Dokument & lagar (272 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:203 Mer tid för historieämnet i skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen återkallade Skolverket sitt förslag till kursplan i ämnet historia avseende momentet om antiken. Liberalerna välkomnar detta besked då vi tidigt motsatt oss detta förslag. Arbetet med kursplanerna fortskrider,

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:315 Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Under våren har Liberalerna uppmärksammats på frågan att elever som har dyslexi inte får använda vissa hjälpmedel i samband med att de skriver nationella prov. Hur situationen ser ut

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:304 Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S För sex månader sedan inlämnade Liberalerna en interpellation för att uppmärksamma problemet med att lärare som ingriper mot stöket i klassrummet känner en rädsla för att bli

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Färre skolinspektioner

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:808 Skolor med koppling till extremism av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Vetenskapsskolan i Göteborg uppmärksammas återigen i debatten. Stiftelsen Doku avslöjar att återvändare med koppling till terrororganisationen Islamiska staten anställts som personal på skolan efter att ha återvänt

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:773 Reviderad läroplan kring hedersrelaterat våld och förtryck av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolverket medverkade torsdagen den 13 juni på utbildningsutskottets sammanträde för att redovisa sitt arbete med samråd samt underlag till regeringen inför beslut om ny läroplan. I synnerhet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L)

Fråga 2018/19:735 Säkerställande av att skolplikten gäller samtliga barn av Mats Persson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen uppmärksammades hur ett föräldrapar i Ystad har undanhållit sina barn deras rätt att gå i skolan. Det var först när Skatteverket började undersöka familjens påstådda vistelse utomlands

Inlämnad: 2019-06-10 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:735 av Mats Persson (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:664 Avsaknaden av förskoleklasser för elever som tillhör särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har tidigare uppmärksammat regeringen på problemet med att barn som går på förskola och sedan ska gå vidare till grundsärskola saknar förskoleklasser för sin målgrupp.

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2018/19:559 Trygghet och studiero för elever av Johan Pehrson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Många av landets kommunala och fristående skolhuvudmän saknar förmåga att agera gällande disciplinära åtgärder såsom tillfällig och permanent omplacering av elev. Nuvarande lagstiftning tar inte tillräcklig höjd

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:348 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:348 Barns övergång från förskola till förskoleklass samt särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har uppmärksammats på ett problem som uppstår i vissa kommuner där barn i förskolan inte kan erbjudas plats i förskoleklass, trots att den skolformen numera är obligatorisk.

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:348 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:264 Lärarnas befogenheter av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 30 januari inlämnade Liberalerna en interpellation med tre konkreta frågor till regeringen om hur vi ska förhindra att lärare som i enlighet med skollagens bestämmelser vidtar åtgärder för att upprätthålla ordning i klassrummet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:204 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:204 Felaktigt placerade elever i särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den senaste tiden har frågan om hemmasittare lyfts upp av Liberalerna i riksdagens utskott och på andra sätt för att förändra och förbättra regelverket i syfte att eleverna ska få en bättre anpassad undervisning.

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:204 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:35 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:35 Kritik mot lärare som följer skollagen av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Frågan om lärarnas och rektorernas befogenheter måste åter lyftas i den skolpolitiska debatten. Inte nog med att antalet fall av våld och hot mot skolans personal har ökat. Det finns därtill ett stort

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:35 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot lärare som följer skollagen

Interpellation 2018/19:2 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:2 Lärarbristen och andelen behöriga lärare av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Några av de mest akuta frågorna inom skolpolitiken som Liberalerna uppmärksammat under många år är läraryrkets attraktivitet samt rekryteringsfrågan. Under de senaste åren har flera larmrapporter

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-02-05 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:2 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lärarbristen och andelen behöriga lärare

Skriftlig fråga 2016/17:1342 av Roger Haddad (L)

Fråga 2016/17:1342 Bidrag till hatpredikanter av Roger Haddad L till Statsrådet Anna Ekström S Nyligen debatterade Liberalerna genom en interpellation till statsrådet Bah Kuhnke frågan om regler kring bidrag till icke demokratiska organisationer. Under debatten framkom att demokratiministern inte ansåg sig kunna uttala

Inlämnad: 2017-05-04 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1342 av Roger Haddad (L) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2012/13:615 av Nilsson, Ulf (FP)

den 20 juni Fråga 2012/13:615 Skogsavverkning på kulturlämningar av Ulf Nilsson FP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Skogsstyrelsen i Gävle leder tillsammans med Riksantikvarieämbetet ett riksomfattande arbete för att kartlägga om skogsbolagen tar hänsyn till de forn- och kulturlämningar

Inlämnad: 2013-06-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Skriftlig fråga 2012/13:607 av Lundqvist-Brömster, Maria (FP)

den 19 juni Fråga 2012/13:607 Nedläggning av DAUM-arkivet i Umeå av Maria Lundqvist-Brömster FP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Jag har för en kort tid sedan fått kännedom om att ledningen för Institutet för språk och folkminnen föreslår att man ska lägga ned DAUM Dialektortnamns- och

Inlämnad: 2013-06-19 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Skriftlig fråga 2011/12:676 av Larsson, Nina (FP)

den 21 juni Fråga 2011/12:676 Stödet till motorsporten av Nina Larsson FP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Intresset för bilsport är stort i Sverige. Sweden Rally i Värmland lockar hundratusentals åskådare, tävlingsförare i världseliten, branschfolk och medier. I februari hade Sweden Rally

Inlämnad: 2012-06-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Skriftlig fråga 2011/12:674 av Andreasson, Martin (FP)

den 20 juni Fråga 2011/12:674 Assisterad befruktning för ensamstående av Martin Andreasson FP till socialminister Göran Hägglund KD Den 29 mars 2012 beslutade riksdagen, med bifall till socialutskottets förslag i betänkande 2011/12:SoU26, att tillkännage för regeringen att regeringen efter att ha vidtagit de utredningsåtgärder

Inlämnad: 2012-06-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2011/12:673 av Andreasson, Martin (FP)

den 20 juni Fråga 2011/12:673 Utredning om värdmoderskap av Martin Andreasson FP till socialminister Göran Hägglund KD Den 29 mars 2012 beslutade riksdagen, med bifall till socialutskottets förslag i betänkande 2011/12:SoU26, att tillkännage för regeringen att regeringen bör vidta utredningsåtgärder för att förutsättningslöst

Inlämnad: 2012-06-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)