Dokument & lagar (5 384 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2019/20:825 Fri spridning av offentlig konst av Michael Rubbestad SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Med offentlig konst avses konstverk placerade i det offentliga rummet, i parker och på torg och som oftast är finansierade med skattemedel. Patent- och marknadsdomstolen beslutade i juni

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:825 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:815 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:815 Situationen i Libanon av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Libanon är ett land som befinner sig i stor ekonomisk och politisk kris. Situationen förvärras för varje dag, och de folkliga protester som startade för några månader sedan har gått över till våldsamheter och konfrontation med

Inlämnad: 2020-01-27 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:815 av Robert Halef (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:806 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2019/20:806 Arbetarnas fackliga kamp i Iran av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Hassan Saeedi och Seyed Moghaddam, två ledande medlemmar av bussförarnas illegala fackliga organisation i Teheran, har nyligen dömts till fem respektive två års fängelse, förvisning, förbud att medverka i någon som helst

Inlämnad: 2020-01-24 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:806 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:281 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:281 Raoul Wallenbergs försvinnande av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Raoul Wallenberg, som gav sitt yttersta i kampen mot nazismen och för att rädda judar under andra världskriget, kom att tillfångatas av Röda armén i östra Ungern år 1945. Vi vet inte vad exakt som därefter

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:281 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 110 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:798 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:798 Förföljelsen av kristna av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari anordnade riksdagens tvärpolitiska kommitté för kristna folkgruppers rättigheter ett seminarium tillsammans med organisationen Open Doors. Detta med anledning av att organisationens årliga rapport, World Watch

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:798 av Robert Halef (KD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:795 Utnämningen av ny generaldirektör för ISP av Kerstin Lundgren C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 18 november 2018 lämnade dåvarande generaldirektören för Inspektionen för strategiska produkter, ISP, sin tjänst. Generaldirektören har i vår ordning att i varje enskilt ärende

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:795 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:274 Insyn i Irans haverikommission av Arin Karapet M till Utrikesminister Ann Linde S Den 8 januari blev flight PS752 från Ukraine International Airlines nedskjutet av iranska revolutionsgardets luftvärnsrobotar. Samtliga 176 passagerare ombord omkom, varav 17 personer var svenska medborgare eller

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-02-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:785 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:785 Hinder att ladda elbilen av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Det pågår en omfattande process och görs stora investeringar för att få fram fler fordon som drivs med el. Regeringen satsar stora pengar på elcyklar och eldrivna bilar. Samtidigt konstaterar flera hundra tusen

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:785 av Lars Beckman (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:784 Sveriges arbete för kristnas rätt att inte förföljas av Staffan Eklöf SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari publicerade organisationen Open Doors sin årliga lista över länder där kristna förföljs. Kristna anses vara den mest förföljda gruppen religionsutövare i världen. 260 miljoner kristna

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:783 Slavliknande förhållanden i Libyen av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Ett förstärkt vapenembargo, vapenvila och ett slut på utländsk inblandning i Libyen. Det enades Ryssland, Turkiet, USA och andra världsmakter om på det toppmöte i Berlin som nyligen genomfördes. Tanken är att slutdeklarationen

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:269 Restriktiva åtgärder mot Iran av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S Diktaturregimen i Iran har spridit död och terror över världen i decennier. Nu har även Sverige drabbats när 17 personer hemmahörande i vårt land dödades i samband med nedskjutningen av flyg PS752 strax utanför

Inlämnad: 2020-01-17 Svarsdatum: 2020-02-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:269 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD)

Interpellation 2019/20:265 Månggifte i Sverige av Sara Gille SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Utredningen om strängare regler om utländska månggiften sitt betänkande  Skärpta regler om utländska månggiften  SOU 2020:2 som handlar om ändringar av reglerna om månggifte i Sverige.

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:265 av Sara Gille (SD) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2019/20:264 Månggiften i Sverige av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen överlämnades betänkandet Skärpta regler om utländska månggiften  till statsrådet Morgan Johansson. Nu återstår regeringens behandling av förslagen som föreslås träda i kraft den

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:264 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:262 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2019/20:262 Karens vid ansökan om medborgarskap av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Migrationsverket har en central roll för att värna Sveriges nationella säkerhet. Generaldirektör Mikael Ribbenvik intervjuades i Aktuellt den 29 november angående det faktum att

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-02-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:262 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 104 kB)

Interpellation 2019/20:260 av Hampus Hagman (KD)

Interpellation 2019/20:260 Utredningen om privat initiativrätt av Hampus Hagman KD till Statsrådet Per Bolund MP I mars 2019 remitterades betänkandet Privat initiativrätt planintressentens medverkan vid detaljplaneläggning SOU 2019:9I juni hade över 80 organisationer, statliga, kommunala och aktörer i branschen svarat

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:260 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utredningen om privat initiativrätt

Interpellation 2019/20:257 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2019/20:257 Mängdrabatt vid flerfaldig brottslighet av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den så kallade mängdrabatten rör straffmätningen vid flerfaldig brottslighet. I svensk rätt tillämpas asperationsprincipen. Detta innebär att rätten vid straffmätningen utgår från

Inlämnad: 2020-01-15 Svarsdatum: 2020-02-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:257 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:764 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:764 Valsedelssystemet av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man i likhet med erfarenhetsrapporten från valen 2018 att valsedelssystemet behöver ses över. Kritiken grundar sig på uppfattningen

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:764 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 106 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:742 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:742 Ett tydligare tjänstemannaansvar av Sten Bergheden M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen har genom ett tillkännagivande och beslut den 18 april 2018 uppmanat regeringen att utöka straffansvaret för tjänstefel KU37Riksdagen anser att ett utökat straffansvar för tjänstefel

Inlämnad: 2020-01-14 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:742 av Sten Bergheden (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:741 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:741 Förföljelsen av kristna i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S Tre syrianer munken för det syrisk-ortodoxa klostret Mor Yakup, Sefer Bileçen, samt Yosef Yara och Musa Taştekin har arresterats av polisen i staden Mardin i området Nusaybin i Turkiet. De arresterades den 9 januari

Inlämnad: 2020-01-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:741 av Robert Halef (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:740 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:740 Presidentvalet i Taiwan av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Den 11 januari var det presidentval i Taiwan. Den sittande presidenten Tsai Ing-wen omvaldes med 57,1 procent av rösterna, fler än någon annan taiwanesisk president i historien. Tsai Ing-wen, som är den första kvinnan på presidentposten

Inlämnad: 2020-01-13 Svarsdatum: 2020-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:740 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)