Dokument & lagar (566 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:100 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:100 Stängningen av apoteket i Föllinge av Kalle Olsson S till Socialminister Lena Hallengren S Apoteket AB har meddelat att apoteket i Föllinge, Krokoms kommun, ska stänga i december 2019. Anledningen som anförs är att Apoteket har haft problem att rekrytera personal. En stängning av apoteket i Föllinge

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:100 av Kalle Olsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:763 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:763 Nedläggningen av apoteket i Särna av Patrik Engström S till Socialminister Lena Hallengren S Apoteket i Särna ska stängas den 20 juni 2019. Anledningen påstås vara att det är svårt att rekrytera personal till Särna. Det stämmer dock inte. Det finns personer som gärna skulle bemanna apoteket. Vid en stängning

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:763 av Patrik Engström (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:703 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:703 Den dolda folksjukdomen migrän av Mats Wiking S till Socialminister Lena Hallengren S Migrän är en av vår tids dolda folksjukdomar. Bara i Sverige beräknas över 1 miljon personer vara drabbade av migrän. Ungefär 200 000 av dem har kronisk migrän, vilket betyder att de har huvudvärk minst 15 dagar i månaden.

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:703 av Mats Wiking (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:702 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2018/19:702 Export av socialt utsatta människor av Mikael Dahlqvist S till Socialminister Lena Hallengren S Vid flera tillfällen och i olika kommuner har det framkommit ett mönster där socialt utsatta exporteras från större till mindre kommuner. Flera medier i Värmland, och även Sveriges Radio i Örebro har rapporterat

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:702 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:634 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:634 Handlingsplan mot socker av Mats Wiking S till Socialminister Lena Hallengren S Över halva Sveriges vuxna befolkning har nu övervikt eller fetma, och läget är akut. I fotspåren följer bland annat typ 2-diabetes, cancer, hjärt-kärlsjukdomar, demens, psykiska sjukdomar och andra följdsjukdomar. Endast

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:634 av Mats Wiking (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2018/19:567 Rätten till sterilisering av Elin Lundgren S till Socialminister Lena Hallengren S I Sverige säger steriliseringslagen i 2 En person som har fyllt tjugofem år får på egen begäran steriliseras, om han eller hon är bosatt i Sverige. Om sterilisering vägras, ska frågan omedelbart underställas Socialstyrelsens

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:231 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2018/19:231 Felaktigt användande av föräldraförsäkring av Elin Lundgren S till Statsrådet Annika Strandhäll S Det har kommit till min kännedom att det förekommer att kommuners familjerätter brottas med följande problematik: Både sammanboende och gifta par hör av sig och vill att mamman oftast ska få ensam vårdnad

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:231 av Elin Lundgren (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1610 av Anna-Lena Sörenson (S)

Fråga 2017/18:1610 Individanpassat brandskydd för äldre och funktionsnedsatta av Anna-Lena Sörenson S till Statsrådet Lena Hallengren S Just nu pågår en översyn av socialtjänstlagen med Margareta Winberg som särskild utredare. Inom ramen för översynen utreds även vissa av socialtjänstens uppgifter, för att utforma en

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1610 av Anna-Lena Sörenson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:764 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:764 Förstatligande av sjukvården av Peter Persson S till Socialminister Göran Hägglund KD I stället för att skjuta till mer resurser till kommunsektorn för vården vill socialministern förstatliga sjukhusvården. En intressant fråga är då hur ministern tänkt göra med de privata sjukhus som finns, exempelvis

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:764 av Peter Persson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:750 av Kristina Nilsson (S)

Fråga 2013/14:750 Insulinpumpar av Kristina Nilsson S till Socialminister Göran Hägglund KD Det statliga Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket beslutade förra året att slopa statliga subventioner till insulinpumpar för diabetiker. I stället skulle de i fortsättningen tillhandahållas av landsting. Idag har 16 av landets

Inlämnad: 2014-08-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:750 av Kristina Nilsson (S) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S)

Interpellation 2013/14:536 Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården av Cecilia Dalman Eek S till Socialminister Göran Hägglund KD Sverige har en stark näringslivshistoria inom life science. Företag med stora forskande företag med fokus på läkemedel och medicinsk-teknisk

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården

Interpellation 2013/14:514 av Hillevi Larsson (S)

Interpellation 2013/14:514 Oberoende organ för bedömning av personskador av Hillevi Larsson S till Socialminister Göran Hägglund KD Det finns stora brister vad gäller rättssäkerheten för personer som drabbas av trafikskador, arbetsskador, vårdskador och andra skador. Bland annat är ordningen för att få sin skada objektivt

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:514 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oberoende organ för bedömning av personskador

Interpellation 2013/14:488 av Ann Arleklo (S)

Interpellation 2013/14:488 Biosimilarer av Ann Arleklo S till Socialminister Göran Hägglund KD Utbyte av originalläkemedel till generika är en viktig metod som gör det möjligt för vården att hålla nere kostnaderna. Det är till stor nytta rent samhällsekonomiskt. Grundläggande för utbytbarheten är att generikan är så lik

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:488 av Ann Arleklo (S) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Biosimilarer

Interpellation 2013/14:477 av Peter Persson (S)

Interpellation 2013/14:477 Förslummad socialpolitik av Peter Persson S till Socialminister Göran Hägglund KD Sveriges förste socialminister var Bernhard Eriksson i Hjalmar Brantings och socialdemokratins första minoritetsregering 1920. Han blev sedermera talman samt landshövding i det som då hette Kopparbergs län. Den

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:477 av Peter Persson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förslummad socialpolitik

Interpellation 2013/14:448 av Monica Green (S)

Interpellation 2013/14:448 Avregleringen av apoteksmarknaden av Monica Green S till Socialminister Göran Hägglund KD I åtta år har regeringen konsekvent prioriterat skattesänkningar och privatiseringar före en väl fungerande välfärd. Ideologiska marknadsexperiment som försämrat i stället för att förbättra service och

Inlämnad: 2014-04-22 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:448 av Monica Green (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avregleringen av apoteksmarknaden

Skriftlig fråga 2013/14:568 av Eva Sonidsson (S)

Fråga 2013/14:568 Urholkning av läkemedelsförmån av Eva Sonidsson S till Socialminister Göran Hägglund KD Läkemedelsnätverket NEPI har granskat omläggningen av apoteken och visar i sin sammanställning att flera läkemedel riskerar att hamna utanför förmånssystemet. För patienterna innebär det att de kommer att få betala

Inlämnad: 2014-04-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:568 av Eva Sonidsson (S) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2013/14:428 av Gunnar Sandberg (S)

Interpellation 2013/14:428 Äldres hälsa av Gunnar Sandberg S till Socialminister Göran Hägglund KD Genom förebyggande arbete kan man främja folkhälsa och skjuta upp behovet av vård och omsorg på äldre dar. Det är viktigt både ur ett mänskligt och ur ett samhällsekonomiskt perspektiv. Även äldre ska ha förutsättningar

Inlämnad: 2014-04-08 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Äldres hälsa

Interpellation 2013/14:402 av Vestlund, Börje (S)

den 2 april Interpellation 2013/14:402 Smittskyddslagen av Börje Vestlund S till socialminister Göran Hägglund KD Smittskyddslagens nuvarande utformning beslutades av kammaren år 2004. Då gjordes omfattande förändringar av smittskyddslagen bland annat så skulle det tvångsomhändertagande som smittskyddsläkare och

Inlämnad: 2014-04-02 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Smittskyddslagen