Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:174 Finansiell infrastruktur i hela landet av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Under 2000-talet har finansmarknaden i Sverige ändrat karaktär i flera avseenden. Bland annat har de stora affärsbankerna koncentrerat sin verksamhet till regionala kontor samtidigt som de lagt ned kontor i

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:174 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1538 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:1538 Investeringsstöd inom jordbruket av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Coronapandemin har ritat om kartan för investeringar och utmaningar. Samtidigt finns det verksamhet som fortfarande är i gång som vanligt och måste fungera även framöver. En av dem är livsmedelsindustrin. Inom

Inlämnad: 2020-06-09 Svarsdatum: 2020-06-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1538 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1533 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:1533 Småskalig slakt av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S För oss socialdemokrater är det viktigt att det ska vara möjligt för varje människa att kunna bo, leva och verka i alla delar av landet. En av våra viktigaste uppgifter är att föra en politik som håller ihop landet och som bidrar

Inlämnad: 2020-06-09 Svarsdatum: 2020-06-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1533 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)