Dokument & lagar (484 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:232 Turkiets offensiv i norra Syrien och misstänkta krigsbrott av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den pågående turkiska invasionen i norra Syrien strider mot folkrätten. Den svenska utrikesministern har gjort flera och tydliga uttalanden kring detta. Det finns en stor tacksamhet över

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:201 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkningen som bor utomlands, den

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2018/19:349 Utbildning för statsanställda för att stärka antikorruptionsarbetet av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Att arbeta i statlig och offentlig förvaltning ställer särskilda krav på integritet och trovärdighet. Utbildning och fortbildning är avgörande ingredienser för att bekämpa och

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man inte är beroende

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förtroendeuppdrag i Norden

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2016/17:888 Kompetens i hela landet av Jamal Mouneimne S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Vi i Norrland ser inte att vi får samma tillgång till utbildningar som tjänstepersoner i södra Sverige. Detta skapar en obalans mellan kommunerna och resulterar i att kompetensen i norr inte blir densamma som söderut. Det

Inlämnad: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:857 Service och närvaro i hela landet av Mikael Dahlqvist S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S De senaste åren har regeringen varit tydlig i frågan om statlig service i hela landet, en välbehövlig och efterlängtad ny riktning i svensk politik. Att tillgängliggöra service i glesbygd handlar inte bara om

Inlämnad: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:793 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2016/17:793 Statens närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan regeringen tillträdde har målsättningen varit tydlig att öka statens närvaro i hela landet. Arbetet har resulterat i att en del myndigheter har flyttat tjänster och verksamhet från Stockholm samt att flytt av

Inlämnad: 2017-01-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:793 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:323 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2016/17:323 Länsstyrelsernas servicenivå av Anna-Caren Sätherberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Länsstyrelsen, statens förlängda arm i Jämtland, fungerar inte på ett önskvärt sätt. Oavsett om det är miljöprövningsdelegationen, ett överklagat kommunalt beslut eller en överprövning av ett LIS-beslut eller

Inlämnad: 2016-11-14 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:323 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:280 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2016/17:280 Förändringar i de kommunala utjämningssystemen av Åsa Eriksson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Statistiska centralbyrån SCB ansvarar för beräkningarna i de kommunala utjämningssystemen. I början av oktober meddelade SCB att de från och med den 1 januari 2017 ändrar i beräkningsmodellen för variablerna

Inlämnad: 2016-11-03 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:280 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:99 av Patrik Engström (S)

Fråga 2016/17:99 Statlig styrning av myndigheter av Patrik Engström S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Civilministern och statsministern skrev i våras på DN Debatt om vikten av att hitta en balans mellan statliga myndigheters närvaro i landet och effektivitet inom dito. Senare samma vår drog Statskontoret i sin rapport

Inlämnad: 2016-10-12 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:99 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:32 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:32 Stärkt offentligt etos av Peter Persson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Innehavaren av den främsta statsvetarprofessuren i Sverige, den skytteanska professuren i vältalighet och statskunskap vid Uppsala universitet, Li Bennich-Björkman, har tagit KI-skandalen som utgångspunkt för ett bredare inlägg

Inlämnad: 2016-09-20 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:32 av Peter Persson (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1449 av Peter Persson (S)

Fråga 2015/16:1449 Förvaltningsetik och revision av Peter Persson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Som tidigare utredare för den kommunala revisionen år 2003​2004 har jag med stor upprördhet tagit del av det man kan kalla Ackumaffären eller Riksrevisionsaffären.Genom utredningen försvarade jag då den förtroendemannaledda

Inlämnad: 2016-07-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1449 av Peter Persson (S) (pdf, 77 kB)