Dokument & lagar (695 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:631 Jordbävningen i Albanien av Adnan Dibrani S till Utrikesminister Ann Linde S Vi är många som känner sorg över den naturkatastrof som har drabbat Albanien. Samtidigt känner vi glädje över att så många har agerat och ställt upp i den akuta krisen. Nu går dock Albanien, som är ett av Europas fattigaste

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2019-12-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:622 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:622 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkning som bor utomlands, den palestinska

Inlämnad: 2019-12-11 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:622 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2019/20:610 Aleviternas situation i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Ann Linde S Situationen för mänskliga rättigheter, i synnerhet för religiösa och etniska minoriteter i Turkiet, har försämrats sedan 2016. En viktig religiös grupp som fortfarande utsätts för förtryck och förföljelse är aleviter

Inlämnad: 2019-12-09 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 95 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S)

Fråga 2019/20:248 Utvecklingen i Chile av Mathias Tegnér S till Utrikesminister Ann Linde S I Sverige bor det ca 40 00050 000 människor med bakgrund i Chile. Många av dessa kom till Sverige som politiska flyktingar till följd av militärkuppen i Chile 1973. Då visade Sverige stor solidaritet med den chilenska befolkningen

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:232 Turkiets offensiv i norra Syrien och misstänkta krigsbrott av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den pågående turkiska invasionen i norra Syrien strider mot folkrätten. Den svenska utrikesministern har gjort flera och tydliga uttalanden kring detta. Det finns en stor tacksamhet över

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:201 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkningen som bor utomlands, den

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1251 av Jan-Olof Larsson (S)

Fråga 2015/16:1251 Skrotade fritidsbåtar av Jan-Olof Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I min hemkommun Sotenäs likväl som i många andra kustkommuner påträffas övergivna fritidsbåtar. De ligger angjorda i eller utanför kommunala hamnar, vid båtklubbar eller någonstans i skärgården. De är

Inlämnad: 2016-05-19 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1251 av Jan-Olof Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1235 av Jan-Olof Larsson (S)

Fråga 2015/16:1235 Skrotning av fiskebåtar av Jan-Olof Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I min hemkommun Sotenäs är fisket en viktig näring. Men det är en näring som är under stor omvandling. Fiskeflottan krymper genom att fiskefartyg upphör att användas i yrkesmässigt fiske. Som ett resultat

Inlämnad: 2016-05-18 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1235 av Jan-Olof Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:782 av Patrik Lundqvist (S)

Fråga 2015/16:782 Mygg i Nedre Dalälven av Patrik Lundqvist S till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Förekomsten av översvämningsmyggor i Sverige ökar, inte enbart runt det störst drabbade området runt Nedre Dalälven, där det sprider sig till allt större areal, utan också på andra håll runt om i Sverige. Efter lite

Inlämnad: 2016-02-09 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:782 av Patrik Lundqvist (S) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:353 av Emilia Töyrä (S)

Fråga 2015/16:353 Förutsättningar för mineralåtervinning av Emilia Töyrä S till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP I dag innehåller nästan alla produkter vi använder metaller av olika slag eller tillverkas av maskiner gjorda av metaller. Den elektronik vi använder och sedan kasserar tas om hand och metallerna återvinns

Inlämnad: 2015-11-18 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:353 av Emilia Töyrä (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:2 av Patrik Björck (S)

Fråga 2015/16:2 Småskalig vattenkraft av Patrik Björck S till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Jag har kontaktats av ägare till små vattenkraftverk i min valkrets i Skaraborg. En statlig utredning har lämnat ett betänkande, I vått och torrt förslag till ändrade vattenrättsliga regler Utredningen har väckt stor

Inlämnad: 2015-09-16 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:2 av Patrik Björck (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:41 av Sanne Eriksson (S)

Fråga 2014/15:41 Myggbekämpning i Österbybruk och Heby av Sanne Eriksson S till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Varje år drabbas nedre Dalälvsområdet av stora problem med mygg. Det har gäckat kommunerna under lång tid. För Uppsala län är problemen stora i bland annat Österbybruk men framför allt i Heby som drabbas

Inlämnad: 2014-10-30 Besvarare: Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:41 av Sanne Eriksson (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S)

Fråga 2013/14:712 Regelförenklingar för att starta och driva företag av Carina Adolfsson Elgestam S till Näringsminister Annie Lööf C Att starta, driva och äga företag i Sverige ska vara enkelt. Det skapar förutsättningar för fler jobb och ökad välfärd. I dag upplever dock många företagare att den administrativa bördan

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Annie Lööf (C)

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S)

Interpellation 2013/14:492 Näringspolitik för fler jobb i Sverige av Ingemar Nilsson S till Näringsminister Annie Lööf C De borgerliga partierna lovade 2006 att sätta stopp för massarbetslösheten och minska utanförskapet i Sverige. Så har det tyvärr inte blivit. Arbetslösheten är i dag, åtta år senare, inte lägre utan

Inlämnad: 2014-05-21 Besvarare: Annie Lööf (C)

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Näringspolitik för fler jobb i Sverige