Dokument & lagar (15 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1608 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:1608 Stöd för Kanada och för mänskliga rättigheter av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Mänskliga rättigheter hotas i många länder. Det kostar på att uttala kritik och allt fler länder tystnar. Sverige och EU måste tala. Kanada har via sin utrikesminister Chrystia Freeland tydligt

Inlämnad: 2018-08-10 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1608 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2017/18:333 Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S Under de senaste åren har den turkiska staten med Recep Tayyip Erdoğ​an i spetsen inför hela världen gjort sig skyldig till upprepade folkrättsbrott. I september 2016 angrep den turkiska

Inlämnad: 2018-01-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:333 av Jabar Amin (MP) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska militära aggressionen i norra Syrien

Interpellation 2017/18:326 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:326 Försvarsberedningen och säkerhetspolitiken av Daniel Bäckström C till Utrikesminister Margot Wallström S Under Folk och Försvars konferens i Sälen uttryckte utrikesministern att försvarsberedningen, eller den där gruppen i rapporten Motståndskraft om totalförsvarets utveckling, som presenterades

Inlämnad: 2018-01-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:326 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsberedningen och säkerhetspolitiken

Skriftlig fråga 2017/18:576 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:576 Gripandet av Oyub Titiev av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Den drastiskt försämrade människorättssituationen i Ryssland, inklusive Tjetjenien, slår hårt mot ryska medborgare men också mot europeisk säkerhet. Sveriges inträde i FN:s säkerhetsråd ger Sverige både ett tillfälle

Inlämnad: 2018-01-12 Svarsdatum: 2018-01-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:576 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:346 av Solveig Zander (C)

Fråga 2017/18:346 Elever som nekas reseersättning av Solveig Zander C till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Alla oavsett politisk tillhörighet anser att utbildning är en viktig förutsättning för att komma in på arbetsmarknaden. Ungdomar uppmuntras också till att skaffa utbildning och får på olika sätt stöd för att

Inlämnad: 2017-11-28 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:346 av Solveig Zander (C) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:285 av Rasmus Ling (MP)

Fråga 2017/18:285 Autonoma vapensystem av Rasmus Ling MP till Försvarsminister Peter Hultqvist S Inom EU diskuteras ett gemensamt regelverk för militära drönare, vilket det finns behov av. Dessa har under 2000-talet ökat i antal, med stor kritik från människorättsorganisationer som följd. Utvecklingen av nya vapensystem

Inlämnad: 2017-11-16 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:285 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:116 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:116 Uttalanden från Sveriges ambassadör på Island av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S De senaste dagarna har det med all önskvärd tydlighet framgått att Sverige har en ambassadör i vårt nordiska grannland Island som mer verkar fly än företräda Sverige och svenska intressen. Att

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:116 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:2 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2017/18:2 Arresteringen av Kambodjas oppositionsledare Kem Sokha av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Utvecklingen i Kambodja oroar. Alltmer repressiva åtgärder vidtas mot fri media och minst ett femtontal radiostationer har stängts ned, men Hun Sen-regimen slår även mot opposition och civilsamhälle

Inlämnad: 2017-09-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:2 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2010/11:655 av Ceballos, Bodil (MP)

den 17 augusti Fråga 2010/11:655 Situationen för den fasta telefonin på svensk landsbygd av Bodil Ceballos MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M De senaste månaderna har många landsbygdsbor, även jag, fått besked av Telia att den fasta telefonin kommer att upphöra i våra områden där de mobila näten ibland

Inlämnad: 2011-08-17 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Skriftlig fråga 2010/11:555 av Qarlsson, Annika (C)

den 26 maj Fråga 2010/11:555 Könsuppdelad statistik av Annika Qarlsson C till socialminister Göran Hägglund KD Socialstyrelsen och SKL tar i samarbete fram Öppna jämförelser av hälso- och sjukvårdens kvalitet och effektivitet Det är ett oerhört viktigt verktyg för att kunna se om det skiljer i vård mellan kön

Inlämnad: 2011-05-26 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2010/11:340 av Leander, Helena (MP)

den 2 mars Fråga 2010/11:340 Modernare regler för fastställelse av könstillhörighet av Helena Leander MP till socialminister Göran Hägglund KD Transsexuella som vill genomgå behandling och få sin juridiska könstillhörighet att överensstämma med den självupplevda möter i dag en rad krav: personen ska vara ogift,

Inlämnad: 2011-03-02 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2010/11:338 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 28 februari Fråga 2010/11:338 Socialförsäkringsförmåner under graviditet av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Ulf Kristersson M Det är problem för egna företagare som är gravida att få havandeskapspenning. Den 28 februari 2011 skriver Dagens Nyheter om en kvinna som är egenföretagare men nekades havandeskapspenning

Inlämnad: 2011-02-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2010/11:212 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 5 januari Fråga 2010/11:212 Åtgärder för att utjämna skillnader i hälsa av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Maria Larsson KD FN:s världshälsoorganisation WHO presenterade hösten 2008 en rapport om hälsans bestämningsfaktorer, den så kallade Marmotkommissionen. I maj 2009 antog WHO en resolution om åtgärder

Inlämnad: 2011-01-05 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2010/11:201 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 21 december Fråga 2010/11:201 Åtgärder baserade på folkhälsopolitisk rapport av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Maria Larsson KD Det övergripande målet för folkhälsan är att skapa samhälleliga förutsättningar för en god hälsa på lika villkor för hela befolkningen. Statens folkhälsoinstitut har regeringens

Inlämnad: 2010-12-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2010/11:57 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 11 november Fråga 2010/11:57 Utredning om värdmödraskap av Gunvor G Ericson MP till socialminister Göran Hägglund KD I dag finns det i Sverige både heterosexuella och homosexuella par som reser utomlands för att bli föräldrar genom värdmödraskap. Det händer även i Sverige att kvinnor ställer upp och hjälper

Inlämnad: 2010-11-11 Besvarare: Göran Hägglund (KD)