Dokument & lagar (294 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2006/07:1644 av Andnor, Berit (s)

den 14 september Fråga 2006/07:1644 Arbetslivsinstitutet av Berit Andnor s till näringsminister Maud Olofsson c I tv-programmet Agenda den 2 september framträdde Maud Olofsson för att bland annat svara på kritik från besvikna centerpartister ute i landet. Centerpartisterna i Jämtlands län var besvikna över att den

Inlämnad: 2007-09-14 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1640 av Ahlin, Urban (s)

den 13 september Fråga 2006/07:1640 Myndighetsnedläggning av Urban Ahlin s till jordbruksminister Eskil Erlandsson c I Skara är numera dörren till Djurskyddsmyndigheten låst och verksamhet och arbetstillfällen borta eftersom den borgerliga regeringen beslöt lägga ned denna myndighet. Därför blev jag något fundersam

Inlämnad: 2007-09-13 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1608 av Hagberg, Michael (s)

den 31 augusti Fråga 2006/07:1608 Enhetlig definition av miljöbil av Michael Hagberg s till miljöminister Andreas Carlgren c Vid allmänna motionstiden förra året motionerade jag om den oklara situationen när det gäller klassificeringen av miljöbilar. I dag finns det tre olika definitioner av miljöbilar beroende

Inlämnad: 2007-08-31 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1607 av Hagberg, Michael (s)

den 31 augusti Fråga 2006/07:1607 Anslag till miljöbilar av Michael Hagberg s till finansminister Anders Borg m När regeringen införde miljöbilspremium avsattes 290 miljoner kronor till detta i budgeten fram till år 2009. Så många av landets bilister har utnyttjat rabatten att notan, enligt branschorganisationen

Inlämnad: 2007-08-31 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1603 av Liljevall, Désirée (s)

den 31 augusti Fråga 2006/07:1603 Sänkta anslag till Exportrådet av Désirée Liljevall s till statsrådet Sten Tolgfors m Sverige är känt för att ligga i framkant när det gäller utvecklingen av IT och telekom. Sedan årsskiftet har dock Exportrådet fått kraftigt minskade statliga anslag. Det har inneburit att flera

Inlämnad: 2007-08-31 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1601 av Andnor, Berit (s)

den 31 augusti Fråga 2006/07:1601 Myndighetsstruktur i Östersund av Berit Andnor s till näringsminister Maud Olofsson c I ett internt projekt har Näringsdepartementet sett över verksamheterna och organisationen för Glesbygdsverket, Verket för näringslivsutveckling och Institutet för tillväxtpolitiska studier. Målet

Inlämnad: 2007-08-31 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1599 av Sandberg, Gunnar (s)

den 31 augusti Fråga 2006/07:1599 Nedläggning av Aktsams verksamhet i Hammarstrand av Gunnar Sandberg s till näringsminister Maud Olofsson c Trygg-Hansa har nyligen beslutat att flytta Aktsams verksamhet i Hammarstrand till Malmö, Växjö och Stockholm. Det är ett hårt slag för Ragunda kommun med sina knappt 6 000

Inlämnad: 2007-08-31 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1596 av Engelhardt, Christer (s)

den 30 augusti Fråga 2006/07:1596 Lokalisering av ett vindkraftscentrum på Gotland av Christer Engelhardt s till näringsminister Maud Olofsson c I oktober månad 2006 ställde jag en fråga till näringsministern om etableringen av ett nationellt vindkraftscentrum på Gotland med anledning av propositionen Miljövänlig

Inlämnad: 2007-08-30 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1593 av Persson i Simrishamn, Göran (s)

den 30 augusti Fråga 2006/07:1593 Skånskt fiske och gasledningen av Göran Persson i Simrishamn s till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Det rysk-tyska konsortiet Nord Stream har beslutat att ändra sina planer och låta den ryska gasledningen genom Östersjön gå norr om Bornholm. Denna sträckning ligger endast

Inlämnad: 2007-08-30 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Interpellation 2006/07:688 av Ohlsson, Carina (s)

den 28 augusti Interpellation 2006/07:688 Landansluten el för fartyg i hamn av Carina Ohlsson s till miljöminister Andreas Carlgren c Utsläppen från sjöfarten är ett mycket stort miljöproblem. Medan utsläppen på land faktiskt minskar, mycket tack vare de socialdemokratiska regeringarnas framsynta arbete, fortsätter

Inlämnad: 2007-08-28 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1584 av Zakrisson, Kristina (s)

den 28 augusti Fråga 2006/07:1584 Omorganisation av Vattenfall Eldistribution av Kristina Zakrisson s till näringsminister Maud Olofsson c I våras presenterade Vattenfall Eldistribution en utredning som innebar att bolagsdelen Eldistribution skulle koncentreras till tre orter. Nu har bolaget modifierat ursprungsförslaget,

Inlämnad: 2007-08-28 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Interpellation 2006/07:684 av Karlsson, Anders (s)

den 24 augusti Interpellation 2006/07:684 Vägcabotage av Anders Karlsson s till statsrådet Åsa Torstensson c Utländska åkare utför transportarbete, så kallat vägcabotage, i Sverige i dag utan begränsning. Det leder till att svenska åkerier får allt svårare att hävda sig i konkurrensen. Tillkomsten av tillfälligt

Inlämnad: 2007-08-24 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Skriftlig fråga 2006/07:1577 av Rådström, Britta (s)

den 24 augusti Fråga 2006/07:1577 Barentsrådet och svenska initiativ av Britta Rådström s till utrikesminister Carl Bildt m Barentsregionen omfattar 13 län i de nordligaste delarna av Sverige, Norge, Finland och nordvästra Ryssland. I Sverige räknas Norrbottens och Västerbottens län till Barentsregionen. Området

Inlämnad: 2007-08-24 Besvarare: Carl Bildt (M)

Interpellation 2006/07:681 av Green, Monica (s)

den 21 augusti Interpellation 2006/07:681 Järnvägs- och tågstandarden av Monica Green s till statsrådet Åsa Torstensson c Det är meningen att tåg ska gå i tid, gå hela vägen och komma fram i tid. Alltför många gånger har resenärer fått beskedet att det är något fel men att det ska åtgärdas. Personalen gör alltid

Inlämnad: 2007-08-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Interpellation 2006/07:680 av Green, Monica (s)

den 21 augusti Interpellation 2006/07:680 Utanförskapet i IT-samhället av Monica Green s till statsrådet Åsa Torstensson c Sverige har hög IT-mognad. Bredbandsutbyggnaden, hem-pc-reformen och ITIS, det vill säga IT i skolan, har varit några av våra framgångsrecept. Med den nya tekniken underlättas och berikas enskildas

Inlämnad: 2007-08-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Interpellation 2006/07:679 av Sahlin, Mona (s)

den 17 augusti Interpellation 2006/07:679 Statsministerns ansvar för att försvara de mänskliga rättigheterna även i enskilda fall av Mona Sahlin s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Fredrik Reinfeldt har sagt till Sveriges Radio att han inte avser att ta upp enskilda fall när han diskuterar mänskliga rättigheter

Inlämnad: 2007-08-17 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2006/07:1568 av Jeppsson, Peter (s)

den 17 augusti Fråga 2006/07:1568 Ekonomiskt stöd till yrkesfiskare av Peter Jeppsson s till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Om vi ska få ett långsiktigt hållbart fiske är en nödvändig åtgärd att under vissa perioder införa ett fiskestopp. Men självklart måste yrkesfiskarna få kompensation för uteblivna inkomster

Inlämnad: 2007-08-17 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)