Dokument & lagar (1 285 träffar)

Interpellation 2019/20:197 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2019/20:197 Erkännande av färöiska körkort i Sverige av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Anna Hallberg S Det nordiska samarbetet har sedan 1952 bidragit till regionens sammanhållning och konkurrenskraft. Samarbetets drivmedel är de nordiska ländernas gemensamma värderingar och vilja att uppnå resultat.

Inlämnad: 2019-12-06 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:197 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 110 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:582 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2019/20:582 Industrins innovationskraft av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Anna Hallberg S Sveriges välfärd bygger på att svenska företag, och vår industri kan utvecklas och ge framgång så att Sverige står sig i den globala konkurrensen. ABB, Alfa Laval, Ericsson, Sandvik, SKF, Ikea med flera har

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:582 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:191 EU:s exportförbud för snus av David Josefsson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Sedan 1992 har det varit förbjudet att exportera svenskt snus till övriga EU. I anslutning till Sveriges EU-medlemskap 1994 fick Sverige ett fördragsfäst undantag för att sälja svenskt snus i Sverige. Det är i dag

Inlämnad: 2019-12-04 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:191 av David Josefsson (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:443 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:443 WTO:s överprövningsorgan av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S Nu i dagarna möts EU:s handelsministrar för att bland annat diskutera moderniseringen av Världshandelsorganisationen WTOBehovet av en modernisering och reformation av WTO är vida känt och har varit på tapeten under en längre

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:443 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:116 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:116 Svenska institutets webbplats sweden.se av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Anna Hallberg S Sveriges officiella webbplats sweden.se finns till för att ge en positiv bild av Sverige. Vi är dock mycket kritiska till vilka sidor av Sverige som lyfts fram, till vilken publik och till kvaliteten

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:116 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska institutets webbplats sweden.se

Interpellation 2019/20:102 av Katarina Brännström (M)

Interpellation 2019/20:102 Svenska institutets marknadsföring av Sverige av Katarina Brännström M till Statsrådet Anna Hallberg S Svenska institutet, som är ansvarigt för att öka omvärldens intresse för Sverige är ansvarig myndighet för sweden.se. Hemsidan skapades för att människor runt om i världen enkelt ska kunna

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:102 av Katarina Brännström (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska institutets marknadsföring av Sverige

Skriftlig fråga 2019/20:306 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:306 Marknadsföring av Sverige av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Anna Hallberg S Hemsidan sweden.se skapades för att människor runt om i världen enkelt ska kunna få en bild av hur Sverige ser ut och fungerar. Svenska institutet är ansvarig myndighet för sweden.se. Det är viktigt att det finns bra

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:306 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:282 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:282 Marknadsföringen av Sverige som ett bidrags- och välfärdsparadis av Hans Wallmark M till Statsrådet Anna Hallberg S Nyligen sändes ett inslag om Svenska institutets hemsida Sweden.se där det rapporterades att Sverige marknadsförs som ett välfärds-och bidragsparadis på flera olika språk: ryska, kinesiska,

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:282 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:72 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2019/20:72 Snedvriden konkurrens av Hans Rothenberg M till Statsrådet Anna Hallberg S Sedan ett drygt årtionde har Sverige ett unikt bilateralt samarbetsavtal med Kina inom företags sociala ansvarstagande eller Corporate Social Responsibility, CSR, som fungerar som plattform för att diskutera normer inom

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:72 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Snedvriden konkurrens

Interpellation 2019/20:71 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2019/20:71 Kinas efterlevnad av WTO:s regelverk av Hans Rothenberg M till Statsrådet Anna Hallberg S Världshandeln utmanas på ett sätt som vi inte har sett på många, många decennier. Tidigare stabila handelsnationer går nu i konflikt med varandra, vissa lämnar etablerade gemenskaper och världshandeln minskar

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:71 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kinas efterlevnad av WTO:s regelverk

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:173 Nordiskt samarbete av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Hallberg S Den nordiska samhällsmodellen är ett begrepp. Den bygger på öppna demokratier, välfärd och jämställdhet i fokus. Samarbetet är sedan över 60 år tillbaka väl förankrat i våra respektive parlament och har också en relativt god folklig

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M)

Fråga 2019/20:109 Garantier för export av naturgas av John Weinerhall M till Statsrådet Anna Hallberg S Många länder runt om i världen har ett stort beroende av kol för såväl uppvärmning som elproduktion, men samtidigt skulle utsläppen av koldioxid behöva minska. Sverige har en i princip koldioxidfri elproduktion. Detta

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:28 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2019/20:28 Exportkreditnämndens regelverk av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Anna Hallberg S Att främja industri som utvinner fossila bränslen motverkar syftet med Parisavtalet och är ett hinder för att nå målen att hålla uppvärmningen under två grader men helst under en och en halv grad Celsius.

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-18 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:28 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Exportkreditnämndens regelverk

Interpellation 2018/19:313 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2018/19:313 Handelsavtalet med Mercosur av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Ann Linde S Amazonas är en viktig pusselbit i arbetet för att förhindra den globala uppvärmningen att gå över två grader. Amazonas står för en femtedel av jordens syreproduktion och har den ojämförligt största artrikedomen

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2018/19:313 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Handelsavtalet med Mercosur

Skriftlig fråga 2012/13:605 av Hultqvist, Peter (S)

den 19 juni Fråga 2012/13:605 Bistånd till den palestinska myndigheten av Peter Hultqvist S till statsrådet Gunilla Carlsson M Enligt medieuppgifter överväger regeringen att slopa det svenska biståndet för samhällsbyggnad i Gaza och på Västbanken. Orsaken uppges vara att uteblivna framgångar i processen mot en

Inlämnad: 2013-06-19 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:561 av Linde, Hans (V)

den 3 juni Fråga 2012/13:561 Sveriges löfte om klimatbistånd av Hans Linde V till statsrådet Gunilla Carlsson M Miljöminister Lena Ek lovade vid FN-mötet i Doha 2012 att det svenska klimatbiståndet ska ligga kvar på nuvarande nivå. Redan i år kan det dock bli svårt för Sverige att leva upp till miljöministerns löfte.

Inlämnad: 2013-06-03 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:553 av Pertoft, Mats (MP)

den 31 maj Fråga 2012/13:553 Biståndets fördelning mellan ramorganisationer och andra aktörer av Mats Pertoft MP till statsrådet Gunilla Carlsson M Statskontoret har på uppdrag av regeringen gjort en översyn av ramavtalssystemet för stöd genom svenska organisationer i det civila samhället. Systemet omfattar i dag

Inlämnad: 2013-05-31 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:503 av Linde, Hans (V)

den 14 maj Fråga 2012/13:503 Fördröjda biståndsinsatser av Hans Linde V till statsrådet Gunilla Carlsson M Tidningen Omvärlden rapporterade 29 april om hur Sida tvingats skjuta upp biståndsinsatser i flera länder. Enligt Georg Andrén, chef för Sidas avdelning för programsamarbete, som citeras i Omvärlden, lever

Inlämnad: 2013-05-14 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:475 av Johnson, Jacob (V)

den 29 april Fråga 2012/13:475 Humanitär hjälp till de kurdiska områdena i nordöstra Syrien av Jacob Johnson V till utrikesminister Carl Bildt M Situationen för den kurdiska befolkningen i nordöstra Syrien är allvarlig. Den pågående militära konflikten mellan den syriska regimen och oppositionen drabbar även kurderna,

Inlämnad: 2013-04-29 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Interpellation 2012/13:397 av Ceballos, Bodil (MP)

den 25 april Interpellation 2012/13:397 Utfasning av biståndsländer av Bodil Ceballos MP till statsrådet Gunilla Carlsson M Sida har lämnat ett budgetunderlag till regeringen där myndigheten föreslår att återstoden av biståndet till Latinamerika ska fasas ut. Förslaget bygger på ett resonemang kring kostnadseffektivitet

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utfasning av biståndsländer