Dokument & lagar (5 071 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:978 Utvisningar av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För fyra år sedan uttalade inrikesminister Anders Ygeman att 80 000 asylsökande som fått avslag på sin ansökan skulle utvisas. Mina frågor till justitite- och migrationsminister Morgan Johansson, som handlar explicit

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:978 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:977 Hatbrott och svensk etnicitet av Adam Marttinen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den senaste tiden har de ökande förnedringsrånen lyfts i medierna. Med anledning av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson: Är det regeringens uppfattning att hatbrott

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:977 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:976 Falska anklagelser mot Michael Rawlinson av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Svenska Dagbladet har i en serie artiklar uppmärksammat den svenske underrättelseofficeren Michael Rawlinsons situation med anledning av hans tjänstgöring som chef för EU:s kriminalunderrättelseverksamhet Eulex

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:970 Taiwans inkludering i WHO av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset är klassificerat som samhällsfarligt och hanteras med stor försiktighet av internationella organisationer, hälso- och sjukvården och allmänheten. Därför är det förvånande att Världshälsoorganisationen WHO

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:967 Kränkningar av mänskliga rättigheter i Etiopien av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S De flesta förstår att en övergång från diktatur mot demokrati ofta är en svår process. Demokrati kan inte komma från en dag till en annan. Det är något som måste växa fram. Den transformering som pågår

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:967 av Anders Österberg (S) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:960 Den förra utrikesministerns uppdrag i FN av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S I början av året meddelade den före detta utrikesministern Margot Wallström i en intervju med Nya Wermlands-Tidningen att hon accepterat att ta på sig ett nytt uppdrag för FN:s generalsekreterare, i hans

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:955 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2019/20:955 Översynen gällande områden av riksintresse av Mikael Strandman SD till Statsrådet Per Bolund MP Ett av de vanligaste skälen till att byggplaner stoppas är hänvisning till riksintressen. Att skydda natur, friluftsliv eller kulturhistoriskt värdefulla miljöer är viktigt, men det ska inte gå till överdrift.

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:955 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD)

Interpellation 2019/20:340 Valsedelssystemet av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För att ett val ska anses demokratiskt är det avgörande att valhemligheten säkras genom hela valprocessen. Utifrån vad Valmyndigheten och Riksrevisionen redovisat i sina rapporter Erfarenheter från

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:339 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har på min skriftliga fråga 2019/20:917 bland annat svarat att PLO, som tog avstånd från terrorism 1988, anger att man betalar ut pengar till fängslade och skadade palestinier

Inlämnad: 2020-02-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD)

Fråga 2019/20:936 Ambassaders omvärldsbevakning av Sven-Olof Sällström SD till Utrikesminister Ann Linde S I början av november 2019 uppmärksammades i svenska medier att Iraks försvarsminister har dubbelt medborgarskap, både irakiskt och svenskt. Det framkom också att detta redan våren 2019 uppmärksammats i irakiska medier,

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:935 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2019/20:935 Den sekundära bostadsmarknaden av Cecilie Tenfjord Toftby M till Statsrådet Per Bolund MP Boverket har tillsammans med Socialstyrelsen regeringens uppdrag att kartlägga den sekundära bostadsmarknaden hemlösheten i Sverige. En kartläggning ska göras vart tredje år och den senaste kartläggningen från Boverket

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:935 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:930 Budgetstöd till palestinska myndigheten av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde träffade nyligen Vänskapsförbundet Sverige-Israel. Efter mötet mellan utrikesminister Ann Linde och Vänskapsförbundet Sverige-Israel skrev nättidningen Världen idag en artikel om

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S)

Fråga 2019/20:928 Skenskilsmässor och välfärdsbrottslighet av Ingela Nylund Watz S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S På senare år har brottsligheten mot det svenska välfärdssystemet uppmärksammats allt flitigare, och regeringen har vidtagit flera åtgärder för att motverka denna företeelse. Skenskilsmässor

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:928 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:922 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2019/20:922 Barns skydd mot sexualbrott av Arman Teimouri L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Både flickor och pojkar kan vara offer för sexuella övergrepp. Förövaren kan vara kvinna eller man. Den som utsätter barn för sexuella övergrepp känner oftast barnet. Sammantaget är barn särskilt

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:922 av Arman Teimouri (L) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:318 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:318 Åtgärder för ökat återvändande av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S En person som har fått ett utvisningsbeslut ska lämna Sverige, antingen självmant eller genom Polismyndighetens försorg. Av en artikel i Dagens Nyheter den 16 december 2019 framgår det att

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:318 av Arin Karapet (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2019/20:317 av Ingemar Kihlström (KD)

Interpellation 2019/20:317 Utvisning på grund av brott av Ingemar Kihlström KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av förra året dömdes en man för medhjälp till mord till åtta års fängelse av Göteborgs tingsrätt. Mannen är medborgare i ett annat land, och åklagaren yrkade därför på utvisning.

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:317 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:316 Barn och ungdomar som utsätts för grova brott av Thomas Morell SD till Statsrådet Mikael Damberg S Jag har tidigare ställt frågan till statsrådet Mikael Damberg om de rån och grova brott som drabbar barn och ungdomar. Enligt svaret från statsrådet följer regeringen utvecklingen noga, och det

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:316 av Thomas Morell (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:917 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Tidningen Världen idag rapporterade nyligen om ett möte mellan utrikesministern och Vänskapsförbundet SverigeIsrael, där man bland annat diskuterade de så kallade terrorlöner som betalas ut till palestinier som

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:916 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2019/20:916 Bilpooler och biluthyrning av Maria Stockhaus M till Statsrådet Per Bolund MP I direktiven till Utredningen om åtgärder för att främja bil-motorcykel- och mopedpoolstjänster utesluts specifikt biluthyrningsbranschen. Ska vi uppnå de miljö- och klimatmål som vi alla är överens om behöver produkter och

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:916 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:912 Turkiets användning av vit fosfor av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Hösten 2019 invaderades det förhållandevis fredliga och välfungerande kurddominerade området Rojava i nordöstra Syrien av jihadister understödda av Turkiet. Ett angrepp som fördömdes av den svenska regeringen och

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)