Dokument & lagar (559 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S)

Fråga 2019/20:248 Utvecklingen i Chile av Mathias Tegnér S till Utrikesminister Ann Linde S I Sverige bor det ca 40 00050 000 människor med bakgrund i Chile. Många av dessa kom till Sverige som politiska flyktingar till följd av militärkuppen i Chile 1973. Då visade Sverige stor solidaritet med den chilenska befolkningen

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:232 Turkiets offensiv i norra Syrien och misstänkta krigsbrott av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den pågående turkiska invasionen i norra Syrien strider mot folkrätten. Den svenska utrikesministern har gjort flera och tydliga uttalanden kring detta. Det finns en stor tacksamhet över

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:201 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkningen som bor utomlands, den

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:761 av Anders Karlsson (S)

Fråga 2013/14:761 Wallenbergs påverkan på Saudiaffären av Anders Karlsson S till Försvarsminister Karin Enström M Ekot uppger sig ha hittills okända uppgifter om den borgerliga regeringens agerande kring vapenfabriken i Saudiarabien. Ekot hänvisar till sekretessbelagda dokument som skulle visa att regeringen våren 2008

Inlämnad: 2014-08-18 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:761 av Anders Karlsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:757 av Åsa Lindestam (S)

Fråga 2013/14:757 Omprövning av Kustbevakningens budget av Åsa Lindestam S till Försvarsminister Karin Enström M Sommaren rullar på, och många människor har varit till sjöss denna varma sommar. Kustbevakningen har gjort ett gott jobb, funnits i människors närhet så mycket och ofta som planering och budget tillåtit. Men

Inlämnad: 2014-08-18 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:757 av Åsa Lindestam (S) (pdf, 70 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S)

Fråga 2013/14:712 Regelförenklingar för att starta och driva företag av Carina Adolfsson Elgestam S till Näringsminister Annie Lööf C Att starta, driva och äga företag i Sverige ska vara enkelt. Det skapar förutsättningar för fler jobb och ökad välfärd. I dag upplever dock många företagare att den administrativa bördan

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Annie Lööf (C)

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:673 av Mattias Jonsson (S)

Fråga 2013/14:673 Kustbevakningen av Mattias Jonsson S till Försvarsminister Karin Enström M Den 3 juni meddelade Kustbevakningen att man blir tvungen att göra stora neddragningar, detta som en följd av att myndigheten för 2016 saknar 133 miljoner kronor. Enligt Kustbevakningen blir konsekvenserna av neddragningen bland annat

Inlämnad: 2014-06-10 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:673 av Mattias Jonsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:668 av Peter Jeppsson (S)

Fråga 2013/14:668 Kostnadstäckning för icke planerad försvarsverksamhet av Peter Jeppsson S till Försvarsminister Karin Enström M Den 22 maj, samma dag som övningen Open spirit avslutades, beslutade regeringen att våra svenska minröjningsfartyg samt stödfartyget HMS Trossö skulle genomföra ett icke planerat örlogsbesök

Inlämnad: 2014-06-10 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:668 av Peter Jeppsson (S) (pdf, 71 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:665 av Eva Sonidsson (S)

Fråga 2013/14:665 Kustbevakningen utmed Norrlandskusten av Eva Sonidsson S till Försvarsminister Karin Enström M Kustbevakningen ansvarar för sjöövervakning och räddningstjänst till sjöss. Därutöver har Kustbevakningen ett stort antal skilda uppgifter såsom gräns- och tullkontroll, övervakning av organiserad brottslighet,

Inlämnad: 2014-06-05 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:665 av Eva Sonidsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:664 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2013/14:664 Besparingar inom Kustbevakningen av Jasenko Omanovic S till Försvarsminister Karin Enström M För tre år sedan lades Kustbevakningens regionkontor i Härnösand och Karlskrona ned i syfte att åstadkomma en effektivare organisation genom en ändring av ledningsorganisationen. Detta skulle dessutom spara 21

Inlämnad: 2014-06-05 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:664 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 69 kB)

Interpellation 2013/14:534 av Anna-Lena Sörenson (S)

Interpellation 2013/14:534 Synen på stödet till frivilliga försvarsorganisationer av Anna-Lena Sörenson S till Försvarsminister Karin Enström M I mars 2010 tog riksdagen beslut om regeringens proposition 2009/10:55 En politik för det civila samhället Samtliga riksdagspartier ställde upp bakom propositionens sex centrala

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:534 av Anna-Lena Sörenson (S) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Synen på stödet till frivilliga försvarsorganisationer

Interpellation 2013/14:516 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S)

Interpellation 2013/14:516 Bevarande av Marinens Musikkår av Gunilla Carlsson i Hisings Backa S till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Just nu pågår arbetet med att förbereda nästa försvarspolitiska inriktningsbeslut. Under detta arbete har det framkommit en stor oro över att Försvarsmakten vill göra

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:516 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bevarande av Marinens Musikkår

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S)

Interpellation 2013/14:492 Näringspolitik för fler jobb i Sverige av Ingemar Nilsson S till Näringsminister Annie Lööf C De borgerliga partierna lovade 2006 att sätta stopp för massarbetslösheten och minska utanförskapet i Sverige. Så har det tyvärr inte blivit. Arbetslösheten är i dag, åtta år senare, inte lägre utan

Inlämnad: 2014-05-21 Besvarare: Annie Lööf (C)

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Näringspolitik för fler jobb i Sverige

Skriftlig fråga 2013/14:625 av Anders Karlsson (S)

Fråga 2013/14:625 Ryckig och dåligt förankrad försvarspolitik av Anders Karlsson S till Statsminister Fredrik Reinfeldt M Vi har haft en sittande försvarsberedning sedan 1999. Försvarsberedningen är ett forum för konsultationer mellan regeringen och representanter för de politiska partierna i riksdagen. Strävan är att

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:625 av Anders Karlsson (S) (pdf, 81 kB)