Dokument & lagar (228 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1407 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:1407 Turkisk påverkan av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Under förra veckan vecka 21, 2020 ägnade sig turkiska medier åt att utmåla fyra svenska ledamöter i Sveriges riksdag som terrorister som är för frisläppandet av Turkiets politiska fångar vem är inte detDet hela började med reportage

Inlämnad: 2020-05-25 Svarsdatum: 2020-06-03 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1407 av Anders Österberg (S) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1406 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:1406 Etiopiens damm av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I förra veckan vände sig Egypten till FN:s säkerhetsråd angående Stora renässansdammen, Gerd, som håller på att byggas i Etiopien. Tidigare har USA gjort ett misslyckat medlingsförsök mellan de båda länderna. Vi svälter hellre än

Inlämnad: 2020-05-25 Svarsdatum: 2020-06-03 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1406 av Anders Österberg (S) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:972 Ökad diskriminering av minoriteter i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I den islamiska republiken Iran demonstrerar tusen och åter tusen människor för frihet och mänskliga rättigheter. För många människor i landet har det gått upp att det är den egna regimen som förtrycker folket.

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:783 Slavliknande förhållanden i Libyen av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Ett förstärkt vapenembargo, vapenvila och ett slut på utländsk inblandning i Libyen. Det enades Ryssland, Turkiet, USA och andra världsmakter om på det toppmöte i Berlin som nyligen genomfördes. Tanken är att slutdeklarationen

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:631 Jordbävningen i Albanien av Adnan Dibrani S till Utrikesminister Ann Linde S Vi är många som känner sorg över den naturkatastrof som har drabbat Albanien. Samtidigt känner vi glädje över att så många har agerat och ställt upp i den akuta krisen. Nu går dock Albanien, som är ett av Europas fattigaste

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2019-12-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:631 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:622 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:622 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkning som bor utomlands, den palestinska

Inlämnad: 2019-12-11 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:622 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2019/20:610 Aleviternas situation i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Ann Linde S Situationen för mänskliga rättigheter, i synnerhet för religiösa och etniska minoriteter i Turkiet, har försämrats sedan 2016. En viktig religiös grupp som fortfarande utsätts för förtryck och förföljelse är aleviter

Inlämnad: 2019-12-09 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:610 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 95 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S)

Fråga 2019/20:248 Utvecklingen i Chile av Mathias Tegnér S till Utrikesminister Ann Linde S I Sverige bor det ca 40 00050 000 människor med bakgrund i Chile. Många av dessa kom till Sverige som politiska flyktingar till följd av militärkuppen i Chile 1973. Då visade Sverige stor solidaritet med den chilenska befolkningen

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:232 Turkiets offensiv i norra Syrien och misstänkta krigsbrott av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den pågående turkiska invasionen i norra Syrien strider mot folkrätten. Den svenska utrikesministern har gjort flera och tydliga uttalanden kring detta. Det finns en stor tacksamhet över

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:201 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkningen som bor utomlands, den

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:768 av Gunilla Svantorp (S)

Fråga 2013/14:768 Universitetens demokratiska roll av Gunilla Svantorp S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Högskolorna spelar en viktig roll i samhället, inte minst ur en demokrativinkel. De utgör en plats för nytänkande och kunskapsinhämtning som rustar människor för framtiden. Men högskolorna innebär också debatt,

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:768 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:763 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:763 Likvärdig läxhjälp för alla av Peter Persson S till Utbildningsminister Jan Björklund FP De fem största läxhjälpsföretagen omsättning 2013 har kraftigt ökat jämfört med 2012. De omsatte nästan 100 miljoner tillsammans. Störst är My Academy som ensamt stod för hälften av omsättningen. Ökningen uppges

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:763 av Peter Persson (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:738 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:738 Bostadsbrist av Peter Persson S till Statsrådet Stefan Attefall KD Två valperioder av kristdemokratiska bostadsministrar har skapat en stor bostadsbrist. Enligt Boverket skulle det behöva byggas mellan 100 000 och 175 000 bostäder de närmaste fem åren. Statistiken över bostadsbristen i kommunerna, i

Inlämnad: 2014-07-24 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:738 av Peter Persson (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S)

Fråga 2013/14:712 Regelförenklingar för att starta och driva företag av Carina Adolfsson Elgestam S till Näringsminister Annie Lööf C Att starta, driva och äga företag i Sverige ska vara enkelt. Det skapar förutsättningar för fler jobb och ökad välfärd. I dag upplever dock många företagare att den administrativa bördan

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Annie Lööf (C)

Skriftlig fråga 2013/14:712 av Carina Adolfsson Elgestam (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:711 av Louise Malmström (S)

Fråga 2013/14:711 Detaljstyrning av betygssystemet i delar av lärarutbildningen av Louise Malmström S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Från och med den 1 juli i år träder en förändring i högskoleförordningens 18 i kraft. Den nya formuleringen lyder: Betyg ska sättas på en genomgången kurs om inte högskolan föreskriver

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:711 av Louise Malmström (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:707 av Gunilla Svantorp (S)

Fråga 2013/14:707 Begränsning av umgängesspråk av Gunilla Svantorp S till Utbildningsminister Jan Björklund FP 2009 kom en ny språklag, 2009:600, samt lagen om nationella minoriteter och minoritetsspråk, 2009:724, som ger rättigheter för människor att lära sig, utveckla och använda minoritetsspråk. Forskning visar att

Inlämnad: 2014-06-25 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:707 av Gunilla Svantorp (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:680 av Louise Malmström (S)

Fråga 2013/14:680 Brott mot principen om avgiftsfrihet för svenska studenter i högre utbildning av Louise Malmström S till Utbildningsminister Jan Björklund FP För två år sedan ställde jag en skriftlig fråga till utbildningsministern med anledning av att en handfull svenska studenter på två olika internationella masterprogram

Inlämnad: 2014-06-12 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:680 av Louise Malmström (S) (pdf, 81 kB)