Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:764 Länsmuseernas ekonomiska situation av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Länsmuseerna är sammantaget Sveriges största museum. De finns i alla län och på orter som Kalmar, Uddevalla, Lund och Luleå. Varje år besöker över 4 miljoner människor landets länsmuseer. Deras verksamhetsområde

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:762 Mediestödet av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Dagens medielandskap står inför stora utmaningar. Två av dessa som vi måste bemöta är för det första behovet av lokal medienärvaro. Det krävs för att vi som medborgare ska kunna följa och påverka vad som händer omkring oss.

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1689 Nyindustrialiseringsstrategins genomförande av Laila Naraghi S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats.

Inlämnad: 2017-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)