Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:590 Kinesiska bolagsförvärv av Tobias Andersson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Nyligen publicerade Totalförsvarets forskningsinstitut FOI den första allmänt kända kartläggningen av kinesiska bolagsförvärv i Sverige. Den är intressant inte minst mot bakgrund av Kinas stormaktsambitoner och sambandet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:395 Investeringsbedrägerier av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Polisen och Finansinspektionen får in allt fler anmälningar om investeringsbedrägerier, och från att tidigare främst ha drabbat förmögna personer drabbas nu en bredare grupp. Polisen förutspår vidare

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:220 Sanktioner mot Turkiet av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I nyhetsrapporteringen om Turkiets militära operation i Syrien har vi alla berörts av bilderna på den svårt brännskadade pojken. Det är uppenbart att en humanitär katastrof pågår, med allt vad det innebär av lidande och fasor.

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)