Dokument & lagar (18 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1002 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:1002 Tribunal för IS-krigare i syriska Kurdistan av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S De lokala myndigheterna i syriska Kurdistan har beslutat att upprätta en tribunal för att genomföra rättegångar mot personer som stridit för eller varit delaktiga i Islamiska staten. Enligt uppgift stöder

Inlämnad: 2020-02-21 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1002 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:882 Arbetet med inre utlänningskontroller av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S För nästan exakt fyra år sedan meddelande den dåvarande inrikesministern för den rödgröna regeringen att 80 000 asylsökande som fått avslag skulle utvisas. Man kan dock fråga sig hur många av de asylsökande som

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:590 Kinesiska bolagsförvärv av Tobias Andersson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Nyligen publicerade Totalförsvarets forskningsinstitut FOI den första allmänt kända kartläggningen av kinesiska bolagsförvärv i Sverige. Den är intressant inte minst mot bakgrund av Kinas stormaktsambitoner och sambandet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:590 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:442 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:442 Återvändande IS-svenskar av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det turkiska inrikesministeriet meddelade måndagen den 11 november att Turkiet nu kommer att utvisa ett stort antal IS-krigare tillbaka till de europeiska länder där dessa har medborgarskap. Danmark,

Inlämnad: 2019-11-19 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:442 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:395 Investeringsbedrägerier av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Polisen och Finansinspektionen får in allt fler anmälningar om investeringsbedrägerier, och från att tidigare främst ha drabbat förmögna personer drabbas nu en bredare grupp. Polisen förutspår vidare

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:395 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:304 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:304 Avhjälpande av verkställighetshinder av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen har nyligen tagit beslut om utvisning av sex utlänningar enligt lagen 1991:582 om särskild utlänningskontroll LSUPå grund av läget i respektive persons hemland har det ansetts föreligga verkställighetshinder,

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:304 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:284 Medlemskapsperspektiv av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S I regeringens utkast till ståndpunkter inför FAC, avseende bland annat Ukraina, påpekar regeringen att den anser att Ukraina bör erbjudas medlemskapsperspektivJag skulle vilja veta vad det begreppet innebär i praktiken. Med anledning

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:284 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:278 Återlämnande av magasin till kriminella av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen går nu fram med förslag om licens för magasin till vapen. Åtgärden beskrivs av statsrådet och andra företrädare för regeringen som ett kraftfullt verktyg mot gängkriminalitet. Ställningstagandet motiveras

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:268 Irans frånträdande av JCPOA av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Iranavtalet, även känt som Joint Comprehensive Plan of Action, efterlevs inte längre, varken av Iran eller USA, som valt att dra sig ur. Trots detta förefaller regeringens hållning vara att avtalet, i dess nuvarande form,

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:268 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:220 Sanktioner mot Turkiet av Tobias Andersson SD till Statsrådet Anna Hallberg S I nyhetsrapporteringen om Turkiets militära operation i Syrien har vi alla berörts av bilderna på den svårt brännskadade pojken. Det är uppenbart att en humanitär katastrof pågår, med allt vad det innebär av lidande och fasor.

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:220 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:40 MFF och artikel 2 av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Kommissionen har sedan tidigare föreslagit att den nya långtidsbudgeten ska innehålla regler som knyter fördelningen av medel till medlemsstaters uppfyllnad av artikel 2 i fördraget. Förslaget har stöd av den svenska regeringen men

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:40 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:2 Stöd till Hongkongs demokratirörelse av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Ann Linde S Under sommaren har omfattande protester skakat Hongkong. Protesterna startade som en reaktion mot Fugitive Offenders and Mutual Legal Assistance in Criminal Matters Legislation Amendment Bill 2019 men har förvandlats

Inlämnad: 2019-09-10 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:140 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:140 Påverkan inför val av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S I min förra fråga nr 34 om utländsk påverkan i val svarade utrikesministern att Säkerhetspolisen har konstaterat att det inte förekom någon omfattande kampanj från främmande makt för att påverka valet 2018. Detta ger inte

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:140 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:34 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:34 EU:s plan mot desinformation av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Den 5 december 2018 presenterade flera av Europeiska unionens organ en gemensam aktionsplan mot desinformation Action Plan against DisinformationSamma dag meddelade kommissionen i ett pressmeddelande att vi har upptäckt

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:34 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 77 kB)