Dokument & lagar (8 träffar)

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2019/20:114 Minskade utsläpp av växthusgaser av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Förra året ökade Sveriges utsläpp med nästan 2 procent, enligt Naturvårdsverkets officiella statistik. Häromveckan kom preliminär statistik för andra kvartalet 2019 som visar att utsläppen fortsätter

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:114 av Louise Meijer (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minskade utsläpp av växthusgaser

Interpellation 2019/20:390 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2019/20:390 Klimatlagen av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Klimatfrågan är en av vår tids viktigaste och mest prioriterade frågor. En ambitiös klimatpolitik är en billig försäkring för att mildra konsekvenserna av klimatförändringarna. Klimatfrågans betydelse ställer krav

Inlämnad: 2020-03-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:390 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:158 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2019/20:158 Regeringens tillåtlighetsprövning av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Sedan 1990 har Sveriges utsläpp minskat med över en femtedel. Under samma period har den svenska ekonomin vuxit med nästa 60 procent. Men Sveriges utsläpp motsvarar 1 promille av de globala

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2020-01-16 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:158 av Louise Meijer (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens tillåtlighetsprövning

Skriftlig fråga 2019/20:351 av Louise Meijer (M)

Fråga 2019/20:351 Regeringens klimatpolitiska handlingsplan av Louise Meijer M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Klimatfrågan är en av vår tids viktigaste frågor. Utsläppen av växthusgaser påverkar oss alla. Klimatpolitiken måste vara systematisk, resultatinriktad och kombinerad med fortsatt ekonomisk tillväxt.

Inlämnad: 2019-11-11 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:351 av Louise Meijer (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2006/07:421 av Rådberg, Peter (mp)

den 16 mars Interpellation 2006/07:421 Ett miljöledningssystem för hela Försvarsmakten av Peter Rådberg mp till försvarsminister Mikael Odenberg m Försvarsmakten var en av de första statliga myndigheter som började arbeta med miljöfrågor. Hösten 1992, direkt efter Riokonferensen, presenterades en övergripande miljöpolicy

Inlämnad: 2007-03-16 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Interpellation 2006/07:500 av Rådberg, Peter (mp)

den 27 april Interpellation 2006/07:500 Kärnvapen i Göteborgs hamn av Peter Rådberg mp till försvarsminister Mikael Odenberg m I maj månad kommer den största militära övningen sedan kalla kriget att genomföras i Östersjön. Sammanlagt ska mer än 80 fartyg och 15 000 man öva i farvattnen mellan Sverige och Polen.

Inlämnad: 2007-04-27 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnvapen i Göteborgs hamn

Skriftlig fråga 2006/07:846 av Rådberg, Peter (mp)

den 14 mars Fråga 2006/07:846 Operativa krav för beredskapsförändring gällande ubåt av Peter Rådberg mp till försvarsminister Mikael Odenberg m Den 1 mars ställde jag en fråga till försvarsministern om vilka operativa krav som låg bakom en förändring i insatsorganisationen jämfört med tidigare inriktning vad gäller

Inlämnad: 2007-03-14 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Skriftlig fråga 2006/07:766 av Rådberg, Peter (mp)

den 1 mars Fråga 2006/07:766 Operativa krav för en extra ubåt i insatsorganisationen av Peter Rådberg mp till försvarsminister Mikael Odenberg m Vid riksdagsdebatten den 11 december 2006 om försvarsutskottets betänkande 2006/07:FöU1 Försvar samt beredskap mot sårbarhet budgetåret 2007 frågade jag försvarsministern

Inlämnad: 2007-03-01 Besvarare: Mikael Odenberg (M)