Dokument & lagar (4 242 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:686 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:686 Utökat tjänstemannaansvar av Betty Malmberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Genom ett tillkännagivande beslutade riksdagen den 18 april 2018 att uppmana regeringen att se över lagstiftningen om tjänstefel med inriktningen att fler handlingar än i dag ska kunna bestraffas. Riksdagen

Inlämnad: 2019-05-21 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:686 av Betty Malmberg (M) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M)

Interpellation 2018/19:251 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Lars Püss M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2018/19:250 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Sten Bergheden M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2018/19:249 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:248 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M)

Interpellation 2018/19:247 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Åsa Coenraads M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:246 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:245 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Jan Ericson M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att generaldirektören Ann-Marie Begler lämnade sin tjänst hos Försäkringskassan frivilligt. Detta har dementerats av

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:244 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Arin Karapet M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna förekommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:243 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Lars Beckman M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt uttryckte statsrådet själv vid

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:242 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt har Försäkringskassans

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Skriftlig fråga 2018/19:651 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:651 Utökat tjänstemannaansvar av Sten Bergheden M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen har genom ett tillkännagivande och beslut den 18 april 2018 uppmanat regeringen att utöka straffansvaret för tjänstefel KU37Riksdagen anser att ett utökat straffansvar för tjänstefel i den

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:651 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2018/19:649 Rekommendationer från Greco av Per Söderlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 maj 2019 släppte Gruppen av stater mot korruption, Greco, en rapport där man utvärderat Sveriges åtgärder mot korruption. I rapporten berömmer Greco glädjande nog Sverige för vår långtgående

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:648 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2018/19:648 Åldersfaktor i sjukersättningen av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Annika Strandhäll S Under 2018 fick 68 procent av de som ansökte om sjukersättning det som tidigare kallades förtidspension avslag från Försäkringskassan. Därmed beviljades drygt 5 500 personer sjukersättning för första gången under

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:648 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:234 av Louise Meijer (M)

Interpellation 2018/19:234 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt

Inlämnad: 2019-05-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:234 av Louise Meijer (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:629 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:629 Bostadstillägget av Sten Bergheden M till Statsrådet Annika Strandhäll S Bostadstillägget till pensionärer har som syfte att äldre med låg pension ska kunna efterfråga och behålla en god bostad. Ungefär 15 procent av pensionärerna har i dag rätt till bostadstillägg. Inte minst för ensamstående kvinnor

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:629 av Sten Bergheden (M) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:230 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:230 Stärkande av äganderätten i Sverige av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det är viktigt med en stark äganderätt i Sverige, att vi har en lagstiftning som skyddar privata markägare vid en expropriation och att en rimlig ersättning betalas ut när sådan sker.

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:230 av Lars Beckman (M) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stärkande av äganderätten i Sverige

Skriftlig fråga 2018/19:627 av Louise Meijer (M)

Fråga 2018/19:627 Sveriges utvisningspolitik av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen kom det ett nytt prejudikat från Högsta domstolen angående förutsättningarna för utvisning på grund av brott när den tilltalade har vistats länge i Sverige. En man dömdes för våldtäkt men undgick

Inlämnad: 2019-05-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:627 av Louise Meijer (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:625 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2018/19:625 Åtgärder för att minska sjukskrivningarna av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Annika Strandhäll S Vid en granskning av antalet sjukskrivningar kan jag konstatera att 602 000 personer fick sjukpenning någon gång under året. 64 procent av dessa var kvinnor och 36 procent män. Det är en oroande

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:625 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:619 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2018/19:619 Rehabiliteringskedjan av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Annika Strandhäll S År 2008 infördes rehabiliteringskedjan som en större del av sjukförsäkringen. Det var en reform som påbörjades under statsminister Göran Perssons ledning men den S-ledda regeringen valde att inte lägga fram den

Inlämnad: 2019-05-07 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:619 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 85 kB)