Dokument & lagar (20 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:571 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:571 Översynen av den kulturpolitiska styrningens effekter på den konstnärliga friheten av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I slutet av november offentliggjordes att regeringen har gett Myndigheten för kulturanalys i uppdrag att göra en översyn av den kulturpolitiska

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:571 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:178 av Mats Green (M)

Interpellation 2019/20:178 Förvaringen av städers privilegiebrev av Mats Green M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 1284 utfärdade kung Magnus Ladulås det privilegiebrev som gav Jönköping stadsprivilegier. Detta är inte bara det äldsta bevarade privilegiebrevet i Sverige utan även ett av världens äldsta

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:178 av Mats Green (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:489 av Aron Emilsson (SD)

Fråga 2019/20:489 Kristendomen och förståelse för svensk kultur av Aron Emilsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De senaste veckorna har det rapporterats om att i Skolverkets förslag till ny ämnesplan har explicita hänvisningar till Bibeln och andra religiösa skrifter tagits bort. I stället vill man

Inlämnad: 2019-11-22 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:489 av Aron Emilsson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:473 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:473 Framtiden för klostermuseet i Vadstena av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sancta Birgitta Klostermuseum i Vadstena invigdes 2003 i samband med heliga Birgittas 700-årsjubileum, och museet bär upp ett rikt kulturarv såväl för Östergötland som för hela Sverige.

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:473 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:408 av Per Lodenius (C)

Fråga 2019/20:408 Skydd för det rörliga kulturarvet av Per Lodenius C till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I maj 2017 fattade riksdagen beslut om ett tillkännagivande att regeringen skyndsamt bör ta fram lagstiftning till skydd för det rörliga kulturarvet. Det skedde vid behandlingen av betänkande 2016/17:KrU9

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:408 av Per Lodenius (C) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:404 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:404 Säkerheten vid statliga och regionala museer av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Vårt kulturarv ska bevaras, vårdas och skyddas. Det är viktigt inte minst för att framtida generationer ska kunna ta del av det. Några av de främsta förvaltarna av vårt historiska arv

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:404 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:382 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:382 Svenska bidrag till extremister av Markus Wiechel SD till Statsrådet Mikael Damberg S Miljontals kronor i skattemedel i form av bidrag utnyttjas systematiskt av främst islamister, men även andra våldsbejakande extremister, enligt Säkerhetspolisen. Enligt myndigheten är personer som förekommer i deras

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:382 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:325 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:325 Skadegörelse och stöld av kulturarv av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I oktober i år blev monumentet över slaget vid Lund 1676, i just skånska Lund, utsatt för en kriminell handling genom att fem kanoner som var en del av monumentet sågades bort och stals.

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:325 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:300 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:300 Yttrandefrihet på nätet av Fredrik Lindahl SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP För en tid sedan ställde jag en fråga till statsrådet om regeringen avsåg att vidta några åtgärder för att försäkra sig om att arbetstagares, publicisters och innehållsskapares rättigheter gentemot nätjättarna

Inlämnad: 2019-10-31 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:300 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:157 Ridsportens förutsättningar av Ebba Hermansson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Omkring en halv miljon människor i Sverige beräknas syssla med någon form av aktiv hästsport. Ridsportens betydelse både för enskilda utövare och för Sverige som hästnation kan inte nog understrykas. Enligt

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2019/20:140 Produktionsincitament för film av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I samband med att regeringens budgetproposition för 2020 överlämnades till riksdagen onsdagen den 18 september framgick det att regeringen inte kommer att föreslå ett införande av produktionsincitament

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:140 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:27 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2019/20:27 Demonstration och demokrati av Tobias Andersson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Klimatdemonstrationerna har inte undgått någon. Vad som initialt endast utgjordes av skolskolk har nu fått fäste globalt, och deltagarna räknas i miljoner. Statsrådet torde i sin roll som demokratiminister

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:27 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Demonstration och demokrati

Skriftlig fråga 2019/20:66 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2019/20:66 Pensionärer som missar bostadstillägg av Katarina Brännström M till Statsrådet Annika Strandhäll S Många pensionärer avstår från att söka bostadstillägg, trots att de troligen skulle kunna få ett rejält tillskott varje månad. Det har säkert många orsaker, men vi vet att många inte klarar av att söka eller

Inlämnad: 2019-09-27 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2019/20:66 av Katarina Brännström (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:65 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2019/20:65 Hög sjukfrånvaro hos kvinnor av Katarina Brännström M till Statsrådet Annika Strandhäll S Under väldigt många år har det kommit rapporter om att kvinnors sjukfrånvaro är mycket hög och stiger. Detta får allvarliga konsekvenser på många sätt. Ekonomiskt betyder det att kvinnor generellt får sämre löneutveckling

Inlämnad: 2019-09-27 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2019/20:65 av Katarina Brännström (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:62 Dansk public service i Skåne av Per-Arne Håkansson S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Att ta del av nyheter och underhållning från Danmark i Skåne var under en lång rad av år, redan sedan public service-sändningarna en gång började, en självklarhet. Det hade det goda med sig att det underlättade

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2002/03:27 av Eneroth, Tomas (s)

den 9 oktober Fråga 2002/03:27 av Tomas Eneroth s till näringsminister Björn Rosengren om åtgärder mot svarttaxi Under förra riksmötet konstaterade trafikutskottet att regeringen bör överväga vilka ytterligare åtgärder som kan vidtas för att svarttaxiverksamheten ska minska. Skälen var flera, inte minst återkommande

Inlämnad: 2002-10-09 Besvarare: Björn Rosengren (S)

Skriftlig fråga 2002/03:26 av Ångström, Yvonne (fp)

den 8 oktober Fråga 2002/03:26 av Yvonne Ångström fp till näringsminister Björn Rosengren om mobiltelefontäckning Mobiltelefontäckningen i t.ex. Västerbottens inland är ofullständig med det nu befintliga systemet. Dessutom är antalet telefonkiosker och räddningstelefoner inte tillräckligt stort för att det ska råda

Inlämnad: 2002-10-08 Besvarare: Björn Rosengren (S)

Skriftlig fråga 2002/03:25 av Flyborg, Eva (fp)

den 8 oktober Fråga 2002/03:25 av Eva Flyborg fp till näringsminister Björn Rosengren om konsultarvoden vid sammangående mellan Telia och Sonera Sammangåendet mellan svenska Telia och Sonera genererar stora bonusar för de inblandade rådgivningsfirmorna. Enligt uppgift ska mäklarfirman Carnegie tjäna ca 500 miljoner

Inlämnad: 2002-10-08 Besvarare: Björn Rosengren (S)

Skriftlig fråga 2002/03:24 av Marcelind, Ragnwi (kd)

den 8 oktober Fråga 2002/03:24 av Ragnwi Marcelind kd till näringsminister Björn Rosengren om Samhalls arbetsbrist De arbetshandikappade i Sverige är telekomkrisens stora förlorare. Samhall har tvingats minska antalet anställda med 2 000, men ändå är fortfarande tusentals personer i företaget undersysselsatta. Från

Inlämnad: 2002-10-08 Besvarare: Björn Rosengren (S)

Skriftlig fråga 2002/03:5 av Hagberg, Michael (s)

den 2 oktober Fråga 2002/03:5 av Michael Hagberg s till näringsminister Björn Rosengren om utbyggnaden av riksväg 55 Utvecklingen i Sörmland är starkt beroende av en väl fungerande infrastruktur. Vi behöver bra och väl utbyggda kommunikationer för att attrahera företag och människor att flytta till våra kommuner. Infrastrukturpropositionen

Inlämnad: 2002-10-02 Besvarare: Björn Rosengren (S)