Dokument & lagar (8 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:882 Arbetet med inre utlänningskontroller av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S För nästan exakt fyra år sedan meddelande den dåvarande inrikesministern för den rödgröna regeringen att 80 000 asylsökande som fått avslag skulle utvisas. Man kan dock fråga sig hur många av de asylsökande som

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:882 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:278 Återlämnande av magasin till kriminella av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen går nu fram med förslag om licens för magasin till vapen. Åtgärden beskrivs av statsrådet och andra företrädare för regeringen som ett kraftfullt verktyg mot gängkriminalitet. Ställningstagandet motiveras

Inlämnad: 2019-10-25 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:278 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:665 Lagen om särskild utlänningskontroll av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Lagen om särskild utlänningskontroll har kommit att användas av Säkerhetspolisen på ett mer offensivt sätt än tidigare. Flera personer ur den islamistiskt extremistiska miljön har omhändertagits

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:665 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2018/19:598 Genomförandet av ändringsdirektivet till EU:s vapendirektiv av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S EU:s vapendirektiv 91/477/EG ändrades genom direktiv 2017/853 och innebär att vissa ändringar behöver genomföras i svensk vapenlagstiftning. Regeringens förslag har dock hittills mött välförtjänt

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:598 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:908 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2015/16:908 Bristen på utbildade musiklärare i kulturskolorna av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Under de senaste åren har vi sett en tendens att antalet musiklärare med utbildning blir allt färre. Detta med anledning av att antalet sökande till musiklärarutbildning minskar.

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:908 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:893 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2015/16:893 Statskontorets analys av Statens musikverk av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Statskontoret gör flera myndighetsanalyser årligen. I slutet av hösten släpptes tre nya analyser och de presenterades kort för oss i kulturutskottet. Vid en noggrannare läsning var

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:893 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:891 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2015/16:891 Kulturarvspolitik av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Våren 2015 ägde Museernas vårmöte rum i Sigtuna, årets viktigaste möte för museisektorn. Museerna har i grunden en enda uppgift och det är att förvara, förvalta och tillgängliggöra ett arv. Ministern höll

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:891 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 76 kB)