Dokument & lagar (279 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:313 Fackliga rättigheter och Sveriges demokratioffensiv av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt världsfacket ITUC:s årliga rapport Global Rights Index som släpptes den 19 juni i år, dödades 53 fackligt aktiva i tio länder under 2018, och i 54 länder är demokratin och yttrandefriheten

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:313 av Anders Österberg (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:173 Nordiskt samarbete av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Hallberg S Den nordiska samhällsmodellen är ett begrepp. Den bygger på öppna demokratier, välfärd och jämställdhet i fokus. Samarbetet är sedan över 60 år tillbaka väl förankrat i våra respektive parlament och har också en relativt god folklig

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:79 Övergrepp i Bangladesh av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Sedan några år tillbaka ökar kränkningarna av mänskliga rättigheter i Bangladesh, och det demokratiska utrymmet minskar. Hot och våld mot oppositionella och människorättsförsvarare har ökat. Situationen för kvinnor och barn

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:79 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:928 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:928 Hälsobistånd av Anders Österberg S till Statsrådet Peter Eriksson MP Socioekonomisk utveckling är en förutsättning för hälsa. Vi vet också att hälsa krävs för att vända fattigdom till utveckling. Infektionssjukdomar är i dag det huvudsakliga hindret för hälsoutvecklingen i många fattiga länder. Diarrésjukdomar,

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:928 av Anders Österberg (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1638 Systematiska attacker mot hazarer i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Afghanistan har djupa och långa relationer med varandra. Sverige är ett mycket uppskattat land i Afghanistan, något som Sverige ska vara stolt över. Vårt bistånd och våra biståndsorganisationer

Inlämnad: 2018-09-03 Svarsdatum: 2018-09-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1624 Den aktuella situationen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 29 juli 2018 påbörjades fredliga protester för trafiksäkerhet för skolelever i Dhaka, Bangladesh. Det var ett svar på att två elever nyligen hade blivit överkörda. Transportsystemet i Bangladesh har

Inlämnad: 2018-08-20 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1489 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2017/18:1489 Bekämpning av oseriösa fiberleverantörer av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Peter Eriksson MP Regeringen har en uttalad målsättning om att Sveriges invånare ska ha tillgång till välfungerande bredband. Det är bra, då tillgången till en bra internetuppkoppling är både en viktig infrastrukturfråga

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1489 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1383 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1383 Helhetsgrepp över landets bredbandsnät av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Peter Eriksson MP Under våren blev jag tillsammans med kommunalråden i Arvika och Munkfors inbjuden till nätbolaget Mittnät för att diskutera framtiden för bredbandsnätet. Värmlands Folkblad har skrivit om detta, och visst

Inlämnad: 2018-05-30 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1383 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)