Dokument & lagar (28 306 träffar)

Interpellation 2019/20:120 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2019/20:120 Karolinska institutets antagning till tandläkarutbildningen av Roger Haddad L till Statsrådet Matilda Ernkrans S Nyligen uppmärksammade TV4-programmet Kalla fakta problemet med barn och anhöriga till lärare och anställda vid Karolinska institutet som antagits till tandläkarutbildningen genom

Inlämnad: 2019-11-12 Svarsdatum: 2019-11-22 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2019/20:120 av Roger Haddad (L) (pdf, 99 kB)

Motion 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:27 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering av det


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU1

Motion 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3426 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L)

Fråga 2019/20:328 Ungerns krympande demokrati av Tina Acketoft L till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt den senaste frihetsrapporten från Freedom House markerar 2018 det år då EU för första gången har ett medlemsland som inte längre anses vara helt fritt, nämligen Ungern. Ungern anses nu vara delvis fritt och befinner

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:328 av Tina Acketoft (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:320 Införande av ett modernt ämbetsmannaansvar av Lina Nordquist L till Statsrådet Lena Micko S I april 2018 mottog regeringen ett tillkännagivande av riksdagen med ett krav på att återinföra ett straffansvar för tjänstemän i offentlig tjänst. Det offentliga behövs som ett skyddsnät för invånaren, men har

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L)

Fråga 2019/20:316 Användandet av namnet Belarus av Maria Nilsson L till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 oktober demonstrerade föreningen Sveriges Belarusier på Mynttorget i Stockholm mot att Utrikesdepartementet fortsätter att använda begreppet vitryssar ett begrepp som många belarusier i Sverige upplever som mycket

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:316 av Maria Nilsson (L) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:308 Långa handläggningstider för lärarlegitimationer av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Sedan skollagen skärptes krävs det av lärare som vill få en fast anställning och kunna sätta betyg att de har en lärarlegitimation. Det är Statens skolverk som ansvarar för att handlägga och utfärda

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:292 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:292 Studenter som begått allvarliga brott av Roger Haddad L till Statsrådet Matilda Ernkrans S Det har framkommit vid flera lärosäten att Högskolans avskiljandenämnd har otillräckliga möjligheter att stänga av studenter som begått allvarliga brott. Liberalerna menar att möjligheterna att besluta om avstängning

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:292 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Motion 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:29 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konkreta mål för Sveriges internationella militära insatser som går att


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU3

Motion 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3413 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

Motion 2019/20:3412 av Joar Forssell m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3412 av Joar Forssell m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:28 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering av svenskt deltagande i internationella insatser,


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU2

Motion 2019/20:3412 av Joar Forssell m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3412 av Joar Forssell m.fl. (L) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2019/20:91 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2019/20:91 Möjligheter att stänga av studenter som begått allvarliga brott av Roger Haddad L till Statsrådet Matilda Ernkrans S Det har vid flera lärosäten framkommit att Högskolans avskiljandenämnd har otillräckliga möjligheter att stänga av studenter som begått allvarliga brott. Liberalerna menar att

Inlämnad: 2019-10-29 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2019/20:91 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:86 av Lina Nordquist (L)

Interpellation 2019/20:86 Anhörigstöd av Lina Nordquist L till Socialminister Lena Hallengren S Nästan var femte svensk vårdar, hjälper eller stödjer regelbundet en närstående som är långvarigt fysiskt eller psykiskt sjuk, som är äldre eller som har en funktionsnedsättning. Anhörigomsorg är vanligare inom lägre inkomstgrupper

Inlämnad: 2019-10-28 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:86 av Lina Nordquist (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:224 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:224 Statens tystnad om materialbrist i sjukvården av Lina Nordquist L till Socialminister Lena Hallengren S Enorma problem med leveranser av sjukvårdsmaterial har tvingat regionerna Uppsala, Västmanland och Dalarna att ställa in ett stort antal planerade operationer. All planerad slutenvård och alla planerade

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:224 av Lina Nordquist (L) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:63 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2019/20:63 Kinastrategin och stödet till demokratisk utveckling i Hongkong av Joar Forssell L till Statsrådet Hans Dahlgren S Under riksdagens frågestund torsdagen den 12 september frågade jag EU-minister Hans Dahlgren hur regeringen avsåg att agera med anledning av situationen i Hongkong. Svaret som statsrådet

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:63 av Joar Forssell (L) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kinastrategin och stödet till demokratisk utveckling i Hongkong

Interpellation 2019/20:62 av Allan Widman (L)

Interpellation 2019/20:62 Svensk vapenexport till Jemen av Allan Widman L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Svenska vapenexportaffärer till icke-demokratiska länder som deltar militärt i Jemenkonflikten ska inte godkännas så länge konflikten pågår. De ärenden som aktualiseras ska prövas utifrån

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:62 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:210 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:210 Söktrycket till lärarutbildningar av Roger Haddad L till Statsrådet Matilda Ernkrans S Söktrycket sjunker till den viktiga lärarutbildningen, vilket oroar eftersom vi förväntas få en lärarbrist på 80 000 lärare fram till 2030. Det krävs omfattande reformer på kort och långt sikt för att lösa problemet

Inlämnad: 2019-10-17 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2019/20:210 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Motion 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa lagstiftningen vid internationell upphandling av känslig svensk infrastruktur och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

Motion 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska införa demokrati som övergripande mål inom utrikespolitiken i enlighet med vad som framförs


Utskottsberedning: 2019/20:UU6

Motion 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:203 Mer tid för historieämnet i skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen återkallade Skolverket sitt förslag till kursplan i ämnet historia avseende momentet om antiken. Liberalerna välkomnar detta besked då vi tidigt motsatt oss detta förslag. Arbetet med kursplanerna fortskrider,

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:191 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:191 Tillåtelse för kommuner och regioner att upphandla flygtrafik av Arman Teimouri L till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Människor och företag agerar globalt. Exempelvis behöver värmländska aktörer snabbt kunna resa till sin marknad i helt andra delar av världen, och internationella aktörer behöver

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:191 av Arman Teimouri (L) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L)

Interpellation 2019/20:35 Operativt cyberförsvar av Allan Widman L till Försvarsminister Peter Hultqvist S På förslag av regeringen beslutade riksdagen 2015 att Sverige även bör kunna genomföra aktiva operationer inom ramen för sitt cyberförsvar. Försvarsmakten har givits ett uttalat ansvar när det gäller utvecklingen

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Operativt cyberförsvar