Dokument & lagar (474 träffar)

Interpellation 2019/20:50 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:50 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-10-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:50 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 94 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:161 av Edward Riedl (M)

Fråga 2019/20:161 Sanktioner mot Turkiet av Edward Riedl M till Utrikesminister Ann Linde S Turkiets invasion av Syrien har redan efter bara några dagar inneburit att civila och barn dödats samtidigt som åtskilliga tiotusentals människor fördrivits från gränsområdena. De kurder som nyss stred mot IS är nu under attack

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:161 av Edward Riedl (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:150 Hot mot den svenska mötes- och yttrandefriheten av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Det förekommer medieuppgifter om att Kinas ambassad i Stockholm har förmått Sheraton att inte arrangera en större sammankomst för Taiwan i samband med firandet den 10 oktober 2019. Under många år har detta

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:149 FN:s budget av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Enligt medieuppgifter ska FN ha drabbats av ett betydande ekonomiskt underskott då medlemsländerna enbart har betalat in 70 procent av de totala kostnaderna för organisationens verksamhet 2019. I ett brev till FN:s anställda ska generalsekreterare

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:147 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:147 Kinas agerande mot Sverige av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Kina har under en längre tid agerat aggressivt mot svenska medborgare. Exempel på trakasserier och till och med fängslande har skett under ett antal år. Den svenske förläggaren Gui Minhai har suttit fängslad under fyra

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:147 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:68 Förbättrade relationer med Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har sagt sig eftersträva förbättrade relationer med Israel. Som nyutnämnd utrikesminister hade hon också i ett tidigt skede möte med Israels ambassadör i Stockholm. En i sig viktig och nödvändig

Inlämnad: 2019-09-27 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:68 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:8 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:29 Kvinnors trygghet i OSSE:s medlemsländer av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE har under 2018 genomfört en undersökning i sju av OSSE:s medlemsstater: Albanien, Bosnien och Hercegovina, Montenegro, Nordmakedonien, Serbien, Moldavien

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:28 Mediefrihet i Georgien av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Det finns åtskilliga exempel på övergrepp mot mediefriheten i vårt närområde. Inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE finns en särskild representant för mediefrihet, och denne har under senare tid rapporterat

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:7 Värnande av mänskliga rättigheter för Kinas medborgare av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har en stolt tradition av att vilja arbeta för att upprätthålla mänskliga rättigheter i Sverige och i världen. Så ska det fortsatt vara. Den 20 juli i år var det 20 år sedan förföljelsen och

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:7 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:839 Gränsregional statistik i Norden av Hans Wallmark M till Statsrådet Ann Linde S En återkommande fråga som lyfts från svenska gränsregioner som Öresund och Värmland är fungerande statistik som på ett korrekt beskrivande sätt visar arbetspendlingens fördelar. I Sverige räknas inte inkomst eller sysselsättning

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:839 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:234 Korruptionen i Rumänien av Margareta Cederfelt M till Statsrådet Hans Dahlgren S Korruption är ett allvarligt brott som undergräver förtroendet för demokrati, förhindrar tillväxt och bidrar till minskad rättstrygghet. Det socialdemokratiskt styrda Rumänien är ett av de mest korrupta länderna i EU med

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:193 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:193 Export av ekoprodukter av Åsa Coenraads M till Statsrådet Ann Linde S Regeringen har den 7 februari 2019 fattat ett beslut om att ge Business Sweden 16 miljoner kronor för en offensiv satsning på ekologiska livsmedel. I ett pressmeddelande säger utrikeshandelsminister Ann Linde: Utrikeshandeln är livsviktig

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:193 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:114 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:114 Klassificeringen av e-cigaretter av Johan Hultberg M till Statsrådet Ann Linde S Moderaterna är tydliga med att tobakspolitiken bör syfta till skademinimering och att det är viktigt att olika åtgärder är proportionerliga. Av detta följer att skillnader i skadeverkningar mellan olika produkter behöver

Inlämnad: 2019-02-01 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:114 av Johan Hultberg (M) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1558 av Edward Riedl (M)

Fråga 2017/18:1558 En bättre fungerande granskning av public service-utbudet av Edward Riedl M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Public service avser journalistik i allmänhetens tjänst. För Sveriges Radio innebär uppdraget att grunden för verksamheten ska vara att bidra med värde till samhället i

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1558 av Edward Riedl (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1498 av Cecilia Magnusson (M)

Fråga 2017/18:1498 Fler filminspelningar i Sverige av Cecilia Magnusson M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Tillväxtverket har på uppdrag av regeringen presenterat sitt förslag på hur vi främjar fler filminspelningar i Sverige. När remisstiden nu har gått ut kan vi konstatera att det är läge att snarast

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1498 av Cecilia Magnusson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2017/18:553 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2017/18:553 Rapporten från FN:s rasdiskrimineringskommitté av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen presenterade FN:s rasdiskrimineringskommitté en rapport avseende situationen i Sverige. Rapporten målar upp en svart och tämligen onyanserad bild av situationen i Sverige,

Inlämnad: 2018-05-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:553 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2017/18:547 av Olof Lavesson (M)

Interpellation 2017/18:547 Uttalandet om stöd till filmskapare av Olof Lavesson M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Under filmfestivalen i Cannes uttalade sig Filminstitutets vd Anna Serner om ett förslag om att år 2020 bara ge produktionsstöd till filmer skapade av kvinnor. Uttalandet kan inte betraktas

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-28 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:547 av Olof Lavesson (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Uttalandet om stöd till filmskapare

Skriftlig fråga 2017/18:1276 av Christian Holm Barenfeld (M)

Fråga 2017/18:1276 Gränshandeln med Norge av Christian Holm Barenfeld M till Statsrådet Ann Linde S Sverige och Norge har en lång historia där våra länder har varit mer eller mindre sammanflätande under perioder. I dag har vi ett fortsatt stort utbyte med våra vänliga grannar, mycket tack vare turism och handel. Gränshandeln

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-17 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1276 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 87 kB)