Dokument & lagar (5 054 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:357 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Fråga 2019/20:357 Skuggsamhällets fortsatta tillväxt av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dagarna har det uppdagats att en rysk turist varit anställd som flygmekaniker i en säkerhetsklassad tjänst på Arlanda flygplats, trots att han varken haft uppehålls- eller

Inlämnad: 2019-11-11 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:357 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:356 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Fråga 2019/20:356 Säkerhetsrisker på våra flygplatser av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dagarna har det uppdagats att en rysk turist varit anställd som flygmekaniker i en säkerhetsklassad tjänst på Arlanda flygplats, trots att han varken haft uppehålls- eller

Inlämnad: 2019-11-11 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:356 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:352 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:352 En översyn av knivlagen av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I oktober skrev GT en artikel om barn som rånats. Statistiken visade att under årets första tio månader hade 112 rån mot barn polisanmälts bara i Göteborg. Detta är skräckinjagande höga siffror. En tolvårig

Inlämnad: 2019-11-11 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:352 av Ellen Juntti (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:107 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:107 Slopande av överskottsmålet av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Det finanspolitiska ramverket är ett verktyg som ska se till att finanspolitiken är långsiktigt hållbar och transparent. Vissa av principerna regleras av lag medan andra utgår från den praxis

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:107 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:344 Preskriptionstiden för sexualbrott mot barn av Adnan Dibrani S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När det gäller sexualbrott mot barn börjar preskriptionstiden att räknas från den dag då barnet vuxit upp och fyller 18 år, inte från den dag då brottet begicks. Det här är i grunden

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:337 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:337 Det nya reseavdraget av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S Det nuvarande systemet för avdrag för resor till och från arbete är föråldrat, och beloppsnivåerna har varit oförändrade under lång tid. Därför har många emotsett en modernisering och förbättring av regelverket samt en

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:337 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:334 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:334 Missbruk av samordningsnummer av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Den som inte är folkbokförd i Sverige kan i vissa fall få ett samordningsnummer tilldelat sig. Samordningsnummer kan tilldelas en person även om det råder osäkerhet om hans eller hennes identitet. I en

Inlämnad: 2019-11-07 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:334 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:320 Införande av ett modernt ämbetsmannaansvar av Lina Nordquist L till Statsrådet Lena Micko S I april 2018 mottog regeringen ett tillkännagivande av riksdagen med ett krav på att återinföra ett straffansvar för tjänstemän i offentlig tjänst. Det offentliga behövs som ett skyddsnät för invånaren, men har

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:320 av Lina Nordquist (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:315 Korruption inom Europeiska unionens medlemsstater av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Hans Dahlgren S Varje år betalar Europeiska unionen ut mer än 62 miljarder euro i jordbruksstöd. Detta gör jordbruket till unionens enskilt största utgiftsområde, motsvarande 40 procent av unionens totala

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:106 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:106 Långsiktiga effekter av sänkt skatt på arbete av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Med regeringens budget avskaffas nu den så kallade värnskatten. Regeringen själv lyfter ett antal effekter som värnskattens avskaffande medför, exempelvis att det kan väntas leda till fler

Inlämnad: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:106 av Niklas Wykman (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:310 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:310 Personer som hotar Sveriges säkerhet av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De senaste dagarna har vi tagit del av hur personer som utgör ett hot mot Sveriges säkerhet och som regeringen beslutat ska utvisas ändå har släppts fria eftersom de inte har kunnat utvisas

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:310 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:305 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:305 Underfinansieringen av migrationsdomstolarna av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Efter flera år av en ohållbar migrationspolitik har Sveriges migrationsdomstolar ett mycket högt tryck på sig. Domstolarna måste framöver hantera ett mycket stort antal mål.

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:305 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:98 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:98 Åtgärder för fler sysselsatta av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:98 av Kjell Jansson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:97 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2019/20:97 Effekter av sänkt marginalskatt av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens förslag att avveckla den övre skiktgränsen i den statliga inkomstskatten är en mycket lovvärd och välkommen reform. Skälen för detta är många, varav åtskilliga presenteras i budgetpropositionen.

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:97 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:96 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:96 Reformer för att öka drivkrafter till arbete av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Finansminister Magdalena Andersson instiftade ett mål om att Sverige skulle ha EU:s lägsta arbetslöshet år 2020. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige är nu

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:96 av Niklas Wykman (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:95 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2019/20:95 Integrationsutmaningen och stundande lågkonjunktur av Boriana Åberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:95 av Boriana Åberg (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:94 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2019/20:94 Regeringens styråra av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet 2014 gick Socialdemokraterna till val på att Sverige år 2020 skulle ha den lägsta arbetslösheten av EU:s 28 medlemsländer. Sedan dess har utvecklingen dock gått åt rakt motsatt håll. Sverige är nu på

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:94 av Helena Bouveng (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:297 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:297 Ersättning till styrelseledamöter av Lars Hjälmered M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 20 juni 2017 meddelade Högsta förvaltningsdomstolen i en dom att styrelsearvoden inte längre ska anses utgöra näringsverksamhet utan i stället ska betraktas som inkomst av tjänst. Det är ett avsteg från

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:297 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:296 av Katarina Brännström (M)

Fråga 2019/20:296 Utvisning på grund av brott av Katarina Brännström M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Varje år släpps ca 2030 personer fria trots att de i Sverige har dömts till utvisning på grund av brott. Det rapporterade SR Göteborg den 24 oktober 2019. Detta är orimligt. Det rör sig om personer

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:296 av Katarina Brännström (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:293 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:293 Ökade befogenheter vid inre utlänningskontroller av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll är ett värdefullt verktyg för att hantera personer som bedöms utgöra kvalificerade säkerhetshot mot Sverige. Efter terrordådet på Drottninggatan

Inlämnad: 2019-10-30 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:293 av Johan Forssell (M) (pdf, 110 kB)