Dokument & lagar (23 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1287 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:1287 Arbetet i frågor om mediefrihet av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronapandemin understryker behovet av såväl fria medier som att medierna är tillförlitliga och aktuella. Trots detta är journalister, bloggare och medieutgivare på många håll i världen förföljda och lever under

Inlämnad: 2020-05-04 Svarsdatum: 2020-05-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1287 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:970 Taiwans inkludering i WHO av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset är klassificerat som samhällsfarligt och hanteras med stor försiktighet av internationella organisationer, hälso- och sjukvården och allmänheten. Därför är det förvånande att Världshälsoorganisationen WHO

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:405 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:405 Mediefrihet i Egypten av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Under de senaste månaderna har upprepade rapporter presenterats om en försämrad situation för mediefriheten i Egypten. Dels handlar det om fängslandet av journalister som rapporterar om samhällskritiska frågor, dels om blockering

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:405 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:290 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:290 Sidenvägen och EU av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Kina stärker genom Belt and Road-initiativet BRI sitt globala inflytande. Genom investeringar på uppemot 600 miljarder amerikanska dollar i den så kallade nya sidenvägen blir landet världsledande i tillgång till infrastruktur.

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:290 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:50 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:50 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:50 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland

Skriftlig fråga 2019/20:183 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:183 Stärkt lagstiftning mot hedersrelaterade brott av Margareta Cederfelt M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Hedersförtryck är en realitet i dagens Sverige. Över 240 000 människor beräknas leva under någon form av hedersrelaterat förtryck. Alla dessa situationer kommer inte att sluta

Inlämnad: 2019-10-15 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:183 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:147 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:147 Kinas agerande mot Sverige av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Kina har under en längre tid agerat aggressivt mot svenska medborgare. Exempel på trakasserier och till och med fängslande har skett under ett antal år. Den svenske förläggaren Gui Minhai har suttit fängslad under fyra

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:147 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M)

Interpellation 2019/20:8 Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Situationen beträffande politisk frihet och mänskliga rättigheter i Ryssland blir alltmer akut. De tusentals människor som under sommaren utövat sin rätt till

Inlämnad: 2019-09-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:8 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:29 Kvinnors trygghet i OSSE:s medlemsländer av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE har under 2018 genomfört en undersökning i sju av OSSE:s medlemsstater: Albanien, Bosnien och Hercegovina, Montenegro, Nordmakedonien, Serbien, Moldavien

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:29 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:28 Mediefrihet i Georgien av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Det finns åtskilliga exempel på övergrepp mot mediefriheten i vårt närområde. Inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE finns en särskild representant för mediefrihet, och denne har under senare tid rapporterat

Inlämnad: 2019-09-18 Svarsdatum: 2019-09-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:28 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:379 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:379 Riksrevisionens granskning av statsägda Almi av Margareta Cederfelt M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Riksrevisionens granskning av statsägda Almi kritiserar företaget för att presentera statistik som inte är förenlig med verkligheten vad gäller andelen kvinnor som beviljas lån för företagande.

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:379 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:234 Korruptionen i Rumänien av Margareta Cederfelt M till Statsrådet Hans Dahlgren S Korruption är ett allvarligt brott som undergräver förtroendet för demokrati, förhindrar tillväxt och bidrar till minskad rättstrygghet. Det socialdemokratiskt styrda Rumänien är ett av de mest korrupta länderna i EU med

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1534 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:1534 Skydd av mötesfrihet för judiska föreningar av Margareta Cederfelt M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vid den judiska föreningen i Umeås årsmöte i slutet av maj i år fattade föreningen ett definitivt beslut om nedläggning av föreningen. Den judiska föreningen hade sagt upp sina

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1534 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:828 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2016/17:828 Föräldraskap av Margareta Cederfelt M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Redan år 2005 fick en kvinna som är gift, registrerad partner eller sambo med en annan kvinna möjlighet till assisterad befruktning vid allmänt sjukhus. Men fortfarande finns det ingen moderskapspresumtion

Inlämnad: 2017-02-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:828 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1551 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2015/16:1551 Moderniserad rekrytering av Margareta Cederfelt M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Annonsering av lediga arbeten ska annonseras på ett sådant sätt att det kan sökas av samtliga EU-medborgare. I dag tolkas detta som att arbetet ska annonseras via Arbetsförmedlingen eller

Inlämnad: 2016-08-31 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1551 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2007/08:1122 av Cederfelt, Margareta (m)

den 18 april Fråga 2007/08:1122 Förlustavdrag för små och mindre företag av Margareta Cederfelt m till finansminister Anders Borg m Regeringens engagemang i frågor som rör småföretagande, entreprenörskap och innovationer är omisskännligt. I detta engagemang är det viktigt att understryka de små och mindre företagens

Inlämnad: 2008-04-18 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2007/08:808 av Cederfelt, Margareta (m)

den 20 februari Fråga 2007/08:808 Skattebefrielser för bidrag och donationer till forskning av Margareta Cederfelt m till finansminister Anders Borg m En ändring av dagens skatteregler skulle kunna möjliggöra för universiteten att öka sina forskningsresurser i stor omfattning. I tidigare lagstiftning var donationer

Inlämnad: 2008-02-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2007/08:793 av Cederfelt, Margareta (m)

den 15 februari Fråga 2007/08:793 Ung och bidragsberoende av Margareta Cederfelt m till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I dagarna har statistik från Socialmedicinska databasen redovisats som tyvärr visar att under 2006 var andelen ungdomar som erhållit ekonomiskt bistånd längre tid än tio månader högre

Inlämnad: 2008-02-15 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Skriftlig fråga 2007/08:398 av Cederfelt, Margareta (m)

den 30 november Fråga 2007/08:398 Lättnad på skattebördan för breda yrkesgrupper av Margareta Cederfelt m till finansminister Anders Borg m Regeringen har genomfört omfattande skattesänkningar genom bland annat jobbskatteavdraget. Jobbskatteavdraget är framför allt riktat mot låg- och medelinkomsttagare. Tyvärr

Inlämnad: 2007-11-30 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2007/08:142 av Cederfelt, Margareta (m)

den 24 oktober Fråga 2007/08:142 Fler i arbete bland utrikesfödda personer av Margareta Cederfelt m till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Allt fler personer med utländsk bakgrund får arbete i Sverige. Men utrikes födda personer har trots denna uppgång fortfarande svårare att få fotfäste på den svenska

Inlämnad: 2007-10-24 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Paginering