Dokument & lagar (25 träffar)

Interpellation 2017/18:598 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:598 En utredning av ledningsstrukturen inom det civila försvaret av Allan Widman L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det har nu gått mer än ett halvår sedan en i princip enig försvarsberedning föreslog en utredning för att ge förslag på hur ledningsstrukturen ska se ut i det

Inlämnad: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:598 av Allan Widman (L) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:596 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:596 Hushållens försörjningsberedskap av Allan Widman L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Försvarsberedningens rapport Motståndskraft föreslogs i politisk enighet att de svenska hushållen borde planera för att under en vecka klara sin försörjning utan stöd från samhället.

Inlämnad: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:596 av Allan Widman (L) (pdf, 94 kB)

Interpellation 2017/18:578 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:578 Islams påverkan på det svenska samhället av Jeff Ahl till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Sex av tio förskolor i de så kallade utsatta områdena utanför storstäderna vill tvinga barnen att bära slöja. Denna regering och tidigare regeringar hävdar hela tiden att Sverige inte

Inlämnad: 2018-06-08 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:578 av Jeff Ahl (-) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Islams påverkan på det svenska samhället

Interpellation 2017/18:544 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:544 Avhopp inom polisutbildningen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under 2017 noterades ett mycket stort antal tomma platser vid landets polishögskolor. Det finns flera förklaringar till detta. Dels kan det bero på ansökningsförfarandet och antagningsprocessen,

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:544 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avhopp inom polisutbildningen

Interpellation 2017/18:543 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:543 Narkotikapolisens förmåga av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S En av de viktigaste utmaningarna i arbetet mot kriminaliteten är inte bara att komma åt införseln av illegala vapen utan också att angripa narkotikan som alltför ofta är en bakomliggande förklaring

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:543 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Narkotikapolisens förmåga

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:510 Genomförandet av vapendirektivet av Daniel Bäckström C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det är viktigt att vända på varje sten för att agera mot terrorism och våld och att minska de illegala vapnen i samhället. Men då är det givetvis viktigt att adressera frågan om illegala

Inlämnad: 2018-04-25 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 118 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Genomförandet av vapendirektivet

Interpellation 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C)

Interpellation 2017/18:492 Hot och trakasserier mot djuruppfödare av Kristina Yngwe C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den senaste veckan har militanta djurrättsaktivisters våld mot djuruppfödare och deras närstående uppmärksammats stort i medierna. Detta är tyvärr inte någon ny företeelse utan något

Inlämnad: 2018-04-13 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:492 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hot och trakasserier mot djuruppfödare

Interpellation 2017/18:474 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:474 SVT:s opartiskhet av Jeff Ahl till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I ett barnprogram på Barnkanalen i SVT propagerades det för att det är bra att gömma illegala flyktingar, detta trots att dessa individer uppehåller sig olagligen på svenskt territorium. Jag vill därför fråga

Inlämnad: 2018-04-04 Svarsdatum: 2018-04-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:474 av Jeff Ahl (-) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: SVT:s opartiskhet

Interpellation 2017/18:409 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:409 Justitie- och inrikesministerns uttalande om att civila ska ersätta poliser av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sverige behöver minst 5 000 fler poliser. Vi behöver dem för att återupprätta rättsstaten och ett tryggare samhälle. Vi behöver dem också för att

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:409 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Justitie- och inrikesministerns uttalande om att civila ska ersätta poliser

Interpellation 2017/18:397 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:397 Avhopp och tomma platser på polisutbildningen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen har meddelat att man ämnar starta en ny polishögskola i landet. Parallellt finns polisutbildningen i dag vid tre lärosäten utöver viss verksamhet vid Sörentorp. Del

Inlämnad: 2018-02-26 Svarsdatum: 2018-03-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:397 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2017/18:371 av Emil Källström (C)

Interpellation 2017/18:371 Mannaminnes framtid av Emil Källström C till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Den 23 januari kom budet om att Anders Åberg har gått bort. Anders Åberg är en av Sveriges kändaste konstnärer och har bidragit med verk till Nationalmuseum, Arlanda flygplats och Stockholms tunnelbana.

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-03-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:371 av Emil Källström (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mannaminnes framtid

Interpellation 2017/18:322 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:322 Arbetet mot våldsbejakande extremism av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Regeringen meddelade sommaren 2017 att den nationella samordnarens uppdrag mot våldsbejakande extremism ska övertas av Brottsförebyggande rådet från den 1 januari 2018. Arbetet mot extremism

Inlämnad: 2018-01-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:322 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetet mot våldsbejakande extremism

Interpellation 2017/18:261 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:261 Åtgärder för att skydda företagare mot djurrättsaktivister av Staffan Danielsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under åren 20032010 anmäldes 341 brott av mer allvarlig art mot svenska minkbönder. Det var flest i världen. Näst mest drabbat var Spanien med 120 anmälda

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:261 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att skydda företagare mot djurrättsaktivister

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:255 Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda av Staffan Danielsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Våren 2016 gav jag riksdagens utredningstjänst RUT i uppdrag att ta fram uppgifter om brottsligheten i Sverige utifrån nationalitet och födelseland, samt om hur statistiken

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Interpellation 2017/18:121 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:121 Byråkratiseringen av polisen av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den nya polisorganisation som genomfördes med start den 1 januari 2015 hade som tydliga mål att komma närmare medborgarna, att skapa en mer synlig polis och att resurser ska finnas så nära den

Inlämnad: 2017-11-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:121 av Roger Haddad (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Byråkratiseringen av polisen

Interpellation 2017/18:19 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2017/18:19 Situationen hos polisen i Region nord av Helena Lindahl C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I södra Lappland i Västerbottens läns inland, närmare bestämt i Sorsele, Storuman, Lycksele, Åsele, Dorotea och Vilhelmina, finns i dag på vardagsnätterna en enda polisbil som patrullerar

Inlämnad: 2017-10-04 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:19 av Helena Lindahl (C) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen hos polisen i Region nord

Interpellation 2004/05:631 av Hellquist, Solveig (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:631 av Solveig Hellquist fp till statsrådet Morgan Johansson om socialtjänstens arbete med barn Det har talats mycket om apatiska barn under senare tid. Det är en grupp barn som vi tidigare inte haft kunskap om och som far mycket illa i Sverige i dag. Hanteringen av de här barnen innebär

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2004/05:544 av Bargholtz, Helena (fp)

den 21 april Interpellation 2004/05:544 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Morgan Johansson om snusets hälsorisker I riksdagen ser vi just nu fram emot att beslutet om rökfria restaurangmiljöer ska bli verklighet. Det gör dessvärre också tobaksindustrin, som med hjälp av förföriska förpackningar och smaker vill

Inlämnad: 2005-04-21 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2004/05:471 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 15 mars Interpellation 2004/05:471 av Nyamko Sabuni fp till statsrådet Morgan Johansson om pandemi Jag har tidigare ställt frågor till folkhälsominister Morgan Johansson angående den svenska pandemiplanen och agerandet inför hotet om en influensapandemi. De svar jag hittills fått tyder visserligen på att Morgan

Inlämnad: 2005-03-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Interpellation 2004/05:386 av Rojas, Mauricio (fp)

den 16 februari Interpellation 2004/05:386 av Mauricio Rojas fp till statsrådet Morgan Johansson om krav för socialbidrag Sverige måste minska antalet bidragsberoende. Det finns många skäl att göra det, men det viktigaste är att de flesta människor vill försörja sig själva. Det handlar om självrespekt, värdighet och

Inlämnad: 2005-02-16 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Paginering