Dokument & lagar (486 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S)

Fråga 2019/20:248 Utvecklingen i Chile av Mathias Tegnér S till Utrikesminister Ann Linde S I Sverige bor det ca 40 00050 000 människor med bakgrund i Chile. Många av dessa kom till Sverige som politiska flyktingar till följd av militärkuppen i Chile 1973. Då visade Sverige stor solidaritet med den chilenska befolkningen

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:232 Turkiets offensiv i norra Syrien och misstänkta krigsbrott av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den pågående turkiska invasionen i norra Syrien strider mot folkrätten. Den svenska utrikesministern har gjort flera och tydliga uttalanden kring detta. Det finns en stor tacksamhet över

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:201 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkningen som bor utomlands, den

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:174 Finansiell infrastruktur i hela landet av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under 2000-talet har finansmarknaden i Sverige ändrat karaktär i flera avseenden. Bland annat har de stora affärsbankerna koncentrerat sin verksamhet till regionala kontor samtidigt som de lagt ned kontor i

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:701 Avgiftsbelagda kontantuttag av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Undertecknad och ledamoten Erik Ezelius har motionerat om att trygga tillgången på kontanter samt stärka deras ställning som betalningsmedel. Den parlamentariska riksbankskommittén menade att staten bör verka för att den fortsatta

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:676 Risk för renovräkningar i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP I förra veckan kunde vi läsa i medierna att FN varnar Stockholm för konsekvenserna av att allmännyttiga fastigheter säljs ut till stora företag, så kallad beståndsförsäljning. Det var FN:s rapportör inom bostadsfrågor

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:380 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:380 Svenskt stöd via banker till Somalia av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP Svenska banker har stängt flera konton som är kopplade till det inofficiella banksystemet hawala. Många svensksomalier använder nätverket för att skicka pengar till släktingar i hemlandet. Nu finns en oro för att

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:380 av Anders Österberg (S) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:200 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:200 Ombildningar av hyresrätter i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP Våra storstäder har en ansträngd bostadsmarknad. Störst är bostadsbristen i Stockholm. Kötiden till hyresrätter är lång, och en hög prisnivå på bostadsrättsmarknaden hindrar många grupper från att komma in på

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:200 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:143 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:143 Kontantdirektiv till bankerna av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Den parlamentariskt sammansatta Riksbankskommittén överlämnade i juni sitt betänkande Tryggad tillgång till kontanter SOU 2018:42En enig kommitté, med representanter från alla riksdagspartier, föreslår i betänkandet att

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:143 av Peter Persson (S) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:468 Lokala bankkontor av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Regeringen har börjat byta riktning när det gäller landsbygdspolitiken. Genom att decentralisera statliga myndigheter och verk och upprätta servicekontor har fler fått en mer nära kontakt med viktiga myndigheter. Något som är viktigt

Inlämnad: 2017-12-12 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:878 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:878 Tjänstepension vid gränspendling av Lars Mejern Larsson S till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Nyligen besökte jag Grensetjänsten vid den svensk-norska gränsen. Grensetjänsten arbetar med att hjälpa privatpersoner och företag som har någon form av gränsöverskridande sysselsättning. De har

Inlämnad: 2017-02-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:878 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:737 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:737 Inväxling av mynt och sedlar av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Senast den sista juni nästa år ska de gamla en-två- och femkronorna vara utbytta i samband med det stora sedel- och myntutbyte som pågår. Branschorganisationen Svensk Handel som gått ut med en rekommendation om att affärerna

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:737 av Peter Persson (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:405 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:405 Skriftliga avtal vid telefonförsäljning av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Julfilmsserien Fröken Frimans krig handlar om hur kvinnor tog strid mot dåliga varor och skumma krediter för sin tids fattiga. Dagens konsumentrörelse tar strid mot de företag inom telemarketingbranschen som kränger

Inlämnad: 2016-11-30 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:405 av Peter Persson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1053 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2015/16:1053 Hantverksfusk av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under våren har jag fått rapporter om brister i konsumentskyddet som drabbar enskilda konsumenter. Konsumentlagarna är till för att skydda konsumenter, som anses vara en svagare part och i regel mindre juridiskt kunniga än ett företag.

Inlämnad: 2016-04-01 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1053 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 76 kB)