbildning och höja deras kompetens, vilket

Inlämnad: 1998-12-02 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:126 av U Granberg, Lars (s)

Fråga 1998/99:126 av Lars U Granberg s till justitieministern om behandlingen av vissa brottmål den 30 november Det har under en tid förekommit fall där personer skyllt på varandra vid den rättsliga prövningen av brott som begåtts. I Luleå har t.ex. två personer ställts inför rätta för en annan människas död. Där skyller

Inlämnad: 1998-11-30 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:120 av Adolfsson, Carina (s)

Fråga 1998/99:120 av Carina Adolfsson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om föräldrainflytande den 27 november Med anledning av en proposition, 1995/96:157, beslutade riksdagen att införa försöksverksamhet med lokala styrelser med föräldramajoritet, inom skolan och särskolan. Syftet är att öka föräldrainflytandet.

Inlämnad: 1998-11-27 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:62 av Pärssinen, Raimo (s)

Fråga 1998/99:62 av Raimo Pärssinen s till justitieministern om personalförsörjningsplan vid Rikspolisstyrelsen den 11 november Jag har fått information från förtroendevalda nämndemän i tingsrätt/länsrätt att det ej betalas in något till det framtida pensionssystemet på den ersättning som de förtroendevalda erhåller

Inlämnad: 1998-11-11 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:61 av Hagberg, Michael (s)

Fråga 1998/99:61 av Michael Hagberg s till justitieministern om uteblivna pensionsersättningar den 11 november Personer som deltar i kliniska prövningar får viss ersättning för deltagandet. Denna ersättning får i enlighet med de etiska principer som gäller för forskning på människa inte vara särskilt hög men kan ändå

Inlämnad: 1998-11-11 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:59 av Örnfjäder, Krister (s)

Fråga 1998/99:59 av Krister Örnfjäder s till justitieministern om handel med stöldgods i kiosker och butiker den 10 november Enligt uppgift så har regeringen beslutat att skjuta på byggstarten av väg E 6 genom norra Bohuslän. Byggstarten skjuts fram ett år med hänvisning till att man behöver mer pengar till trafiksäkerhetsarbetet

Inlämnad: 1998-11-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Paginering