Dokument & lagar (14 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:882 Arbetet med inre utlänningskontroller av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S För nästan exakt fyra år sedan meddelande den dåvarande inrikesministern för den rödgröna regeringen att 80 000 asylsökande som fått avslag skulle utvisas. Man kan dock fråga sig hur många av de asylsökande som

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:766 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:766 Säkerhetsgranskning av utländska investeringar av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I december 2019 presenterade regeringen Sveriges export- och investeringsstrategi Strategin på över 30 sidor kan ses som en uppdatering och uppföljning av den exportstrategi som presenterades hösten

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:766 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:760 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:760 Parisavtalet i kommande handelsavtal av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I december 2019 presenterade regeringen Sveriges export- och investeringsstrategi. Strategin på över 30 sidor kan ses som en uppdatering och uppföljning av den exportstrategi som presenterades hösten 2015 och

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:760 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:726 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:726 Regeringens önskan om jämställda främjardelegationer av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I augusti 2019 lanserade regeringen sin så kallade satsning på feministisk handelspolitikNågot som ligger i linje med den feministiska utrikespolitiken, som regeringen talat om under en längre

Inlämnad: 2020-01-07 Svarsdatum: 2020-01-15 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:726 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:725 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:725 Regeringens feministiska handelspolitik av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I augusti 2019 lanserade regeringen sin så kallade satsning på feministisk handelspolitikNågot som ligger i linje med den feministiska utrikespolitiken, som regeringen talat om under en längre tid. Som sverigedemokrat

Inlämnad: 2020-01-07 Svarsdatum: 2020-01-15 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:725 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:590 Kinesiska bolagsförvärv av Tobias Andersson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Nyligen publicerade Totalförsvarets forskningsinstitut FOI den första allmänt kända kartläggningen av kinesiska bolagsförvärv i Sverige. Den är intressant inte minst mot bakgrund av Kinas stormaktsambitoner och sambandet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:443 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:443 WTO:s överprövningsorgan av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S Nu i dagarna möts EU:s handelsministrar för att bland annat diskutera moderniseringen av Världshandelsorganisationen WTOBehovet av en modernisering och reformation av WTO är vida känt och har varit på tapeten under en längre

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:443 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:395 Investeringsbedrägerier av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Polisen och Finansinspektionen får in allt fler anmälningar om investeringsbedrägerier, och från att tidigare främst ha drabbat förmögna personer drabbas nu en bredare grupp. Polisen förutspår vidare

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:278 Återlämnande av magasin till kriminella av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen går nu fram med förslag om licens för magasin till vapen. Åtgärden beskrivs av statsrådet och andra företrädare för regeringen som ett kraftfullt verktyg mot gängkriminalitet. Ställningstagandet motiveras

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:220 Sanktioner mot Turkiet av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I nyhetsrapporteringen om Turkiets militära operation i Syrien har vi alla berörts av bilderna på den svårt brännskadade pojken. Det är uppenbart att en humanitär katastrof pågår, med allt vad det innebär av lidande och fasor.

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)