Dokument & lagar (12 träffar)

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2019/20:114 Minskade utsläpp av växthusgaser av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Förra året ökade Sveriges utsläpp med nästan 2 procent, enligt Naturvårdsverkets officiella statistik. Häromveckan kom preliminär statistik för andra kvartalet 2019 som visar att utsläppen fortsätter

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minskade utsläpp av växthusgaser

Interpellation 2018/19:120 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2018/19:120 Utsläppen från trafiken av Jessica Rosencrantz M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Med anledning av Trafikverkets rapport, som visade att utsläppen från transportsektorn ökade med 76 000 ton förra året 0,5 procent finns det anledning att återigen påpeka att regeringen under den

Inlämnad: 2019-03-06 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:120 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utsläppen från trafiken

Skriftlig fråga 2017/18:1423 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1423 Förtroendet för Idea och behovet av åtgärder av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP I början av maj 2018 uppgav svenska medier att generalsekreteraren för det Stockholmsbaserade demokratiinstitutet Idea låtit biståndsmedel finansiera en privat skattetvist vid skattemyndigheten

Inlämnad: 2018-06-01 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1423 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1186 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1186 Fredsfonden Colombia Sostenible av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP I samband med fredsavtalet mellan den colombianska regeringen och Farcgerillan inrättades fyra fredsfonder. Enligt regeringen bidrar Sverige med omfattande medel till dessa. Mediala uppgifter gör gällande

Inlämnad: 2018-04-16 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1186 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1157 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:1157 Sveriges bistånd till Palestina av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Det samlade biståndet till Palestina uppgår till över 800 miljoner kronor per år. Det svenska biståndet utgjorde 2017 därmed 6 procent av världssamfundets totala bistånd till Palestina. Strategin för Sveriges

Inlämnad: 2018-04-06 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1157 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:812 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:812 Trovärdigheten i biståndsarbetet av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Nyligen uppdagades det att den högsta ledningen vid hjälporganisationen Oxfam känt till att en medarbetare kan ha köpt sex under sitt arbete i olika länder. Medarbetaren ska ha avskedats från Oxfam år 2011.

Inlämnad: 2018-02-19 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:812 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2016/17:485 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:485 Det svenska skogsbruket av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Skogspolitiken är en nationell kompetens, och EU har därför i dag ingen direkt makt över den svenska skogen. Så ska det förbli. Av naturliga skäl finns det dock lagstiftning som indirekt påverkar hur vi kan

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2016/17:485 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska skogsbruket

Skriftlig fråga 2016/17:1103 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1103 Arbetet i Bryssel för att säkra självbestämmandet över skogen av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Den 7 mars frågade jag statsrådet vilka ståndpunkter de svenska representanterna har fört fram i samband med arbetet i rådsarbetsgrupperna då LULUCF har behandlats. Ministern

Inlämnad: 2017-03-22 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1103 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1086 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1086 Reduktionsplikt i stället för flygskatt av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Regeringen har aviserat att man avser att införa ett system med så kallad reduktionsplikt för bensin och diesel. Det är bra att regeringen äntligen avser att lägga fram ett sådant förslag, och det

Inlämnad: 2017-03-20 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1086 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1020 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1020 Värnande av det svenska självbestämmandet över skogen av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Vid EU-nämnden den 14 oktober 2016 fick regeringen tydliga instruktioner att motverka de delar av EU-kommissionens förslag för nya regler gällande LULUCF land use, land use change and

Inlämnad: 2017-03-07 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1020 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2016/17:163 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:163 Beräkningar av minskade klimatutsläpp av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP Klimatutmaningen är global, och varje ton klimatutsläpp är lika skadligt oavsett var i världen utsläppet sker. Det är därför angeläget att de insatser som görs för att minska utsläppen görs

Inlämnad: 2016-11-25 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2016/17:163 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Beräkningar av minskade klimatutsläpp

Interpellation 2015/16:690 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2015/16:690 Finanspolitiska rådets granskning av klimatpolitiken av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Statsrådet Isabella Lövin MP För några veckor sedan presenterade regeringens finanspolitiska råd sin årliga rapport. I rapporten fanns den här gången ett helt kapitel där svensk klimatpolitik granskas och

Inlämnad: 2016-05-27 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2015/16:690 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Finanspolitiska rådets granskning av klimatpolitiken