Dokument & lagar (66 träffar)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:315 Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Under våren har Liberalerna uppmärksammats på frågan att elever som har dyslexi inte får använda vissa hjälpmedel i samband med att de skriver nationella prov. Hur situationen ser ut

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:304 Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S För sex månader sedan inlämnade Liberalerna en interpellation för att uppmärksamma problemet med att lärare som ingriper mot stöket i klassrummet känner en rädsla för att bli

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Färre skolinspektioner

Interpellation 2018/19:35 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:35 Kritik mot lärare som följer skollagen av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Frågan om lärarnas och rektorernas befogenheter måste åter lyftas i den skolpolitiska debatten. Inte nog med att antalet fall av våld och hot mot skolans personal har ökat. Det finns därtill ett stort

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:35 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot lärare som följer skollagen

Interpellation 2018/19:2 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:2 Lärarbristen och andelen behöriga lärare av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Några av de mest akuta frågorna inom skolpolitiken som Liberalerna uppmärksammat under många år är läraryrkets attraktivitet samt rekryteringsfrågan. Under de senaste åren har flera larmrapporter

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-02-05 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:2 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lärarbristen och andelen behöriga lärare

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:808 Skolor med koppling till extremism av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Vetenskapsskolan i Göteborg uppmärksammas återigen i debatten. Stiftelsen Doku avslöjar att återvändare med koppling till terrororganisationen Islamiska staten anställts som personal på skolan efter att ha återvänt

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:773 Reviderad läroplan kring hedersrelaterat våld och förtryck av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolverket medverkade torsdagen den 13 juni på utbildningsutskottets sammanträde för att redovisa sitt arbete med samråd samt underlag till regeringen inför beslut om ny läroplan. I synnerhet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L)

Fråga 2018/19:735 Säkerställande av att skolplikten gäller samtliga barn av Mats Persson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen uppmärksammades hur ett föräldrapar i Ystad har undanhållit sina barn deras rätt att gå i skolan. Det var först när Skatteverket började undersöka familjens påstådda vistelse utomlands

Inlämnad: 2019-06-10 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:664 Avsaknaden av förskoleklasser för elever som tillhör särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har tidigare uppmärksammat regeringen på problemet med att barn som går på förskola och sedan ska gå vidare till grundsärskola saknar förskoleklasser för sin målgrupp.

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2018/19:559 Trygghet och studiero för elever av Johan Pehrson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Många av landets kommunala och fristående skolhuvudmän saknar förmåga att agera gällande disciplinära åtgärder såsom tillfällig och permanent omplacering av elev. Nuvarande lagstiftning tar inte tillräcklig höjd

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:348 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:348 Barns övergång från förskola till förskoleklass samt särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har uppmärksammats på ett problem som uppstår i vissa kommuner där barn i förskolan inte kan erbjudas plats i förskoleklass, trots att den skolformen numera är obligatorisk.

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:348 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:264 Lärarnas befogenheter av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 30 januari inlämnade Liberalerna en interpellation med tre konkreta frågor till regeringen om hur vi ska förhindra att lärare som i enlighet med skollagens bestämmelser vidtar åtgärder för att upprätthålla ordning i klassrummet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:204 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:204 Felaktigt placerade elever i särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den senaste tiden har frågan om hemmasittare lyfts upp av Liberalerna i riksdagens utskott och på andra sätt för att förändra och förbättra regelverket i syfte att eleverna ska få en bättre anpassad undervisning.

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:204 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2006/07:668 av Andrén, Gunnar (fp)

den 13 augusti Interpellation 2006/07:668 Vägval i luften av Gunnar Andrén fp till miljöminister Andreas Carlgren c I mars 2007 uppmanade EU-kommissionen EU:s medlemsstater att skynda på arbetet inom projektet Single European Sky. Det kan på goda grunder sägas vara det om inte största så det mest begripliga miljöprojektet

Inlämnad: 2007-08-13 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Interpellation 2006/07:645 av Hamilton, Carl B (fp)

den 3 augusti Interpellation 2006/07:645 Nationella och internationella åtgärder på grund av ökad oljetankertrafik i Östersjön av Carl B Hamilton fp till statsminister Fredrik Reinfeldt m Eftersom ämnet spänner över flera departements ansvarsområden ställer jag interpellationen till statsministern. Bakgrund Detta

Inlämnad: 2007-08-03 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Interpellation 2006/07:639 av Andrén, Gunnar (fp)

den 31 maj Interpellation 2006/07:639 Mindre vägprojekt av Gunnar Andrén fp till statsrådet Åsa Torstensson c De under mycket lång tid, flera årtionden, eftersatta investeringarna i infrastrukturen vägar, hamnar, flygplatser, järnvägar kan givetvis inte åtgärdas omgående. Jag vill emellertid mot bakgrund av två

Inlämnad: 2007-05-31 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Interpellation 2006/07:617 av Andrén, Gunnar (fp)

den 30 maj  Återtagen Interpellation 2006/07:617 Mindre vägprojekt av Gunnar Andrén fp till statsrådet Åsa Torstensson c De under mycket lång tid, flera årtionden, eftersatta investeringarna i infrastrukturen vägar, hamnar, flygplatser, järnvägar kan givetvis inte åtgärdas omgående. Jag vill emellertid, mot bakgrund

Inlämnad: 2007-05-30 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Interpellation 2006/07:483 av Wikström, Cecilia i Uppsala (fp)

den 20 april Interpellation 2006/07:483 Vård i livets slutskede av Cecilia Wikström i Uppsala fp till socialminister Göran Hägglund kd Vård i livets slutskede palliativ vård ska lindra den smärta, oro, ångest och de andningssvårigheter som människor kan lida av i livets sista timmar eller dagar. Antalet svenskar

Inlämnad: 2007-04-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vård i livets slutskede

Interpellation 2006/07:327 av Nylander, Christer (fp)

den 20 februari Interpellation 2006/07:327 En nationell strategi för läsning av Christer Nylander fp till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Läsning och böcker är hörnstenar i en levande demokrati och avgörande för ett vitalt samhälls- och kulturliv. Ett Sverige som ska lyckas stå starkt i globaliseringens

Inlämnad: 2007-02-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Interpellation 2006/07:314 av Westerholm, Barbro (fp)

den 15 februari Interpellation 2006/07:314 Blodgivning och regler för att motverka överföring av smittsamma sjukdomar av Barbro Westerholm fp till statsrådet Maria Larsson kd Samhället har ett stort behov av frivilliga blodgivare för att trygga sjukvårdens tillgång på blod och blodpreparat. Samtidigt krävs regler

Inlämnad: 2007-02-15 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Blodgivning och regler för att motverka överföring av smittsamma sjukdomar
Paginering