Dokument & lagar (151 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S)

Fråga 2019/20:248 Utvecklingen i Chile av Mathias Tegnér S till Utrikesminister Ann Linde S I Sverige bor det ca 40 00050 000 människor med bakgrund i Chile. Många av dessa kom till Sverige som politiska flyktingar till följd av militärkuppen i Chile 1973. Då visade Sverige stor solidaritet med den chilenska befolkningen

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:248 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:232 Turkiets offensiv i norra Syrien och misstänkta krigsbrott av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Den pågående turkiska invasionen i norra Syrien strider mot folkrätten. Den svenska utrikesministern har gjort flera och tydliga uttalanden kring detta. Det finns en stor tacksamhet över

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:232 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:201 Palestinier i Libanon av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Ann Linde S Palestinierna är flyktingar både i sitt eget land och utomlands. Deras situation är sämre än någonsin, och allt är en konsekvens av den israeliska ockupationen av Palestina. Av den palestinska befolkningen som bor utomlands, den

Inlämnad: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:201 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2008/09:1130 av Hägg, Carina (s)

den 10 augusti Fråga 2008/09:1130 Jämställdhet i EU-kommissionen av Carina Hägg s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Jämställdhet är en grundläggande rättighet inom EU. Men alltför få kvinnor deltar i besluten såväl i medlemsländerna som i EU:s institutioner. Hittills har ingen kvinna

Inlämnad: 2009-08-10 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:1056 av Vestlund, Börje (s)

den 23 juni Fråga 2008/09:1056 Mänskliga rättigheter även för homosexuella, bisexuella och transpersoner av Börje Vestlund s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Tisdagen den 16 juni antog Litauens parlament en lag som förbjuder spridandet av det som kan uppfattas till försök att skönmåla eller främja homosexualitet.

Inlämnad: 2009-06-23 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:980 av Sachet, Ameer (s)

den 27 maj Fråga 2008/09:980 Val av Sveriges kommissionär och av kommissionens ordförande av Ameer Sachet s till utrikesminister Carl Bildt m Efter parlamentsvalet till Europeiska unionen ska kommissionärerna väljas och också kommissionens ordförande. Transparens, så långt möjligt, i utnämningspolitiken och samförstånd

Inlämnad: 2009-05-27 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:975 av Hägg, Carina (s)

den 22 maj Fråga 2008/09:975 Barroso av Carina Hägg s till utrikesminister Carl Bildt m Det ifrågasätts om den nuvarande ordföranden i EU-kommissionen José Manuel Barroso ska få förnyat förtroende. Det är ett viktigt uppdrag för oss som medlemsland i EU men också för medborgarna inom unionen. Därtill sträcker sig

Inlämnad: 2009-05-22 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Interpellation 2008/09:561 av Adolfsson Elgestam, Carina (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:561 Den framtida Lissabonstrategin och dess innehåll av Carina Adolfsson Elgestam s till statsrådet Cecilia Malmström fp Lissabonstrategin är ett viktigt verktyg för att öka tillväxten och sysselsättningen samt för att minska de sociala klyftorna. Strategin innehåller en rad olika

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den framtida Lissabonstrategin och dess innehåll

Interpellation 2008/09:530 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:530 Könsfördelningen beträffande centrala maktpositioner inom EU av Eva-Lena Jansson s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Inom det närmsta året ska fyra tunga positioner inom EU tillsättas: en permanent ordförande för Europeiska rådet, en representant för utrikes- och säkerhetspolitik,

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Könsfördelningen beträffande centrala maktpositioner inom EU

Interpellation 2008/09:366 av Österberg, Sven-Erik (s)

den 26 februari Interpellation 2008/09:366 Öppen process vid nominering av EU-kommissionär av Sven-Erik Österberg s till statsrådet Cecilia Malmström fp I slutet av året löper mandatet ut för EU:s nuvarande kommission. Till dess ska medlemsländerna ha nominerat sina nya kommissionärer som också ska godkännas av

Inlämnad: 2009-02-26 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Öppen process vi nominering av EU-kommissionär

Skriftlig fråga 2008/09:512 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 22 januari Fråga 2008/09:512 EU-frimärken av Jan Emanuel Johansson s till statsrådet Cecilia Malmström fp Världspostunionen Universal Postal Union UPU grundades 1874 och Sverige var ett av grundarländerna. UPU blev ett fackorgan inom FN genom ett avtal som trädde i kraft 1948. Ett av UPU:s syften är att förena

Inlämnad: 2009-01-22 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Interpellation 2008/09:173 av Österberg, Sven-Erik (s)

den 1 december Interpellation 2008/09:173 Nominering av svensk EU-kommissionär av Sven-Erik Österberg s till statsminister Fredrik Reinfeldt m I november 2009 löper mandatet ut för den nuvarande EU-kommissionen. Till dess ska medlemsländerna ha nominerat sina nya kommissionärer som sedan ska godkännas av parlamentet.

Inlämnad: 2008-12-01 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nominering av svensk EU-kommissionär

Interpellation 2008/09:145 av Ringholm, Bosse (s)

den 20 november Interpellation 2008/09:145 EU-parlamentets möten i Strasbourg av Bosse Ringholm s till statsrådet Cecilia Malmström fp Det faktum att EU-parlamentet varje månad flyttar sina möten under en vecka från Bryssel till Strasbourg har sedan länge upprört många så även Cecilia Malmström när hon var EU-parlamentariker.

Inlämnad: 2008-11-20 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU-parlamentets möten i Strasbourg

Skriftlig fråga 2008/09:262 av Hägg, Carina (s)

den 19 november Fråga 2008/09:262 EU-myndigheter av Carina Hägg s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Det finns i dag ett tjugotal decentraliserade EU-organ. En gemenskapsbyrå är ett EG-rättsligt styrt organ som är en separat juridisk person utanför gemenskapsinstitutionerna. Dessa har

Inlämnad: 2008-11-19 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)