Dokument & lagar (189 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:623 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2019/20:623 Jordbävningen i Albanien av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Vi är många som känner sorg för den naturkatastrof som har drabbat Albanien. Samtidigt känner vi glädje för att så många har agerat och ställt upp i den akuta krisen. Nu går dock Albanien, som är ett av Europas fattigaste

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2019-12-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:623 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2019/20:174 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:174 Hoten mot kristna befolkningsgrupper i Irak av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S När Islamiska staten för drygt fem år sedan intog Iraks näst största stad Mosul och därefter fortsatte framryckningen mot Nineveslätten blev assyrier/syrianer/kaldéer skyddslösa offer. Ställda

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:174 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:387 av Gudrun Brunegård (KD)

Fråga 2019/20:387 Utredningen om omständigheterna kring Dag Hammarskjölds död av Gudrun Brunegård KD till Utrikesminister Ann Linde S Förenta nationerna har initierat en ny utredning av omständigheterna kring generalsekreterare Dag Hammarskjölds död i en flygkrasch i Ndola i nuvarande Zambia den 18 september 1961. FN

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:387 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:87 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2019/20:87 En undersökningskommission för fallet Dawit Isaak av Désirée Pethrus KD till Utrikesminister Ann Linde S Dawit Isaak är den svensk som suttit fängslad längst tid i utlandet, utan åtal eller dom. Under de 18 år som han har suttit fängslad har den eritreanska regimen inte låtit honom träffa vare

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:87 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En undersökningskommission för fallet Dawit Isaak

Skriftlig fråga 2019/20:246 av Jakob Forssmed (KD)

Fråga 2019/20:246 Politiska fångar i Kuba av Jakob Forssmed KD till Utrikesminister Ann Linde S Den 1 oktober greps den kubanske demokratiaktivisten José Daniel Ferrer av kubanska myndigheter i Santiago de Cuba. Han har sedan dess hållits fängslad och har sedan den 4 oktober inte haft kontakt med sin familj. I fredags

Inlämnad: 2019-10-23 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:246 av Jakob Forssmed (KD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:51 av Magnus Jacobsson (KD)

Interpellation 2019/20:51 Turkiets invasion i norra Syrien av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Under flera år har vi i Sverige, EU och USA stöttat kurderna i kampen mot Islamiska staten IS/DaishDetta har resulterat i att Islamiska staten har tryckts tillbaka. Tyvärr ser det nu ut som att Turkiet, som

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:51 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets invasion i norra Syrien

Interpellation 2019/20:24 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:24 BDS-rörelsen och regeringens arbete mot antisemitism av Lars Adaktusson KD till Statsminister Stefan Löfven S I regeringsdeklarationen i januari 2019 tillkännagav statsminister Löfven att Sverige under det kommande året ska stå värd för en internationell konferens om Förintelsen samt etablera

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:24 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: BDS-rörelsen och regeringens arbete mot antisemitism

Interpellation 2019/20:19 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:19 Återupprättade relationer mellan Sverige och Israel av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S I samband med riksmötets öppnande tillkännagav statsminister Stefan Löfven en regeringsombildning som bland annat innebär att Anne Linde är ny utrikesminister. Med anledning av skiftet på

Inlämnad: 2019-09-25 Svarsdatum: 2019-10-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:19 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återupprättade relationer mellan Sverige och Israel

Skriftlig fråga 2016/17:1422 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2016/17:1422 Svenska institutets blockering av följare av Caroline Szyber KD till Utrikesminister Margot Wallström S Svenska institutet ska vara en myndighet som skapar förtroende för Sverige och svenska kompetenser. Som myndigheten skriver på sin hemsida: Förtroende är grunden för utveckling i Sverige och omvärlden.Svenska

Inlämnad: 2017-05-17 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1422 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1090 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2015/16:1090 Kostsamma vattenanslutningar av Caroline Szyber KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Ingen vill i onödan faktureras flera hundratusen i avloppskostnader. Ändå är lagen om allmänna vattentjänster LAV den bittra orsaken till att människor, trots godkänt vatten och avlopp vai storstädernas kranskommuner

Inlämnad: 2016-04-12 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1090 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:995 av Larry Söder (KD)

Fråga 2015/16:995 Kostnaden för investeringar i nya vatten- och avloppssystem av Larry Söder KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP De kommunala vatten- och avloppssystemen står inför mycket stora investeringsbehov. För kommunerna är detta en stor ekonomisk utmaning. Nya krav ställs också på enskilda avloppssystem

Inlämnad: 2016-03-16 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:995 av Larry Söder (KD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:322 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2015/16:322 Framflyttning av beslut om vattendirektivet av Magnus Oscarsson KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Enligt EU:s vattendirektiv ska medlemsländerna senast den 22 december ha fattat sina beslut om vattenförvaltningen för åren 20162021. I de andra medlemsländerna fattas dessa beslut av regeringarna.

Inlämnad: 2015-11-16 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:322 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:763 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2014/15:763 Långsiktig bekämpning av stickmyggor av Mikael Oscarsson KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP I februari i år interpellerade jag om bekämpning av stickmyggor. I interpellationen lyfte jag upp problematiken med att sänka stödet för bekämpning av stickmyggor i nedre Dalälvsområdet med

Inlämnad: 2015-09-08 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:763 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 96 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Långsiktig bekämpning av stickmyggor

Interpellation 2014/15:738 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2014/15:738 Långsiktig bekämpning av stickmyggor av Mikael Oscarsson KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP I februari i år interpellerade jag om bekämpning av stickmyggor. I interpellationen lyfte jag upp problematiken med att sänka stödet för bekämpning av stickmyggor i nedre dalälvsområdet med

Inlämnad: 2015-07-20 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:738 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:662 av Désirée Pethrus (KD)

Fråga 2014/15:662 Sjön Tisken i Falun av Désirée Pethrus KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Falu kommuns tätort är ett område som särskilt uppmärksammats utifrån EU:s översvämningsdirektiv. Boende i Falun har alltid under vårkanten kunnat se Faluåns vattenyta krypa mot omgivande fastigheter. Enligt SMHI:s

Inlämnad: 2015-06-12 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:662 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:572 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2014/15:572 Kostsamma vattenanslutningar av Caroline Szyber KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Lagen 2006:412 om allmänna vattentjänster används av flera kommuner, i synnerhet i expansiva kranskommuner till våra största städer, för att tvinga individuella fastighetsägare till vatten- och avloppsanslutning

Inlämnad: 2015-05-25 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP) (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:572 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:619 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2014/15:619 Små vattenkraftverk av Penilla Gunther KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Energimyndigheten och Havs- och vattenmyndigheten har tagit fram en strategi för hur både målen inom energiområdet och miljökvalitetsmålet kan uppnås. Ett begränsande planeringsmål för miljöförbättrande åtgärder

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:619 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Små vattenkraftverk

Interpellation 2014/15:296 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2014/15:296 Bekämpningen av stickmyggan av Mikael Oscarsson KD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Regeringen avser att trappa ned medfinansieringen av bekämpningen av stickmyggan vid nedre Dalälven. Det var budskapet vid interpellationsdebatten den 14 november med klimat- och miljöminister Åsa

Inlämnad: 2015-02-13 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2014/15:296 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bekämpningen av stickmyggan

Skriftlig fråga 2014/15:113 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2014/15:113 Bygdeavgiftens framtid av Magnus Oscarsson KD till Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht S I samband med produktion av vattenkraft återbetalar kraftproducenterna en viss andel av pengarna genom en så kallad bygdeavgift. Syftet med bygdeavgiften är att kompensera för det intrång och de olägenheter som vattenkraftverksamheten

Inlämnad: 2014-11-28 Besvarare: Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:113 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2011/12:223 av Oscarsson, Mikael (KD)

den 8 december Fråga 2011/12:223 EU-moms för ideell sektor av Mikael Oscarsson KD till finansminister Anders Borg M Momsbefrielsen för viss verksamhet som bedrivs av ideella föreningar har under flera år varit en varnagel i ögat på EU-kommissionen, eftersom kommissionen hävdar att detta inte harmonierar med momsdirektivet.

Inlämnad: 2011-12-08 Besvarare: Anders Borg (M)