Dokument & lagar (4 747 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:585 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:585 Den nya tågpassagerarförordningen av Angelica Lundberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Tågpassagerare har i dag rätt till återbetalning av biljetten eller ombokning om tåget är inställt. För flyg gäller samma sak konsumenten får alltid biljettpriset återbetalt om flyget är

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:585 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:574 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2019/20:574 Försörjningskrav vid arbetskraftsinvandring av Dennis Dioukarev SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det finns nu en riksdagsmajoritet för att införa försörjningskrav vid arbetskraftsinvandring, det vill säga krav på dem som kommer hit för att arbeta att också försörja eventuella

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:574 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:568 Export av krigsmateriel av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Frågan om Sveriges export av krigsmateriel har aktualiserats till följd av den saudiskledda koalitionens krigföring i Jemen och Turkiets invasion av nordöstra Syrien. Sverige har exporterat krigsmateriel

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:568 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:567 Export av krigsmateriel till den saudiskledda koalitionen av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I lagen om krigsmateriel 1992:1300 1a andra stycket sägs följande: Inspektionen ISP ska med eget yttrande lämna över ett ärende till regeringens prövning, om ärendet

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:567 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:563 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2019/20:563 Butiksstölder av Lotta Olsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Då jag besöker dagligvaruhandlare i mitt län berättar man att mycket av butikspersonalen arbete måste läggas på att minska butiksstölder. Dessutom kan vissa produkter inte få finnas framme utan tas fram då man frågar

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:563 av Lotta Olsson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2019/20:543 Andelstal för medlemmar i samfälligheter och vägsamfälligheter av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen beslutade den 7 maj 2019 att tillkännage för regeringen att den snarast ska utreda frågan om en enklare förvaltning för landets samfälligheter. Beslutet,

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:543 av Anders Åkesson (C) (pdf, 100 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:537 Utökade möjligheter till vuxenadoption av Lina Nordquist L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I september 2018 antog riksdagen regeringens proposition om en modernisering av adoptionslagarna. Syftet var att anpassa lagstiftningen efter samhällsutvecklingen, inte minst att många

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:537 av Lina Nordquist (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L)

Fråga 2019/20:534 Bilaterala politiska samtal med Taiwan av Joar Forssell L till Utrikesminister Ann Linde S Antalet stater som fortfarande har diplomatisk kontakt med Taiwan har minskat de senaste åren efter kinesiska påtryckningar. Under 2019 har Salomonöarna och Kiribati, som marint angränsar till Taiwan, avbrutit

Inlämnad: 2019-12-03 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:534 av Joar Forssell (L) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:530 Kärnkraftverket i Astraviec av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Kärnkraftverket i belarusiska Astraviec har blivit en prioriterad säkerhetsfråga för grannlandet Litauen, som ställer sig frågande till belarusiska myndigheters förmåga att upprätthålla en tillräckligt hög standard för säkerheten.

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:530 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:529 Konferens om Europas framtid av Pål Jonson M till Statsrådet Hans Dahlgren S Enligt uppgifter i medier har Tyskland och Frankrike presenterat ett förslag att Europeiska unionen EU ska sjösätta en konferens om Europas framtid. Intentionen enligt det tysk-franska förslaget är att de nationella parlamenten

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:529 av Pål Jonson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2019/20:525 Boende för gymnasielagselever av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Migrationsverket har nyligen antagit ett nytt rättsligt ställningstagande gällande indraget bistånd för de gymnasielagselever som bor på anläggningsboenden. Detta innebär bland annat att de förlorar

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:525 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:523 Protesterna mot regimen i Iran av Alexandra Anstrell M till Utrikesminister Ann Linde S Under de senaste veckorna har vi med fasa följt den iranska regimens våldsamma svar i samband med protesterna i landet. Enligt Amnesty har minst 143 människor dödats sedan protesterna startade i mitten av november.

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:523 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:522 Arbetet i det säkerhetspolitiska rådet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S De uppgifter som har offentliggjorts i medierna om den irakiske försvarsministern Najah al-Shammaris svenska medborgarskap väcker en rad frågor inom flera centrala politikområden liksom om läget i svensk statsförvaltning

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:522 av Hans Wallmark (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:521 av Martina Johansson (C)

Fråga 2019/20:521 Gode män av Martina Johansson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Gode män och förvaltare gör ett mycket viktigt arbete varje dag för sina huvudmän. De gör det frivilligt och de gör det med uppdraget att stödja och sköta huvudmannens ekonomi, sörja för personen och bevaka personens

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:521 av Martina Johansson (C) (pdf, 83 kB)

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Interpellation 2019/20:180 Kryphål för att få permanent uppehållstillstånd av Jonas Andersson i Skellefteå SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den tillfälliga lagen från 2015 hade som huvuduppgift att hantera den migrationskris som åratal av oansvarig politik föranlett. En av grundbultarna i lagen

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:180 av Jonas Andersson i Skellefteå (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:515 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:515 Samverkan mellan Utrikesdepartementet och Försvarsdepartementet av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Av förklarliga skäl har många reagerat starkt på uppgifterna från nättidningen Nyheter Idag om att Iraks utrikesminister Najah al-Shammari är svensk medborgare och fortfarande folkbokförd

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:515 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:512 av Beatrice Ask (M)

Fråga 2019/20:512 Effektivare brottsuppklaring av Beatrice Ask M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Arbetet för att beivra brott som begås av specialiserade stöldligor är komplicerat och tidskrävande. Utredningsarbetet försvåras av svårigheterna att identifiera inblandade personer. Biometriska uppgifter

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:512 av Beatrice Ask (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2019/20:175 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2019/20:175 Det ökade antalet barn- och ungdomsrån av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Personrånen mot barn och ungdomar har ökat kraftigt den senaste tiden. Enligt uppgifter från Brottsförebyggande rådet rånades 1 798 unga människor till och med september i år. Dessa

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:175 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:174 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2019/20:174 Hoten mot kristna befolkningsgrupper i Irak av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Ann Linde S När Islamiska staten för drygt fem år sedan intog Iraks näst största stad Mosul och därefter fortsatte framryckningen mot Nineveslätten blev assyrier/syrianer/kaldéer skyddslösa offer. Ställda

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:174 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:173 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2019/20:173 Fördömande av Israels brott mot internationell rätt av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Antalet israeliska bosättare på ockuperad palestinsk mark är i dag över 600 000. Bosättningarna utgör ett tydligt brott mot fjärde Genèvekonventionen och anses vara ett krigsbrott av Internationella

Inlämnad: 2019-11-27 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:173 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 93 kB)