Dokument & lagar (4 480 träffar)

Interpellation 2019/20:157 av Andreas Carlson (KD)

Interpellation 2019/20:157 Tillträdesförbud av Andreas Carlson KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 23 januari tog Morgan Johansson emot utredningen Straffrättsliga åtgärder mot tillgreppsbrott och vissa andra brott Ds 2019:1I denna finns bland annat ett förslag om tillträdesförbud till butiker,

Inlämnad: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:157 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 94 kB)

Interpellation 2019/20:154 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:154 Biståndet till Afghanistan av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Nyligen publicerade tidningen Expressen ett reportage om Afghanistan som bland annat berör frågan om hur bistånd missbrukas och finansierar talibanerna. Forskaren Said Reza Kazemi från den oberoende och Sidafinansierade

Inlämnad: 2019-11-19 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2019/20:154 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:438 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:438 Biståndspengar till talibaner av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP I ett granskande reportage i medierna avslöjas det att biståndsprojekt i talibanstyrda områden i Afghanistan både måste godkännas och beskattas av talibanerna. Skattesystemet beskrivs som ett tionde, och tio procent

Inlämnad: 2019-11-19 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:438 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:150 av Hanna Gunnarsson (V)

Interpellation 2019/20:150 Medinflytande för totalförsvarspliktiga av Hanna Gunnarsson V till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den 2 mars 2017 beslutade regeringen att återigen använda lagen om totalförsvarsplikt som verktyg för personalförsörjning i Försvarsmakten. Till följd av detta beslutade man också i december

Inlämnad: 2019-11-18 Svarsdatum: 2019-12-02 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:150 av Hanna Gunnarsson (V) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2019/20:149 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:149 Resursfördelningen till migrationsdomstolarna av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S S-MP-regeringens budget ger migrationsdomstolarna en otillräcklig resursfördelning. Det kommer enligt Domstolsverkets prognos att halvera antalet avgjorda asylärenden nästa

Inlämnad: 2019-11-18 Svarsdatum: 2019-12-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:149 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2019/20:146 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:146 Tjänstemannastatus för all blåljuspersonal av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S All blåljuspersonal borde erhålla tjänstemannastatus för att få ett starkare skydd mot hot och våld. Det borde vara en självklarhet att den respekten visas för alla våra samhällsbärare.

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-12-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:146 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:145 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2019/20:145 Ungdomsbrottslighet och straffrabatt av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Unga män sprider skräckEdgar blev knivskuren och rånadPojke knivrånad, fick kniv tryckt mot halsenNiclas, 20, tvingades kyssa rånarens fötterGrovt rån i villa, minst en person skadadRubriker

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-12-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:145 av Ellen Juntti (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:431 av Mikael Damsgaard (M)

Fråga 2019/20:431 Ett häkte i Västerås av Mikael Damsgaard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Västerås, som är Sveriges sjunde största kommun, har sedan fyra år inget häkte. Det betyder att polisen får lägga stora resurser på transporter till andra städer såsom Uppsala, Örebro och Karlstad. Den

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:431 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:137 av Hans Eklind (KD)

Interpellation 2019/20:137 Migrationsverkets hantering av konvertiter av Hans Eklind KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I tidningen Dagen finns en artikel den 7 november om en ung afghan som åberopar konversion, från muslimsk tro till kristen dito, som asylskäl. I samband med utredningen hos Migrationsverket

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:137 av Hans Eklind (KD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:429 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:429 Kinesiska hot mot Sveriges yttrande- och mötesfrihet av Hans Wallmark M till Statsrådet Peter Eriksson MP Det har väckt stor uppmärksamhet då Folkrepubliken Kinas ambassadör i en intervju i praktiken riktat ett hot mot den svenska regeringens närvaro vid Pen-klubbens utdelande av pris till den kidnappade

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:429 av Hans Wallmark (M) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:426 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2019/20:426 Boende för personer med uppehållstillstånd enligt gymnasielagen av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I måndags, den 11 november, meddelade Migrationsverket att man ändrat sin tolkning av rätten till bistånd enligt lagen 1994:137 om mottagande av asylsökande

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:426 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:424 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:424 Vägsamfälligheter och förenklad metod för framräkning av andelstal av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage regeringen att snarast utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet om det

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:424 av Anders Åkesson (C) (pdf, 101 kB)

Interpellation 2019/20:134 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:134 Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden av Larry Söder KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Att köpa en bostad är för de allra flesta den största affären vi gör. För oss som konsumenter är det viktigt att vi vet vilka regler som finns kring dessa affärer och vilket

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:134 av Larry Söder (KD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:414 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:414 Verkställande av utvisningsbeslut av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Att det växer fram ett allt större skuggsamhälle med individer som befinner sig olagligt i Sverige är allvarligt. I en artikel i Aftonbladet den 13 november 2019 framgår att det på

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:414 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:408 av Per Lodenius (C)

Fråga 2019/20:408 Skydd för det rörliga kulturarvet av Per Lodenius C till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I maj 2017 fattade riksdagen beslut om ett tillkännagivande att regeringen skyndsamt bör ta fram lagstiftning till skydd för det rörliga kulturarvet. Det skedde vid behandlingen av betänkande 2016/17:KrU9

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:408 av Per Lodenius (C) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:404 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:404 Säkerheten vid statliga och regionala museer av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Vårt kulturarv ska bevaras, vårdas och skyddas. Det är viktigt inte minst för att framtida generationer ska kunna ta del av det. Några av de främsta förvaltarna av vårt historiska arv

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:404 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:402 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2019/20:402 Skärpta straff för sexualbrott av Åsa Coenraads M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga om skärpta straff för våldtäkt 2018/19:617 till justitie- och migrationsministern. I sitt svar skriver ministern bland annat att han ska ge en utredare

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:402 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2019/20:398 Lagförslag om skydd mot renovräkningar av Momodou Malcolm Jallow V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En stor del av Sveriges bostadsbestånd är i dag mer än 50 år gammalt. Upprustningsbehovet är omfattande, i synnerhet för de fastigheter som byggdes under det så kallade miljonprogrammet.

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:398 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:388 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:388 Korruption och maktmissbruk inom FN av Markus Wiechel SD till Statsrådet Peter Eriksson MP FN:s ledarskap beskrivs som dysfunktionellt av antikorruptionsrevisorn Louise Brown efter att skandal efter skandal dykt upp inom organisationen. Sverige har samtidigt under ett decennium varit den största givaren

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:388 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 93 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:382 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:382 Svenska bidrag till extremister av Markus Wiechel SD till Statsrådet Mikael Damberg S Miljontals kronor i skattemedel i form av bidrag utnyttjas systematiskt av främst islamister, men även andra våldsbejakande extremister, enligt Säkerhetspolisen. Enligt myndigheten är personer som förekommer i deras

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:382 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)