Dokument & lagar (27 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:413 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:413 Ansvar för 20 000 bortglömda av Hans Hoff S till Statsrådet Annika Strandhäll S Det finns en stor grupp människor i samhället som hamnar mellan stolarna i gränslandet mellan sjukskrivning och arbete. Det handlar om de människor som inte uppnår 25 procent av sitt arbetsutbud, vilket är en nedre gräns

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:413 av Hans Hoff (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2006/07:1651 av Karlsson, Sonia (s)

den 14 september Fråga 2006/07:1651 Den civila och militära verksamheten vid Saab Underwater System i Motala av Sonia Karlsson s till försvarsminister Sten Tolgfors m Enligt uppgifter i medierna, bland annat SvD den 8 september 2007, säger regeringen nej till utvecklingen av undervattensvapen vid Saab Underwater

Inlämnad: 2007-09-14 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1649 av Karlsson, Sonia (s)

den 14 september Fråga 2006/07:1649 Grunden för beslut i försvarsprojekt av Sonia Karlsson s till försvarsminister Sten Tolgfors m Enligt uppgifter i medierna, bland annat SvD den 8 september 2007, säger regeringen nej till utvecklingen av undervattensvapen vid Saab Bofors Underwater System i Motala. Bland annat

Inlämnad: 2007-09-14 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Interpellation 2006/07:694 av Green, Monica (s)

den 30 augusti Interpellation 2006/07:694 Samhällets krishanteringsförmåga av Monica Green s till försvarsminister Mikael Odenberg m Utredaren Mats Sjöstrand föreslår i sin utredning Alltid redo en nedläggning av Räddningsverkets skola i Skövde. Utbildningen är i dag statens kraftfullaste styrningsmedel för att

Inlämnad: 2007-08-30 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1415 av Johansson, Ann-Kristine (s)

den 21 juni Fråga 2006/07:1415 Ryska exporttullar av Ann-Kristine Johansson s till statsrådet Sten Tolgfors m Den svenska skogen och den svenska skogsindustrin har under en lång tid varit navet i Sveriges exportindustri. Att förädla skogen till papper och pappersmassa har varit framgångsrikt och skapat åtskilliga

Inlämnad: 2007-06-21 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1374 av Astudillo, Luciano (s)

den 14 juni Fråga 2006/07:1374 Satsningar inom upplevelseindustrin av Luciano Astudillo s till näringsminister Maud Olofsson c Den socialdemokratiska regeringen tog flera initiativ för att stärka tillväxt och lönsamhet hos små och medelstora företag inom upplevelseindustrin. En del i detta arbetet är att stärka

Inlämnad: 2007-06-14 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1355 av Härstedt, Kent (s)

den 13 juni Fråga 2006/07:1355 Besök av Kinas statschef av Kent Härstedt s till statsrådet Sten Tolgfors m Genom åren har Sten Tolgfors i Sveriges riksdag gjort sig känd som en ljudlig och tydlig kritiker av Kinas förhållningssätt och politik gentemot Taiwan. Tolgfors var också kritisk gentemot tidigare s-regering

Inlämnad: 2007-06-13 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Interpellation 2006/07:594 av Adolfsson Elgestam, Carina (s)

den 29 maj Interpellation 2006/07:594 Nedskärningarna av Exportrådets verksamhet av Carina Adolfsson Elgestam s till statsrådet Sten Tolgfors m Sverige tillhör världens ledande exportnationer. Det senaste decenniet har exporten fördubblats och även om de största företagen dominerar blir de små och medelstora företagen

Inlämnad: 2007-05-29 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1172 av Tingsgård, Tone (s)

den 16 maj Fråga 2006/07:1172 Översättarstöd av Tone Tingsgård s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Svenska institutet har sedan lång tid tillbaka fått ett översättarstöd från Kulturdepartementet på ca 2 miljoner kronor. Det är ett stöd som utländska förlag kan söka pengar från för att översätta smal

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1049 av Gustafsson, Billy (s)

den 19 april Fråga 2006/07:1049 Statligt stöd till glasindustrin av Billy Gustafsson s till näringsminister Maud Olofsson c Enligt medieuppgifter har näringsministern nyligen besökt Rejmyre glasbruk. Bruket har ett antal besvärliga år bakom sig men har på senare tid skapat sig en markandsintressant position. Bruket

Inlämnad: 2007-04-19 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Interpellation 2006/07:477 av Hultqvist, Peter (s)

den 18 april Interpellation 2006/07:477 Granskning av företag i Sudan av Peter Hultqvist s till statsrådet Sten Tolgfors m I ett svar på en enkel fråga 2006/07:945 från undertecknad hävdar utrikeshandelsministern att inga planer finns på att tillsätta en särskild utredning för att studera enskilda svenska företags

Inlämnad: 2007-04-18 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Interpellation 2006/07:465 av Palm, Veronica (s)

den 3 april Interpellation 2006/07:465 Nuclear Suppliers Group av Veronica Palm s till utrikesminister Carl Bildt m USA och Indien har ingått en överenskommelse om att överföra kärnenergiteknik trots att Indien inte är med i NPT. För att kunna börja exportera behöver kongressen ändra den amerikanska lagstiftningen.

Inlämnad: 2007-04-03 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:945 av Hultqvist, Peter (s)

den 29 mars Fråga 2006/07:945 Åtgärder angående svenskt bolag i Sudan av Peter Hultqvist s till statsminister Fredrik Reinfeldt m I början av 2000-talet så granskade kanadensiska UD oljebolagens verksamhet i Sudan detta mot bakgrund av att ett kanadensiskt bolag vid namn Talisman köpte stora delar av Lundin Oil.

Inlämnad: 2007-03-29 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:888 av Öberg, Maria (s)

den 16 mars Fråga 2006/07:888 Gränshandel av Maria Öberg s till statsrådet Sten Tolgfors m Etablering av handelsområdet med Ikea och andra ledande affärskedjor i Haparanda har varit mycket lyckat för denna del av Norrbotten där arbetslösheten har varit särskilt stor. Upptagningsområdet beräknas omfatta hela Nordkalotten

Inlämnad: 2007-03-16 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Skriftlig fråga 2006/07:783 av Hultqvist, Peter (s)

den 2 mars Fråga 2006/07:783 Företag som fortsatt att verka i Sudan av Peter Hultqvist s till utrikesminister Carl Bildt m I en interpellationsdebatt med utrikesminister Carl Bildt ställde jag flera frågor om hans syn på Lundin Petroleums engagemang i Sudan. Jag fick inget svar. Lundin Petroleum ingår i ett konsortium

Inlämnad: 2007-03-02 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Interpellation 2006/07:354 av Andnor, Berit (s)

den 27 februari Interpellation 2006/07:354 Interpellationsinstrumentet som en del av kontrollmakten av Berit Andnor s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Regeringsformen anger flera olika sätt för riksdagen att kontrollera regeringen. Ett av dessa sätt är att ställa interpellationer till statsråden. Men för

Inlämnad: 2007-02-27 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Interpellation 2006/07:323 av Hultqvist, Peter (s)

den 16 februari Interpellation 2006/07:323 Etikarbetet i regeringen av Peter Hultqvist s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Under den senaste borgerliga regeringsperioden under ledning av dåvarande statsministern Carl Bildt arbetades det fram en promemoria, Intressekonflikter för statsråd Den handlar om sådant

Inlämnad: 2007-02-16 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Paginering