Dokument & lagar (14 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1157 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:1157 Fjällräddningens förutsättningar med anledning av covid-19 av Cassandra Sundin SD till Statsrådet Mikael Damberg S Turismen och besöksnäringen i landets fjällområden står inför stora utmaningar. Vårdkapaciteten är en särskilt komplex fråga, särskilt inför påskledigheten. Stort fokus läggs på antalet

Inlämnad: 2020-04-03 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1157 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:882 Arbetet med inre utlänningskontroller av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S För nästan exakt fyra år sedan meddelande den dåvarande inrikesministern för den rödgröna regeringen att 80 000 asylsökande som fått avslag skulle utvisas. Man kan dock fråga sig hur många av de asylsökande som

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:590 Kinesiska bolagsförvärv av Tobias Andersson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Nyligen publicerade Totalförsvarets forskningsinstitut FOI den första allmänt kända kartläggningen av kinesiska bolagsförvärv i Sverige. Den är intressant inte minst mot bakgrund av Kinas stormaktsambitoner och sambandet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:395 Investeringsbedrägerier av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Polisen och Finansinspektionen får in allt fler anmälningar om investeringsbedrägerier, och från att tidigare främst ha drabbat förmögna personer drabbas nu en bredare grupp. Polisen förutspår vidare

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:278 Återlämnande av magasin till kriminella av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen går nu fram med förslag om licens för magasin till vapen. Åtgärden beskrivs av statsrådet och andra företrädare för regeringen som ett kraftfullt verktyg mot gängkriminalitet. Ställningstagandet motiveras

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:220 Sanktioner mot Turkiet av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I nyhetsrapporteringen om Turkiets militära operation i Syrien har vi alla berörts av bilderna på den svårt brännskadade pojken. Det är uppenbart att en humanitär katastrof pågår, med allt vad det innebär av lidande och fasor.

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:152 Sveriges strategi för den arktiska regionen av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Ann Linde S Den nuvarande svenska strategin för Arktis är från 2011 och togs fram under dåtidens geopolitiska och säkerhetspolitiska läge. Sedan dess har en uppdatering gjorts, men den berörde endast klimat- och miljöfrågor.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1561 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2016/17:1561 Nordiskt turistsamarbete av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Margot Wallström S Utskottet för tillväxt och utveckling i Nordiska rådet beslutade nyligen att verka för att det nordiska samarbetet inom turism bör prioriteras högt. Man hänvisar bland annat till att ökad turism är positiv för sysselsättningen

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1561 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 66 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1208 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2015/16:1208 Finansiering av ISFI av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Samisk film är viktig ur många aspekter. Dels fyller den en kulturell roll, dels fungerar den som ett verktyg för att berätta och gestalta samernas ställning i samhället, samisk historia, traditioner och

Inlämnad: 2016-05-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1208 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:872 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2015/16:872 Vindkraft i det svenska fjällandskapet av Cassandra Sundin SD till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Vindkraftsparker i fjällområden blir allt vanligare i dag. Det handlar om flertalet kraftverk inom samma område med höjdryggar som går hundratals meter upp, vilket medför att verken i alla väderstreck

Inlämnad: 2016-02-25 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:872 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 78 kB)